Zadaniem spedytora jest właściwe zorganizowanie transportu i zagwarantowanie bezpiecznego, terminowego przewozu różnych ładunków. Do jego obowiązków zaliczają się planowanie tras przejazdowych, przygotowywanie niezbędnych umów i dokumentów, monitorowanie zleceń, a także pozyskiwanie nowych klientów i negocjowanie stawek usług transportowych. Praca ta, choć dla wielu sprawia wrażenie prostej, wymaga zaawansowanych umiejętności organizacyjnych. Nic więc dziwnego, że rekruterzy w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej na spedytora zadają pytania pozwalające określić posiadanie przez aplikanta zestawu określonych cech.
Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej na spedytora?
W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej na spedytora pracodawcy korzystają z różnorodnych narzędzi, które pozwalają im lepiej poznać charakter i umiejętności aplikanta. Ubiegający się o pracę kandydaci powinni odpowiednio przygotować się do spotkania z rekruterami, by zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie.
Istotne jest, by przed udaniem się na rozmowę wnikliwie przeczytali ogłoszenie o pracę, na które odpowiadają, i przygotowali się do mówienia o sobie w sposób zwięzły i konstruktywny. Warto również odświeżyć język obcy, szczególnie jeśli rozmowa kwalifikacyjna na spedytora ma się odbyć po angielsku.
Wnikliwie przeczytać ogłoszenie o pracę
Przed rozmową kwalifikacyjną należy wnikliwie przeczytać ogłoszenie o pracę i dokładnie zapoznać się z warunkami, jakie musi spełniać kandydat na stanowisko spedytora. Pomaga to odpowiednio przygotować autoprezentację i pozwala pokazać się z jak najlepszej strony.
Przygotować się do mówienia o sobie
Na początku większości rozmów kwalifikacyjnych od aplikantów wymaga się zazwyczaj powiedzenia kilka słów o sobie. Rozmowa kwalifikacyjna na spedytora nie jest wyjątkiem. Osoba ubiegająca się o pracę powinna na wstępie dokonać autoprezentacji. Istotne jest, by skupiła się na przedstawieniu informacji na temat wykształcenia, odbytych praktyk i posiadanych umiejętności, a także podkreśliła swoje dotychczasowe zawodowe osiągnięcia. Należy mówić konkretnie i nie odbiegać od tematu pracy – sferę prywatną życia lepiej pozostawić dla siebie.
Odświeżyć język obcy
Dobrą praktyką przed rozmową kwalifikacyjną na spedytora jest odświeżenie języka obcego. W sytuacji, gdy do obsadzenia jest stanowisko spedytora krajowego, znajomość języków może nie być niezbędna. Jeżeli jednak poszukiwany jest spedytor obsługujący kontakty z zagranicznymi klientami, sprawne posługiwanie się językiem obcym jest koniecznością. Firmy transportowe zazwyczaj poszukują osób biegle mówiących po angielsku i niemiecku, wymagania różnią się jednak w zależności od profilu danego przedsiębiorstwa i obsługiwanych przez nie rynków.
Poczuj się pewnie podczas rozmowy kwalifikacyjnej na spedytora
Przejdź nasz kurs i poznaj tajniki tej pracy, aby żadne pytanie Cię nie zaskoczyło!Pytania, jakie mogą się pojawić na rozmowie kwalifikacyjnej na spedytora
Najczęściej padające na rozmowie kwalifikacyjnej na spedytora pytania to pytania o predyspozycje do pracy, osiągnięcia zawodowe na poprzednio zajmowanych stanowiskach, wymagania względem zarobków oraz to, co kandydat może wnieść do firmy.
Jakie ma Pan/Pani predyspozycje do pracy na stanowisku spedytora?
Podczas rozmowy kwalifikacyjnej na spedytora z pewnością padnie pytanie o predyspozycje do pracy na tym stanowisku. Pracodawcy szukają zwykle osób energicznych, które nie boją się podejmować samodzielnych decyzji, umieją planować i doskonale odnajdują się w pracy z ludźmi. Odpowiadając na to pytanie, aplikant powinien więc skupić się na cechach i umiejętnościach pożądanych u spedytora, takich jak wielozadaniowość oraz zdolności organizacyjne i pracy pod presją.
Jakie są Pani/Pana największe osiągnięcia zawodowe na poprzednio zajmowanych stanowiskach?
Udzielając odpowiedzi na pytanie o największe osiągnięcia zawodowe na poprzednio zajmowanych stanowiskach, aplikant powinien skupić się na tych ze swoich dokonań, które są relewantne w pracy spedytora. Mogą to być poprawa organizacji pracy, sukces w negocjacjach czy też rozszerzenie bazy klientów.
Jakie ma Pan/Pani oczekiwania względem zarobków?
Pytanie o zarobki jest częścią każdej rozmowy o pracę. Kandydat powinien wcześniej zdefiniować swoje oczekiwania i określić widełki płacowe. Należy przy tym zapoznać się z realnymi zarobkami spedytorów, zarówno doświadczonych, jak i początkujących. W sytuacji, gdy zaproponowane przez pracodawcę wynagrodzenie nie spełnia oczekiwań, warto przygotować argumenty i spróbować negocjacji.
Co może Pan/Pani wnieść do naszej firmy?
Każdy pracodawca chce wiedzieć, co zatrudniona osoba ma do zaoferowania i w jaki sposób poprawi funkcjonowanie firmy. Kandydat powinien być w stanie odnieść posiadane przez siebie cechy i umiejętności do rzeczywistych zadań wykonywanych na stanowisku spedytora.
Warto pamiętać, że rekruterzy cenią energiczność i wychodzenie z inicjatywą, dlatego dobrze jest przygotować własne pytania i zadać je w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej, by okazać zainteresowanie przedsiębiorstwem i jego działalnością.