fbpx

Transport ponadgabarytowy [Elementarz spedytora]

Transport ponadgabarytowy, czyli olbrzymy na drodze.

Ładunkiem ponadnormatywnym można nazwać ładunek, którego wymiary lub waga przekraczają dopuszczalne parametry standardowego zestawu lub dopuszczalne naciski na oś tego pojazdu. Do realizacji transportu ponadgabarytowego trzeba użyć specjalistycznych pojazdów.  Zanim jednak dojdzie do transportu trzeba przeprowadzić szereg dodatkowych specjalistycznych operacji między innymi trzeba nabyć odpowiednie pozwolenia w zależności o wielkości ładunku. Kolejnym ważnym elementem jest zaplanowanie trasy, w tym procesie planowania trasy trzeba wziąć pod uwagę całą infrastrukturę drogową( szerokość dróg, znaki, słupy, a także szerokość i wysokość przejazdów pod mostami i wiaduktamim). Plan trasy przejazdu powstaje we współpracy z Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Kategorie pozwoleń na przejazd pojazdu nienormatywnego:

https://www.gddkia.gov.pl/userfiles/user/236/TABELA%20kategorii%20zezwolen%20i%20oplat.pdf

Pilotowanie transportu

Pilotowanie to zespół czynności wykonywanych na drodze przez pilota korzystającego z pojazdu wykonującego pilotowanie. Czynności te mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa ruchu drogowego podczas przejazdu pojazdu. Pilot to osoba, która ma za zadanie  zapewnienie  bezpieczeństwa oraz minimalizację różnego typu utrudnień, które mogą pojawić się podczas transportu nienormatywnego. Niezbędnym elementem bezpiecznego pilotażu jest odpowiedni pojazd. W tym wypadku musi on być właściwie wyposażony i oznakowany.

Pojazd nienormatywny, który przekracza jeden z poniższych wymiarów, powinien być pilotowany przez jeden pojazd wykonujący pilotowanie:

 • Długość pojazdu – 23 m
 • Szerokość – 3,20 m
 • Wysokość – 4,50 m
 • Masa całkowita – 60 t

Pojazd nienormatywny przekraczają jeden z poniższych wymiarów, powinien być pilotowany przez dwa pojazdy wykonujące pilotowanie:

 • Długość pojazdu – 30 m.
 • Szerokość – 3,60 m
 • Wysokość – 4,70 m

Jeżeli mamy do czynienia z kolumną, pilotowanie powinno odbywać się z użyciem dwóch aut: jednego z przodu kolumny, drugiego za kolumną.

Kary

 • 1 500 zł – za brak zezwolenia na kategorię I i II.
 •  5 000 zł – za brak zezwolenia na kategorię III-VI.
 •  500 zł – nacisk jednej lub wielu osi, masa pojazdu lub jego wymiary przekraczają
  dopuszczalne wartości do 10% – dotyczy braku zezwolenia na kategorię VII.
 • 2 000 zł – w momencie, gdy nacisk jednej lub wielu osi, masa pojazdu lub jego
  wymiary przekroczyły dopuszczalne wartości o, ponad 10%, ale nie więcej niż 20%
  – dotyczy braku zezwolenia na kategorię VII.
 • 15 000 zł – w pozostałych przypadkach przekroczenia dopuszczalnych wielkości –
  dotyczy braku zezwolenia na kategorię VII.

Bądź zawsze na bieżąco!

Magazyn Transportowy

Podsumowanie najważniejszych informacji z branży TSL, informacje o zmianach w przepisach, dostęp do artykułów od naszych ekspertów, a także przypomnienia o aktualnych zakazach. Wszystko to prosto na Twoją skrzynkę w każdy czwartek!

Najnowsze wpisy

Rodzaje ubezpieczeń w transporcie drogowym

Współczesny rynek transportowy, z jego niezliczonymi ryzykami , wymaga solidnych rozwiązań ubezpieczeniowych. Przedsiębiorstwa transportowe i spedycyjne są codziennie narażone na szereg niebezpieczeństw, od wypadków, przez