fbpx

Czy łatwo zacząć współpracę z siecią handlową?

Jak wszyscy wiemy transport chłodniczy to w głównej mierze przewóz artykułów spożywczych. Dla wielu firm transportowych idealna współpraca, to właśnie ta z siecią handlową na zasadach dystrybucji między sklepami a magazynem. Rozpoczęcie współpracy z „sieciówkami” nie jest niestety takie łatwe. Większość znanych nam sieci handlowych bazuje na swoich stałych zakontraktowanych firmach transportowych i rzadko dają możliwość wejścia w swoje szeregi komuś z zewnątrz. Spotkamy się z zapotrzebowaniem tylko na kierowców i zapotrzebowaniem na własne zestawy.

Co możesz jako przewoźnik zaproponować osobom odpowiedzialnym za logistykę, aby Cię zauważyli? Czy jako mała firma transportowa masz szanse z dużymi spedycjami?

Dysponując jednym lub dwoma zestawami ciężko będzie rozpocząć współpracę bezpośrednio. W branży spożywczej mamy do czynienia z „peak’ami”. Dysponując tylko dwoma zestawami nie jesteśmy w stanie zapewnić zleceniodawcy elastyczności, która w takich momentach może być kartą przetargową np. do zwiększenia obowiązującego kontraktu. Możesz również pochwalić się lokalizacją bazy w okolicy Centrum Dystrybucyjnego i kierowcami z okolicy. To może być atutem w przypadku, gdy inna firma zawiedzie, a Ty masz akurat wolny zestaw. Musimy liczyć się z tym, że na początku nasze starania mogą spotkać się z odrzuceniem propozycji. Warto próbować kilka razy (ale nie kilka razy w tygodniu :)) i śledzić plany ekspansji danej marki, aby wstrzelić się w moment przetargu lub zwiększonego zapotrzebowania. W przypadku dysponowania małą flotą, warto kontaktować się z firmami, które już świadczą usługi przewozu, aby móc „podpiąć się” pod nich. Wiąże się to z mniejszymi dochodami z racji posiadania pośrednika, ale da szanse poznania branży i pozyskania wiadomości z pierwszej ręki o sytuacji w danym magazynie.

Jakie pojazdy będą dobrą propozycją?

Tutaj sprawdzą się zarówno zestawy standardowe, ale też małe solówki. Da się zauważyć, że sklepy spożywcze otwierają się w coraz trudniej dostępnych miejscach i dojazd zestawem standardowym jest niemożliwy. Ważne są też takie informację jak rodzaj zabudowy, czyli czy mamy do czynienia z chłodnią mono- lub multitemperaturową. Dużą rolę może odgrywać również rok produkcji naczepy i ciągnika. Tutaj, jeżeli jest możliwość, warto wykazać gotowość do zakupu nowszych zestawów.

Współpracując z siecią handlową musimy być przygotowani na dyspozycyjność przez 24h. Dotyczy to zarówno spedytora, pracowników technicznych jak i kierowcy. Praca 7 dni w tygodniu w przypadku dystrybucji to również nic zaskakującego. Mimo wszystko współpraca z sieciami handlowymi ma swoje plusy jak choćby brak wyjazdów w długie tygodniowe trasy, pewność pracy dla auta, wypłacalność zleceniodawcy czy brak konieczności szukania powrotów dla kierowców. Codziennie mamy pewność, że zestawy oddane pod dyspozycję danego Centrum Dystrybucyjnego zostaną wykorzystane.

Bądź zawsze na bieżąco!

Magazyn Transportowy

Podsumowanie najważniejszych informacji z branży TSL, informacje o zmianach w przepisach, dostęp do artykułów od naszych ekspertów, a także przypomnienia o aktualnych zakazach. Wszystko to prosto na Twoją skrzynkę w każdy czwartek!

Najnowsze wpisy

Rodzaje ubezpieczeń w transporcie drogowym

Współczesny rynek transportowy, z jego niezliczonymi ryzykami , wymaga solidnych rozwiązań ubezpieczeniowych. Przedsiębiorstwa transportowe i spedycyjne są codziennie narażone na szereg niebezpieczeństw, od wypadków, przez