Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /home/server922893/ftp/spedytor_www/wp-content/plugins/unyson/framework/includes/hooks.php on line 259
Kabotaże – jakie zmiany wprowadza pakiet mobilności? – Akademia Spedytora

Kabotaże – jakie zmiany wprowadza pakiet mobilności?

Co to jest kabotaż?

Najprościej rzecz ujmując kabotaż jest transportem na terenie kraju innego niż kraj w którym prowadzimy działalność transportową. Dla polskiego przewoźnika będzie to transport np. z Berlina do Hamburga. Czyli zarówno załadunek jak i rozładunek odbywa się na terenie Niemiec. Oczywiście dotyczy to tylko i wyłącznie państw należących do UE.

Jak było dotychczas?

Dopuszczało się wykonać 3 przewozy kabotażowe w ciągu 7 dni. 7 dni liczymy od daty rozładunku po wjeździe do kraju do ostatniego rozładunku w ramach przewozów kabotażowych. 1 przewóz w ciągu 3 dni – gdy wjeżdża na pusto (bez ładunku) do kraju w którym chce wykonywać przewozy kabotażowe. 3 dni liczone są od dnia wjazdu na pusto do rozładunku w ramach kabotażu. Oprócz tych ograniczeń należy pamiętać o tym, że podczas wykonywania kabotaży obowiązują nas przepisy prawa danego państwa. Jeżeli wykonujemy przewozy kabotażowe we Francji, to obowiązuje nas francuskie prawo przewozowe.

Co zmieni się razem z wejściem w życie Pakietu Mobilności?

Z dniem 21 lutego 2022, oprócz istniejących już ograniczeń o których wspomniałem powyżej, dodatkowo wymagana będzie przerwa pomiędzy wykonaniem jednego i rozpoczęciem kolejnego kabotażu. W momencie ukończenia kabotażu (3 przewozów w 7 dni lub 1 przewozu w 3 dni) kierowca będzie musiał odczekać 4 dni aż znowu będzie mógł wykonać kabotaż tym samym pojazdem, w tym samym Państwie. Czyli jeżeli wjedziemy na pusto do Niemiec, wykonamy kabotaż (po wjeździe na pusto przysługuje nam 1 w ciągu 3 dni), to kolejne przewozy kabotażowe będziemy mogli wykonać w Niemczech dopiero po upływie 4 dni. Przerwa ta nosi nazwę Cooling-off-Phase

Legalny sposób na obejście obostrzeń

Tutaj tak naprawdę nie ma zbyt wielkiego pola do manewru, ponieważ jedynym sposobem na uniknięcie powyższych obostrzeń jest zarejestrowanie firmy na terenie państwa w którym dokonujemy najwięcej przewozów kabotażowych. Np. posiadając firmę w Holandii możemy robić dowolną ilość transportów na terenie tego kraju. Nie ograniczają nas żadne przepisy dotyczące kabotaży. Oczywiście takie zmiany nie są proste, a już na pewno nie da się ich zrobić z dnia na dzień, jednak jeżeli jakaś firma opiera na tym swój transport, to na pewno jest to kwestia warta rozważenia.

 

 

 

 

 

 

Bądź zawsze na bieżąco!

Magazyn Transportowy

Podsumowanie najważniejszych informacji z branży TSL, informacje o zmianach w przepisach, dostęp do artykułów od naszych ekspertów, a także przypomnienia o aktualnych zakazach. Wszystko to prosto na Twoją skrzynkę w każdy czwartek!

Najnowsze wpisy

Podatność transportowa ładunków

W trzecim kwartale 2022 roku Polska nabyła gaz od Nigerii, Kataru, Norwegii i USA. Rodzi się tym samym potrzeba przetransportowania niecodziennego ładunku na dużą odległość.

Ask ChatGPT
Set ChatGPT API key
Find your Secret API key in your ChatGPT User settings and paste it here to connect ChatGPT with your Tutor LMS website.