Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /home/server922893/ftp/spedytor_www/wp-content/plugins/unyson/framework/includes/hooks.php on line 259
Restrykcje prawne w transporcie chłodniczym – czyli na co trzeba uważać? – Akademia Spedytora

Restrykcje prawne w transporcie chłodniczym – czyli na co trzeba uważać?

Transport chłodniczy to dynamicznie rozwijający się obszar logistyki. Transport chłodniczy kojarzy nam się głównie z artykułami spożywczymi, mniej już z wyrobami farmaceutycznymi, roślinami czy kosmetykami. Przewóz tych wszystkich towarów w odpowiedniej temperaturze, z zachowaniem ciągłości łańcucha chłodniczego, pozwala konsumentom móc bez obaw kupować każdego dnia potrzebne nam rzeczy, bez obawy o ich świeżość i zdatność do spożycia.  Co przewoźnik i kierowca powinien wiedzieć przed rozpoczęciem pracy w tej dziedzinie?

Firmy transportowe i spedycyjne, które świadczą usługi transportu chłodniczego najczęściej są w  posiadaniu bogatych pakietów ubezpieczeniowych. Kwoty ubezpieczeń w branży spożywczej mogą opiewać na setki tysięcy euro. Ładunek może osiągać wartości dziesiątek lub setek tysięcy złotych i w przypadku wypadku lub awarii agregatu koszty jakie musi pokryć właściciel są kolosalne.

Podstawę prawną transportu towarów z zachowaniem kontroli temperatury jest Ustawa o transporcie drogowym i równie ważna międzynarodowa umowa ATP o przewozie szybko psujących się artykułów żywnościowych i specjalnych środkach transportu. Treść umowy ATP dyktuje warunki termiczne i kontrolne właściwości floty przewozowej jak i jej wyposażenia. Umowę stosuje się zarówno do przewozów artykułów głęboko mrożonych jak i artykułów żywieniowych, jeżeli miejsca za- i wyładunku znajdują się w dwóch różnych krajach
lub gdy jedna ze stron jest objęta konwencją. W skrócie o czym informuje nas umowa ATP:

  • Jakie maksymalne temperatury może osiągać ładunek w dowolnym punkcie łańcucha dostaw (załadunek, przewóz, wyładunek)
  • Rodzaje urządzeń pomiarowych, zarówno zewnętrznych mobilnych, jak i tych w które powinna być wyposażona zabudowa chłodnicza
  • W jakich warunkach powinna być przeprowadzona kontrola

Jak to wygląda w praktyce?
Umowa ATP, przeszła kilka modyfikacji, ale nie wszystkie zostały wprowadzone do polskiego systemu prawnego. Mimo tego, powinniśmy wiedzieć, że producenci chłodni wyposażając ją w zgodne z normami systemy pomiarowe i kontrolne, dbają o to aby przewoźnik był „ubezpieczony” w pewność o słusznym odczycie temperatury. W przypadku urządzeń pomiarowych używanych np. podczas odbioru towaru nie mamy gwarancji, że będą one spełniać normę. To daje odbiorcy towaru możliwość do ewentualnego obciążenia przewoźnika w związku z ich zdaniem błędną temperaturą przewozu. Powinniśmy również pamiętać, że pomiar temperatury próbki ładunku powinien odbywać się w środowisku chłodzonym, czyli np. podczas rozładunku na magazynie, a nie na parkingu z otwartymi przez 2 godziny drzwiami naczepy, gdy na dworze mamy wysokie temperatury. Można dokonać pomiaru w trakcie trwania przewozu, wtedy gdy istnieje podejrzenie o naruszeniu ciągłości łańcucha chłodniczego. Odbiorca towaru powinien, mimo przeprowadzenia swojego pomiaru, brać pod uwagę wydruk z agregatu z przedstawionym poziomem temperatury w trakcie trwania przewozu.

Dodatkowo powinniśmy być przygotowani na dodatkowe instrukcje i wymogi stawiane przez sieci dystrybucji. Instrukcje mogą dotyczyć sposobów usytuowania asortymentu w naczepie, ilości możliwych podstawień pod załadunek przy jednorazowym podjeździe lub sposobów i godzin awizacji.

Na koniec chciałabym zwrócić jeszcze uwagę na konieczność odbioru przez sanepid naczepy, która ma służyć do transportu żywności i innych artykułów spożywczych, a sam kierowca powinien mieć orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych.  Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 5 Ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi pracownicy, którzy podejmują się pracy z żywnością podlegają powyższym badaniom.

Bądź zawsze na bieżąco!

Magazyn Transportowy

Podsumowanie najważniejszych informacji z branży TSL, informacje o zmianach w przepisach, dostęp do artykułów od naszych ekspertów, a także przypomnienia o aktualnych zakazach. Wszystko to prosto na Twoją skrzynkę w każdy czwartek!

Najnowsze wpisy

Podatność transportowa ładunków

W trzecim kwartale 2022 roku Polska nabyła gaz od Nigerii, Kataru, Norwegii i USA. Rodzi się tym samym potrzeba przetransportowania niecodziennego ładunku na dużą odległość.

Ask ChatGPT
Set ChatGPT API key
Find your Secret API key in your ChatGPT User settings and paste it here to connect ChatGPT with your Tutor LMS website.