fbpx

Efektywne zarządzanie flotą – jak to robić, by optymalizować koszty transportu?

Prowadzenie firmy transportowej wiąże się z wieloma kosztami. Przemyślana strategia działania i wdrożenie stosownych zmian pozwolą na optymalizację kluczowych procesów. Efektywne zarządzanie flotą to również dążenie do maksymalizacji zysków i obniżenia kosztów. Takie rozwiązanie przekłada się także na zwiększenie konkurencyjności oraz wzmocnienie pozycji przedsiębiorstwa. Procesy optymalizacji kosztów transportu są istotnym elementem funkcjonowania firmy, warto je dobrze zgłębić.

Optymalizacja kosztów w firmie transportowej – dlaczego jest tak ważna?

Optymalizacja kosztów transportu jest kluczowym aspektem w branży TSL. Jej celem jest uzyskanie maksymalnych zysków z wykonywanych zleceń. To również doskonalenie świadczonych usług poprzez zestawienie procesów transportowych z wymaganiami rynku. Przemyślana strategia optymalizacji kosztów przyniesie rezultaty w postaci efektywniejszego wykorzystania posiadanych zasobów, poprawy jakości obsługi czy podniesienia produktywności. Dodatkowo pozwoli zaoszczędzić czas, podnieść poziom bezpieczeństwa oraz wzmocnić motywację wśród pracowników.

Optymalizacja jest niezwykle ważna także z punktu szybkiego eliminowania ewentualnych zagrożeń bądź zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko. Wymienione aspekty warunkują konieczność wdrożenia stosownych zmian i mądrego zarządzania w firmach transportowych.

Nie wiesz, jak skutecznie zarządzać flotą pojazdów?

Dowiedz się, jak minimalizować puste przebiegi i optymalizować koszty w transporcie.

Optymalizacja kosztów transportu – jakie metody będą najkorzystniejsze?

Istnieje kilka metod optymalizacji kosztów w transporcie, stąd też kluczowe jest ich przeanalizowanie pod kątem indywidualnego zapotrzebowania. Do najkorzystniejszych sposobów należą:

1. Lepsze planowanie tras przejazdu

Każde planowanie trasy powinno rozpocząć się od sprawdzenia dróg. Kluczowe jest, aby była ona zarówno ekonomiczna, jak i bezpieczna. Zdarzają się sytuacje, kiedy pokonanie dłuższego odcinka może zająć mniej czasu, ponieważ nawierzchnia będzie w dobrym stanie. 

Przy planowaniu trasy warto wziąć pod uwagę stan polskich dróg oraz fakt, że transport po części z nich może być utrudniony z uwagi na uszkodzenia. Przekłada się to na znaczne wydłużenie czasu przejazdu oraz ewentualne uszkodzenia pojazdu. 

Dodatkowo należy uwzględnić margines czasowy, który będzie niezbędny w przypadku, kiedy na trasie dochodzi do nieprzewidzianych sytuacji, np. wypadek drogowy i konieczność objazdu.

2. Redukcja pustych przejazdów

Puste przejazdy stanowią nieuzasadniony koszt. Nie jest możliwe całkowite ich wyeliminowanie, jednak można je skutecznie zredukować. Optymalizacja kosztów transportu w tym obszarze opiera się na odpowiednim planowaniu, jak również przemyślanej oraz strategicznej organizacji sieci klientów

Pomocne będą także giełdy transportowe, stanowiące źródło zleceń, które można dopasować do trasy pustego załadunku. Tego typu narzędzia pozwalają skutecznie uniknąć zbędnych kosztów oraz pomagają zorganizować pracę tak, aby flota była optymalnie wykorzystana. Takie działanie przełoży się zarówno na uniknięcie strat, jak i zwiększenie przychodów.

3. Wykorzystanie systemów telematycznych 

Przedsiębiorcy powinni zaopatrzyć się w systemy, które zbierają istotne informacje. Mowa tutaj o pomiarze poziomu paliwa czy możliwości planowania tras transportu. Obecność systemów w pojazdach dostarczy cennych danych, które znacząco ułatwią zarządzanie całą flotą. 

Główną zaletą jest pozyskanie informacji o ewentualnych zakłóceniach procesów transportowych. Ich znajomość pozwoli na efektywne wdrożenie optymalizacji kosztów. Systemy przyczyniają się także do unikania niepotrzebnych objazdów lub pustych przejazdów, co przełoży się na realny zysk.

4. Regularne serwisowanie floty

Firmy przewozowe posiadające dużą flotę, muszą uwzględnić wydatki na serwisowanie i utrzymanie swoich pojazdów. Chcąc uniknąć wysokich kosztów, warto dokonywać regularnych przeglądów z zachowaniem terminów. Kluczowe jest także serwisowanie pojazdów przez wykwalifikowanych pracowników, którzy umiejętnie wychwycą najdrobniejsze usterki, co pozwoli uniknąć kosztownych napraw w późniejszym czasie.

5. Redukowanie kosztów paliwa

Ceny paliwa należą do zmiennych i uzależnione są od sytuacji rynkowej. Przedsiębiorca nie ma zatem wpływu na koszt jego zakupu, jednak może zoptymalizować zużycie. Odbywa się to poprzez ekonomiczny dobór tras oraz ustalenie optymalnej sekwencji załadunków i rozładunków

Ważnym aspektem są także regularne szkolenia pracowników z zakresu stylu jazdy. Kierowcy posiadający odpowiednią wiedzę, dotyczącą zasad poruszania się na drodze, generują większe oszczędności w zużyciu paliwa, co przełoży się na realny zysk. W tym przypadku regularne przeglądy serwisowe także są ważne.

Wdrożenie powyższych metod znacząco wpłynie na optymalizację kosztów transportu, co przełoży się na efektywniejsze zarządzanie flotą. Warto zatem przeanalizować omówione sposoby i dostosować je do indywidualnych zapotrzebowań przedsiębiorstwa.

Bądź zawsze na bieżąco!

Magazyn Transportowy

Podsumowanie najważniejszych informacji z branży TSL, informacje o zmianach w przepisach, dostęp do artykułów od naszych ekspertów, a także przypomnienia o aktualnych zakazach. Wszystko to prosto na Twoją skrzynkę w każdy czwartek!

Najnowsze wpisy

Rodzaje ubezpieczeń w transporcie drogowym

Współczesny rynek transportowy, z jego niezliczonymi ryzykami , wymaga solidnych rozwiązań ubezpieczeniowych. Przedsiębiorstwa transportowe i spedycyjne są codziennie narażone na szereg niebezpieczeństw, od wypadków, przez