fbpx

Kabotaże – jakie zmiany wprowadza pakiet mobilności?

Co to jest kabotaż?

Najprościej rzecz ujmując kabotaż jest transportem na terenie kraju innego niż kraj w którym prowadzimy działalność transportową. Dla polskiego przewoźnika będzie to transport np. z Berlina do Hamburga. Czyli zarówno załadunek jak i rozładunek odbywa się na terenie Niemiec. Oczywiście dotyczy to tylko i wyłącznie państw należących do UE.

Jak było dotychczas?

Dopuszczało się wykonać 3 przewozy kabotażowe w ciągu 7 dni. 7 dni liczymy od daty rozładunku po wjeździe do kraju do ostatniego rozładunku w ramach przewozów kabotażowych. 1 przewóz w ciągu 3 dni – gdy wjeżdża na pusto (bez ładunku) do kraju w którym chce wykonywać przewozy kabotażowe. 3 dni liczone są od dnia wjazdu na pusto do rozładunku w ramach kabotażu. Oprócz tych ograniczeń należy pamiętać o tym, że podczas wykonywania kabotaży obowiązują nas przepisy prawa danego państwa. Jeżeli wykonujemy przewozy kabotażowe we Francji, to obowiązuje nas francuskie prawo przewozowe.

Co zmieni się razem z wejściem w życie Pakietu Mobilności?

Z dniem 21 lutego 2022, oprócz istniejących już ograniczeń o których wspomniałem powyżej, dodatkowo wymagana będzie przerwa pomiędzy wykonaniem jednego i rozpoczęciem kolejnego kabotażu. W momencie ukończenia kabotażu (3 przewozów w 7 dni lub 1 przewozu w 3 dni) kierowca będzie musiał odczekać 4 dni aż znowu będzie mógł wykonać kabotaż tym samym pojazdem, w tym samym Państwie. Czyli jeżeli wjedziemy na pusto do Niemiec, wykonamy kabotaż (po wjeździe na pusto przysługuje nam 1 w ciągu 3 dni), to kolejne przewozy kabotażowe będziemy mogli wykonać w Niemczech dopiero po upływie 4 dni. Przerwa ta nosi nazwę Cooling-off-Phase

Legalny sposób na obejście obostrzeń

Tutaj tak naprawdę nie ma zbyt wielkiego pola do manewru, ponieważ jedynym sposobem na uniknięcie powyższych obostrzeń jest zarejestrowanie firmy na terenie państwa w którym dokonujemy najwięcej przewozów kabotażowych. Np. posiadając firmę w Holandii możemy robić dowolną ilość transportów na terenie tego kraju. Nie ograniczają nas żadne przepisy dotyczące kabotaży. Oczywiście takie zmiany nie są proste, a już na pewno nie da się ich zrobić z dnia na dzień, jednak jeżeli jakaś firma opiera na tym swój transport, to na pewno jest to kwestia warta rozważenia.

 

 

 

 

 

 

Bądź zawsze na bieżąco!

Magazyn Transportowy

Podsumowanie najważniejszych informacji z branży TSL, informacje o zmianach w przepisach, dostęp do artykułów od naszych ekspertów, a także przypomnienia o aktualnych zakazach. Wszystko to prosto na Twoją skrzynkę w każdy czwartek!

Najnowsze wpisy

Rodzaje ubezpieczeń w transporcie drogowym

Współczesny rynek transportowy, z jego niezliczonymi ryzykami , wymaga solidnych rozwiązań ubezpieczeniowych. Przedsiębiorstwa transportowe i spedycyjne są codziennie narażone na szereg niebezpieczeństw, od wypadków, przez