fbpx

Procedury celne związane z eksportem i importem towarów z krajów UE na terytorium Euroazjatyckiej Unii Celnej cz.2

Dzisiaj wracamy do tematu odpraw celnych do krajów Euroazjatyckiej Unii Celnej.
W pierwszej części artykułu starałam się przybliżyć Wam w jaki sposób można zacząć swoją przygodę z transportem towarów do Rosji, natomiast dziś chciałabym przybliżyć kwestię odprawy celnej.

Najprostszym sposobem na dokonanie odprawy celnej jest powierzenie jej wykonania odpowiedniej agencji celnej. Takich agencji jest w Polsce bardzo dużo, wiele z nich świadczy kompleksowe usługi zarówno w kwestii samych odpraw jak i doradztwa. Część przewoźników decyduje się również na zatrudnienie własnego agenta celnego. Jest to z pewnością bardzo dobre rozwiązanie dla większych firm, które wysyłają dużą liczbę aut do krajów EUC i zależy im na szybkich odprawach na własnej bazie.

Przewoźnik ma możliwość odprawienia auta na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest odprawa w procedurze tranzytu TIR . Karnet TIR spełnia podwójną rolę –  dokumentu gwarancyjnego i celnego. Pod osłoną karnetów TIR można przewozić prawie wszystkie towary.

Ograniczenia w przewozach dotyczą wyłącznie poniższych grup towarowych:

  • papierosy (nie dotyczy surowego tytoniu służącego do wyrobu papierosów);
  • alkohol (nie dotyczy piwa i wina).

Szczegółowe warunki korzystania z procedury TIR określa Konwencja TIR sporządzona w Genewie w 1975 r. Zgodnie z jej zapisami karnety TIR w Polsce wydaje tylko i wyłącznie Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników (ZMPD) osobom, którym władze celne nie odmówiły prawa do korzystania z procedury TIR. Organem uprawnionym do wydania pozwolenia na korzystanie z tej procedury jest Dyrektor Izby Celnej w Warszawie. Zainteresowana osoba składa wniosek z dołączonymi do niego dokumentami w biurze ZMPD.

Jeżeli chcielibyście poczytać więcej o szczegółach samej odprawy w procedurze TIR to odsyłam Was do strony internetowej Agencji Celnej Terminus https://acterminus.pl/uslugi/procedura-tranzytu-tir/ .Znajdziecie tam sporą dawkę wiedzy na temat odpraw celnych.

Jeżeli chodzi o drugi sposób na odprawę celną towaru to jest nim gwarancja celna.  Co to jest gwarancja i czym różni się od procedury TIR? Otóż gwarancja jest zabezpieczeniem należności celno-podatkowych na czas transportu towaru z terenu Unii Europejskiej na teren Unii Celnej. W związku z tym przewoźnik, który nie posiada karnetów TIR, może odprawić towar na gwarancji. O ile koszt karnetu jest stały(ok 40€), o tyle cena gwarancji jest zależna od wysokości należności celno-podatkowych – tak więc można powiedzieć, że im droższy towar tym droższa gwarancja. Aczkolwiek bardzo często zdarza się, że koszt gwarancji jest niższy niż koszt karnetu.

Istotną zaletą gwarancji jest również fakt, że możemy na niej odprawić towar o bardzo wysokiej wartości, natomiast w przypadku karnetu TIR zabezpiecza on wartość towaru maksymalnie do 300 tys. €.

Ponadto, oprócz dokonania odprawy celnej, czy to na karnecie TIR czy na gwarancji, należy także sporządzić EPI (tzw. elektronka) czyli Elektroniczną Informację Wyprzedzającą -deklarację tranzytową – do systemu celnego Białorusi. Jest to numer, który kierowca musi pokazać podczas przekraczania granicy z Białorusią.

Wszystkie informacje, które tu podaje są wzięte z mojego doświadczenia jako spedytor, nie jako agent celny. Nie jest to więc kompendium wiedzy z odpraw celnych, a raczej przybliżenie tematu od strony przewoźnika. Najważniejszą informacją jaką chciałam Wam przekazać, jest fakt, że jako przewoźnik macie możliwość odprawienia towaru na dwa sposoby – w procedurze TIR lub na gwarancji celnej. Odprawy dokona agent celny we współpracy
z Urzędem Celnym, ale warunkiem jest dostarczenie odpowiednich dokumentów z załadunku(ex, invoice, cmr, packing list)oraz posiadanie zezwolenia na wjazd na terytorium Unii Celnej (krótkiego lub długiego).

Mam nadzieje, że znajdą się pośród Was osoby, którym moje artykuły pomogą zrozumieć specyfikę transportu towarów do Rosji oraz ułatwią podjęcie decyzji o wysłaniu swoich aut na nieodkryte rosyjskie tereny.

Bądź zawsze na bieżąco!

Magazyn Transportowy

Podsumowanie najważniejszych informacji z branży TSL, informacje o zmianach w przepisach, dostęp do artykułów od naszych ekspertów, a także przypomnienia o aktualnych zakazach. Wszystko to prosto na Twoją skrzynkę w każdy czwartek!

Najnowsze wpisy

Rodzaje ubezpieczeń w transporcie drogowym

Współczesny rynek transportowy, z jego niezliczonymi ryzykami , wymaga solidnych rozwiązań ubezpieczeniowych. Przedsiębiorstwa transportowe i spedycyjne są codziennie narażone na szereg niebezpieczeństw, od wypadków, przez