fbpx

Proces windykacji należności w branży TSL

Niepłacący klienci są zmorą w branży transportowej, o ile takie firmy możemy nazwać klientami. Zdecydowana większość transportów odbywa się z odroczonym terminem płatności. Przy współpracy bezpośrednio z firmami produkcyjnymi przeważnie są to terminy 14-30 dni. Współpracując ze spedycjami, terminy sięgają 60 dni, a czasami i więcej.
Nawiązujemy pierwszą współpracę z potencjalnie dobrze prosperującą firma, ustalamy termin płatności i realizujemy kilka – kilkanaście transportów do czasu kiedy przypada termin płatności za pierwszy transport. Okazuje się, że klient początkowo tłumaczy, że to małe opóźnienie jednak przychodzi czas zapłaty za kolejne faktury, a należności dalej nie wpływają. Co wtedy? Właśnie temu tematowi poświęcimy specjalny cykl artykułów, w którym postaramy się dokładnie omówić zagadnienia związane z weryfikacją klientów i windykacją należności.

W tym artykule poruszymy podstawy związane z windykacją należności. Zacznijmy od wyjaśnienia czym w ogóle jest windykacja – najprościej mówiąc, jest to zbiór działań prowadzących do odzyskania należności od dłużnika.

Proces windykacji możemy podzielić na 3 etapy:

  • postępowanie polubowne,
  • postępowanie sądowa,
  • postępowanie egzekucyjna.

Postępowanie polubowne

Postępowanie polubowne to pierwszy etap w procesie windykacji. Na tym etapie Na tym etapie prowadzone są rozmowy z klientem, wysyłane przypomnienia oraz wezwania do zapłaty. Takie powiadomienia mogą odbywać się poprzez telefon lub e-mail. W tym momencie strony mogą ustalić również plan spłaty należności w ratach.
Jeżeli jednak dłużnik ignoruje wysyłane przypomnienia, można go trochę przycisnąć i poinformować dodatkowo, że jeśli nie spłaci należności do określonej daty, zostanie zgłoszony do rejestru dłużników. Obecnie dłużnika można zgłosić do:

  • KRD – Krajowy Rejestr Długów BIG
  • Infomonitor BIG
  • ERIF – Rejestr Dłużników
  • KBIG – Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej

Temat windykacji na etapie postępowania polubownego omówimy w osobnym artykule. Jeżeli chcesz być na bieżąco z artykułami z tej serii zapisz się do newslettera przez formularz na końcu artykułu

Postępowanie sądowe

Kiedy metody stosowane w windykacji na etapie postępowania polubownego zawodzą konieczne jest skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego.

Przebieg procesu windykacji na etapie postępowania sądowo-egzekucyjnego

Źródło: Bekas.M” Windykacja Praktyczny podręcznik dla wierzycieli” Wydawnictwo Wolters Kluwer,2021.




Rodzaje postępowań sądowych

W zależności od tego jak wysoki jest dług or czego dotyczy sprawa wierzyciel musi określić  rodzaj postępowania sądowego. Możemy wyróżnić:

  • postępowanie zwykłe,
  • postępowanie nakazowe,
  • postępowanie upominawcze,
  • postępowanie uproszczone
  • postępowanie elektronicze.

Postępowanie egzekucyjne

Sprawy egzekucyjne należą do właściwości sądów rejonowych i działających przy tych sądach komorników. Postępowanie egzekucyjne rozpoczynamy złożeniem wniosku o wszczęcie egzekucji. Cały proces egzekucyjny jest prowadzony za pośrednictwem komornika. 
Warto pamiętać, że sam wyrok sądu czy nakaz zapłaty może nie wystarczyć do wszczęcia egzekucji. W przypadku gdy dłużnik nie chce wywiązać się z zobowiązania należy skierować do sądu wniosek o nadanie orzeczeniu klauzuli wykonalności.

Bądź zawsze na bieżąco!

Magazyn Transportowy

Podsumowanie najważniejszych informacji z branży TSL, informacje o zmianach w przepisach, dostęp do artykułów od naszych ekspertów, a także przypomnienia o aktualnych zakazach. Wszystko to prosto na Twoją skrzynkę w każdy czwartek!

Najnowsze wpisy

Rodzaje ubezpieczeń w transporcie drogowym

Współczesny rynek transportowy, z jego niezliczonymi ryzykami , wymaga solidnych rozwiązań ubezpieczeniowych. Przedsiębiorstwa transportowe i spedycyjne są codziennie narażone na szereg niebezpieczeństw, od wypadków, przez