Jak wszyscy wiemy transport chłodniczy to w głównej mierze przewóz artykułów spożywczych. Dla wielu firm transportowych idealna współpraca, to właśnie ta z siecią handlową na zasadach dystrybucji między sklepami a magazynem. Rozpoczęcie współpracy z „sieciówkami” nie jest niestety takie łatwe. Większość znanych nam sieci handlowych bazuje na swoich stałych zakontraktowanych firmach transportowych i rzadko dają możliwość wejścia w swoje szeregi komuś z zewnątrz. Spotkamy się z zapotrzebowaniem tylko na kierowców i zapotrzebowaniem na własne zestawy.
Co możesz jako przewoźnik zaproponować osobom odpowiedzialnym za logistykę, aby Cię zauważyli? Czy jako mała firma transportowa masz szanse z dużymi spedycjami?
Dysponując jednym lub dwoma zestawami ciężko będzie rozpocząć współpracę bezpośrednio. W branży spożywczej mamy do czynienia z „peak’ami”. Dysponując tylko dwoma zestawami nie jesteśmy w stanie zapewnić zleceniodawcy elastyczności, która w takich momentach może być kartą przetargową np. do zwiększenia obowiązującego kontraktu. Możesz również pochwalić się lokalizacją bazy w okolicy Centrum Dystrybucyjnego i kierowcami z okolicy. To może być atutem w przypadku, gdy inna firma zawiedzie, a Ty masz akurat wolny zestaw. Musimy liczyć się z tym, że na początku nasze starania mogą spotkać się z odrzuceniem propozycji. Warto próbować kilka razy (ale nie kilka razy w tygodniu :)) i śledzić plany ekspansji danej marki, aby wstrzelić się w moment przetargu lub zwiększonego zapotrzebowania. W przypadku dysponowania małą flotą, warto kontaktować się z firmami, które już świadczą usługi przewozu, aby móc „podpiąć się” pod nich. Wiąże się to z mniejszymi dochodami z racji posiadania pośrednika, ale da szanse poznania branży i pozyskania wiadomości z pierwszej ręki o sytuacji w danym magazynie.
Jakie pojazdy będą dobrą propozycją?
Tutaj sprawdzą się zarówno zestawy standardowe, ale też małe solówki. Da się zauważyć, że sklepy spożywcze otwierają się w coraz trudniej dostępnych miejscach i dojazd zestawem standardowym jest niemożliwy. Ważne są też takie informację jak rodzaj zabudowy, czyli czy mamy do czynienia z chłodnią mono- lub multitemperaturową. Dużą rolę może odgrywać również rok produkcji naczepy i ciągnika. Tutaj, jeżeli jest możliwość, warto wykazać gotowość do zakupu nowszych zestawów.
Współpracując z siecią handlową musimy być przygotowani na dyspozycyjność przez 24h. Dotyczy to zarówno spedytora, pracowników technicznych jak i kierowcy. Praca 7 dni w tygodniu w przypadku dystrybucji to również nic zaskakującego. Mimo wszystko współpraca z sieciami handlowymi ma swoje plusy jak choćby brak wyjazdów w długie tygodniowe trasy, pewność pracy dla auta, wypłacalność zleceniodawcy czy brak konieczności szukania powrotów dla kierowców. Codziennie mamy pewność, że zestawy oddane pod dyspozycję danego Centrum Dystrybucyjnego zostaną wykorzystane.