fbpx

Jak skutecznie zacząć pracę w spedycji i zarabiać dobre pieniądze?

Spedytor jest osobą prawną lub fizyczną, która zawodowo i za odpowiednie wynagrodzenie organizuje transport towarów oraz wykonuje szereg czynności z tym związanych. Można powiedzieć, że spedytor jest pośrednikiem pomiędzy klientem a przewoźnikiem. Więcej o samej pracy spedytora jak ona wygląda oraz na czym polega pisaliśmy w poprzednich artykułach.

W tym artykule napiszemy jak szukać pracy jako spedytor kiedy nie posiadamy doświadczenia oraz jak szybko robić naprawdę dobre wyniki w pracy.


Jak szukać pracy nie mając doświadczenia? Jakich firm szukać i jak się przygotować, aby rekruterzy wzięli Cię pod uwagę?

Znalezienie pracy w spedycji bez doświadczenia jest możliwe. Przygotowaliśmy kilka wskazówek, które mogą ułatwić poszukiwania.

Nie oczekiwać “kokosów” przy pierwszej umowie o pracę.

Początek pracy jako spedytor lub asystent spedytora to najniższa krajowa, ale można szybko zwiększyć te zarobki. Wynagrodzenie spedytora to zazwyczaj podstawa + prowizja. Dzięki czemu im szybciej zaczniemy realizować zlecenia tym szybciej nasze wynagrodzenie wzrośnie o dodatkową prowizję, więc nie powinniśmy się zniechęcać niskim początkowym wynagrodzeniem, tym abrdziej jeżeli nie mamy doświadczenia w branży.

Odpowiednio przygotować CV

Zanim wyślemy CV powinniśmy odpowiednio je przygotować. Opisac, dlaczego nadajemy się na to stanowisko w kilku zdaniach. Jeżeli nie mamy doświadczenia na tym stanowisku, podać poprzednie stanowiska z wypisanymi czynnościami, które mogą być przydatne na stanowisku spedytora. np. call center (dzwonienie i rozmowa telefoniczna z klientami).

Ukończyć kurs z certyfikatem

Wielu pracodawców zwraca uwagę na doświadczenie i czas pracy na podobnych stanowiskach. Kluczową rolę odgrywają również różnego rodzaju kursy z branży, które przekazują mnóstwo wiedzy zarówno teoretycznej jak i praktycznej.
Sprawdź nasze kursy, które pomogą Ci rozpocząć pracę w spedycji.


Wyślij CV do wszystkich firm

Nie ograniczać się przy poszukiwaniu firm tylko do takich, które szukają osób bez doświadczenia. Jeżeli firmy szukają np. z minimalnym rocznym to możemy również wysłać CV, być może zainteresujemy rekrutera i rozważy zaproszenie nas na rozmowę, a roczne doświadczenie i wiedzę możesz zdobyć z naszych kursów.

Przygotuj bazę potencjalnych klientów

Na początku swojej pracy w spedycji zapewne będziesz budować portfel swoich klientów, dobrym krokiem może być przygotowanie sobie bazy potencjalnych klientów, a w liście motywacyjnym można dodać, że posiadamy taką listę. To może być coś co przekona rekruterów do zatrudnienia akurat Ciebie. Listę wykorzystasz w pierwszych dniach pracy.

Jak w ciągu 30 dni zdobyć pierwszych klientów i generować zyski?

Udało nam się znaleźć pracę i co teraz? Jak szybko zdobyć nowych klientów i zacząć realizować zlecenia? Jest kilka kroków, które należy wykonać i się tego trzymać.

Zaplanuj swoją pracę

Zastanów się, w jakiej branży chcesz działać, jaki jest okres i pora roku np. nie ma sensu dzwonić w zimę do firm z branży budowlanej, bo większość stoi i tych transportów jest wiele, wiele mniej. Wykorzystaj okazje np. choinki w święta, zboża podczas żniw, sezonowe warzywa i owoce itp.
Zaplanuj również dzień pracy, ustal kiedy i ile czasu będziesz poświęcał na budowanie bazy prospektów, dzwonienie, followupy, czyli powtórny kontakt do prospektów, poszukiwanie przewoźników w okolicach naszych klientów. Wyznacz sobie cele np. 15 pozyskanych leadów dziennie, wykonanie x telefonów dziennie i się tego trzymaj przez najbliższe miesiące.

Spróbuj wybrać niszę specjalistyczną

Specjalistyczne transporty to mniejsza konkurencja. Taki rodzaj transportów jak transport ADR, ponadgabaryty jest trudniejszy w zrealizowaniu dlatego większość spedytorów sie nawet za to nie zabiera.

Możesz również się wyspecjalizować w konkretnej branży. Wybierając klientów z konkretnej branży jesteśmy w stanie szybko poznać, jakie mają potrzeby i na czym im zależy. Jak wygląda specyfika danego transportu i realizować takie zlecenia kompleksowo i na najwyższym poziomie.

Buduj bazę przewoźników

Poza budowaniem bazy klientów równocześnie budować bazę przewoźników
Kiedy pozyskamy pierwsze leady równolegle warto budować bazę zaufanych przewoźników z danego rejonu. Wystarczy porozmawiać chwilę z przewoźnikiem zapytać jakie ma auta, jakie kierunki obsługuje i w jakich terminach auta wyjeżdżają. Po co? Kiedy wpadnie nam zlecenie nie będziemy na szybko szukać jakiś aut na giełdach jak 90% spedytorów tylko najpierw możemy obdzwonić nasze kontakty i zapytać na kiedy mają auta dostępne, a w międzyczasie powiedzmy wystawić ładunek na giełdę.

Jeżeli nie posiadamy doświadczenia i klientów, musimy nastawić się na to, że pierwsze 3 miesiące mogą być głównie skupione na ich pozyskiwaniu. Stosując się do kilku powyższych wskazówek można pozyskać kilku dobrych klientów już w pierwszym miesiącu. Wraz z upływem czasu nasze działania będą mniej skupione na szukaniu nowych klientów a obsługiwaniu obecnych. Ważne, aby szybko się poddawać i skupić na rzeczach istotnych na danym etapie kariery.

Bądź zawsze na bieżąco!

Magazyn Transportowy

Podsumowanie najważniejszych informacji z branży TSL, informacje o zmianach w przepisach, dostęp do artykułów od naszych ekspertów, a także przypomnienia o aktualnych zakazach. Wszystko to prosto na Twoją skrzynkę w każdy czwartek!

Najnowsze wpisy

Rodzaje ubezpieczeń w transporcie drogowym

Współczesny rynek transportowy, z jego niezliczonymi ryzykami , wymaga solidnych rozwiązań ubezpieczeniowych. Przedsiębiorstwa transportowe i spedycyjne są codziennie narażone na szereg niebezpieczeństw, od wypadków, przez