fbpx

Na jakie zmiany muszą przygotować się firmy transportowe w 2023 roku?

Co czeka nas w tym roku?

To już pewne , w tym roku firmy transportowe czekają zmiany. Na co muszą się przygotować właściciele firm? W tym artykule przedstawimy kilka z nich.

Zacznijmy od tego, że w tym roku czeka nas podwyżka płacy minimalnej :
– od 1 stycznia 2023r. – 3490 zł
–  od 1 lipca 2023 r. – 3600 zł
Zmienia się również stawka godzinowa dla innych umów:
– od 1 stycznia 2023r – 22,80 zł
– od 1 lipca 2023 r – 23,50 zł

Kolejna zmiana związana z rozliczaniem czasu pracy są to diety krajowe , w poprzednim roku wysokość stawki diety krajowej wynosiła 38 zł od 1 stycznia 2023 r. Stawka wzrasta do 45 złotych na dobę. Wzrastają również inne składniki które zależne są od diet m.in ryczałty które w poprzednim roku wynosiły 57 zł , a od 1 stycznia 2023 r wzrastają do 67,50 złotych. Zmienia nam się również kwota udokumentowanych kosztów noclegu z 750 zł na 900 zł .

Jeżeli chodzi o kierowców międzynarodowych podlegają oni dietom wirtualnym.

Czym są diety wirtualne?

Po lutym 2022 w przeliczeniu wynagrodzenia kierowcy trzeba uwzględnić diety wirtualne – są to ulgi, które wpływają na niższe podstawy opodatkowania i oskładkowania wynagrodzenia kierowców międzynarodowych.
Wirtualne diety nalicza się w momencie przebywania kierowcy w danym kraju. Korzystamy wtedy ze stawek z rozporządzenia o podróżach służbowych.
Wirtualne diety różnią się od diet krajowych tym , że nie są wypłacane kierowcy służą jedynie do obniżenia podstaw oskładkowania i opodatkowania.

Jak oddelegować kierowcę międzynarodowego?

System wymiany informacji na rynku wewnętrznym w skrócie IMI .  Komisja opracowała system IMI w ścisłej współpracy z państwami członkowskimi. Na stronie możemy oddelegować kierowcę do kraju,  w którym będzie wykonywał kabotaż i cross-trade.
Serwis dostępny jest pod linkiem (również w języku polskim) :
Zrobiona przez nas delegacja jest ważna przez 6 miesięcy.

Nowa stawka przeciętnego wynagrodzenia.

W tym roku zmienia się nam również wysokość prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia.
W poprzednim roku przeciętne wynagrodzenie wynosiło 5992 zł , w tym roku stawka wzrasta do 6935 zł. Aktualnie jest to najważniejszy koszt przy rozliczeniu wynagrodzenia kierowcy , służy ona do odpowiedniego ustalenia podstawy oskładkowania.

Zmiana stawek płacy w innych krajach.

Polska oraz wiele innych krajów podnosi stawki wymaganej płacy na przełomie roku. Aktualnie takie podwyżki zostały ogłoszone we Francji , Austrii , Holandii, Norwegii oraz na Węgrzech.

Oprócz zmian w wynagrodzeniach kierowców , właścicieli firm czeka kilka wymogów.

Baza eksploatacyjna.

Od 1 stycznia 2023 r. baza transportowa musi spełniać nowe wymagania
• Wchodzi w życie kolejna zmiana wynikająca z przepisów pakietu mobilności.
• Od 2023 roku baza eksploatacyjna firmy transportowej musi spełniać dużo surowsze normy.
• Baza musi mieć tyle miejsc postojowych, ile wynosi 1/3 pojazdów zgłoszonych do licencji.
Najpóźniej do 15 stycznia 2023 r. trzeba
złożyć nowe oświadczenie do organu licencyjnego, potwierdzające dysponowanie bazą eksploatacyjną, spełniającą nowe wymogi.
Dokument, który trzeba wypełnić znajduje się TUTAJ

Jakie warunki musi spełniać baza ?

Przewidziano, że baza eksploatacyjna to miejsce będące w dyspozycji przedsiębiorcy,
przystosowane do prowadzenia działalności transportowej w sposób zorganizowany i ciągły. Miejsce to musi zawierać co najmniej jeden z następujących elementów:
1. miejsce postojowe dla pojazdów wykorzystywanych w transporcie drogowym,
2. miejsce załadunku, rozładunku lub łączenia ładunków,
3. miejsce konserwacji lub naprawy pojazdów.
Do miejsca zgłoszonego jako nasza baza musimy mieć tytuł prawny, ale nie musi to być nasza własność. Może więc to być teren wynajęty.

Oświadczenie o liczbie zatrudnionych.

Kolejnym wymogiem jest konieczność złożenia oświadczenia o liczbie osób zatrudnionych wykonujących operacje transportowe w roku poprzedzającym obowiązek złożenia informacji, na dzień 31 grudnia poprzedniego roku, bez względu na ich formę zatrudnienia oraz informacji o średniej arytmetycznej liczby kierowców zatrudnionych. Właściciele firm transportowych mają czas do 31 marca 2023 r. Na przekazanie informacji do organu wydającego zezwolenie.
Oświadczenie o licznie zatrudnionych osób znajdziecie TUTAJ

Nowe tachografy również w tym roku!

Od 21 sierpnia 2023 roku w nowych pojazdach, zarejestrowanych po tej dacie, będzie obowiązek montażu najnowszych tachografów inteligentnych 2-giej generacji. Jest to jeden z pierwszych etapów wymiany urządzeń , jeżeli chodzi o starsze tachografy przedsiębiorstwo będzie miało na to czas do końca 2024 r. Natomiast na wymianę wszystkich urządzeń w transporcie międzynarodowym będziemy mieli czas do 20 sierpnia 2025 r.

Czym różni się inteligentny tachograf od zwykłego?

Najważniejszą zmianą jaką posiadają tachografy 2 generacji jest:
– Automatyczna rejestracja przekroczeń granic w UE na podstawie lokalizacji GNSS
– Możliwość rejestracji miejsc załadunku i rozładunku
– Naruszenia czasu jazdy oraz niektóre manipulacje odczytywane na odległość przez DSRC
– Obowiązkowy interfejs ITS do inteligentnych systemów transportowych
Wszystko jest po to aby wpłynąć na szybkość, a przede wszystkim skuteczność kontroli pod kątem ewentualnych manipulacji.

Czym jest Technologia DSRC?

Można powiedzieć , że jest to mała broń ITD. Dlaczego? Ponieważ jest to technologia pozwalającą na zdalne sczytywanie najważniejszych parametrów ze smart tachografów w pojazdach ciężarowych.
Do tej pory inspektor musi zatrzymać ciężarówkę I dopiero wtedy może sprawdzić czy dochodzi do manipulacji. Pobrane dane z nowego tachografu powiedzą inspektorowi, czy nastąpiło przekroczenie czasu jazdy ciągłej, dziennej, tygodniowej i dwutygodniowej, a także, czy były zakłócenia w rejestrowaniu pozycji pojazdu. Inspektorzy będą mieli jeszcze większą wiedzę, czy należy zatrzymać pojazd.

Bądź zawsze na bieżąco!

Magazyn Transportowy

Podsumowanie najważniejszych informacji z branży TSL, informacje o zmianach w przepisach, dostęp do artykułów od naszych ekspertów, a także przypomnienia o aktualnych zakazach. Wszystko to prosto na Twoją skrzynkę w każdy czwartek!

Najnowsze wpisy

Rodzaje ubezpieczeń w transporcie drogowym

Współczesny rynek transportowy, z jego niezliczonymi ryzykami , wymaga solidnych rozwiązań ubezpieczeniowych. Przedsiębiorstwa transportowe i spedycyjne są codziennie narażone na szereg niebezpieczeństw, od wypadków, przez