fbpx

Budowanie nawyków

Nawyki i kontrakt z samym sobą

Nowy rok jest przełomowy dla każdego. Słynne powiedzenie – nowy rok, nowy ja! Pójdę na siłownie, będę się zdrowo odżywiać, będę zarabiać więcej, polecę na super wakacje, wymieniać można w nieskończoność. Jak te postanowienia się kończą, nie trzeba pisać. Mnóstwo ludzi na siłowniach w styczniu, coraz mniej w lutym i same znajome twarze z poprzednich lat w marcu, tak to mniej więcej wygląda. Dlaczego tak się dzieje? Wymagamy od siebie za dużo i próbujemy zmienić za dużo na raz! Dlaczego nie rozłożyć wszystkich planów na cały rok? Czy, żeby zacząć ćwiczyć na siłowni trzeba od razu jeść zdrowo, chodzić na siłownie co drugi dzień i odstawić alkohol? No niekoniecznie.

Metoda małych kroków

Załóżmy, że jednym z Twoich postanowień jest przeczytać 12 książek w ciągu roku. Łatwo policzyć, że aby spełnić to założenie trzeba przeczytać 1 książkę miesięcznie. Jednak nie ustalaj celu „przeczytać 12 książek do końca roku” lub „przeczytać 1 książkę miesięcznie”, ustal sobie cel „przeczytać przynajmniej 1 stronę dziennie”. Dlaczego? Przecież jak przeczytam jedną stronę dziennie, to w ciągu roku przeczytam tylko 365 stron, czyli tyle, ile ma średniej grubości książka. Ważne jest wyrobienie w sobie nawyku czytania. Jeżeli wcześniej czytanie książek nie było dla Ciebie czymś normalnym, to nie zostaniesz od razu molem książkowym. Kup lub wydrukuj sobie kartki z kalendarza (na przykład tutaj) i zaznaczaj każdy dzień, w którym przeczytasz chociaż jedną stronę książki, oczywiście rzadko będzie tak, że przeczytasz tylko jedną stronę, jednak już ta jedna strona wystarczy, żeby móc skreślić kolejny dzień w kalendarzu. Czasami będzie tak, że położysz się do łóżka po ciężkim dniu i nagle przypomnisz sobie, że dzisiaj nie masz przeczytanej ani jednej strony. Gwarantuje, że żeby nie przerwać passy, wstaniesz po książkę, przeczytasz stronę i pójdziesz spać. Co najważniejsze pójdziesz spać z myślą, że zadanie zostało wykonane, a jest to bardzo motywujące do dalszego działania. Jeżeli wytrwasz w takim postanowieniu przez miesiąc, możesz zmienić swój dzienne cel z jednej np. na pięć stron itd.

Oczywiście metodę małych kroków można zastosować do każdego celu. Poniżej kilka przykładów.

CEL ROCZNY – Pozyskać 5 nowych klientów

CELE DZIENNE

Etap 1: Dodać przynajmniej X klientów do bazy firm (budowanie bazy)

Etap 2: Zadzwonić do co najmniej X klientów z bazy (działania handlowe)

Etap 3: Wysłać przynajmniej X prezentacji (różnica od poprzedniego zadania jest taki, że w tym przypadku telefon musi zakończyć się zgodą na wysłanie prezentacji, w poprzednim zaliczamy każdy telefon)

CEL ROCZNY – Wstawać wcześnie rano 

CELE DZIENNE

Etap 1: Przestać korzystać ze wszystkich urządzeń po 22:00 (laptop, telewizor, telefon)

Etap 2: Kłaść się spać o 22:00 (porozmawiać z partnerem, poczytać książkę)

Etap 3: Codziennie gasić światło o 22:00

Etap 4: Wstawać o 5:30

CEL ROCZNY – Zdrowo się odżywiać

CEL DZIENNY 

Etap 1: Jeść warzywa do każdego posiłku i to od nich zaczynać nakładanie posiłku na talerz

Etap 2: Zwracać uwagę na skład produktów, które kupujesz

Etap 3: Przestać spożywać produkty przetworzone i słodzone

Etap 4: Planowanie posiłków z wyliczeniem spożytych kalorii

Stwórz otoczenie dla dobrych nawyków

Wróćmy do przykładu z czytaniem książek i zastanówmy się, jak możesz pomóc w realizacji tego celu jeszcze bardziej. Przede wszystkim skoro wiesz, że chcesz przeczytać 12 książek, to możesz przygotować sobie listę tych książek. Tak, żeby po przeczytaniu jednej książki wiedzieć, po jaką książkę sięgniesz jako kolejną. Oczywiście ta lista może się zmieniać w ciągu roku, jeden tytuł może z niej wypaść, a inny polecony przez znajomego pojawić się na liście. Możesz stosować taką zasadę, że w momencie gdy zaczynasz czytać jedną książkę, to na półce czeka już na Ciebie kolejna pozycja i dodatkowo zawsze po ukończeniu jednej książki od razu czytasz chociaż jedną stronę nowej książki. Dzięki temu przechodzisz płynnie od jednej książki do kolejnej.

CEL ROCZNY – Pozyskać 5 nowych klientów

OTOCZENIE – przygotować listę 200/300/400 potencjalnych klientów, przygotować skrypt rozmowy, przygotować szablon maila z ofertą współpracy 

CEL ROCZNY – Wstawać o 6:30

OTOCZENIE – przed położeniem się spać, zostawiać telefon w innym pokoju, kupić opaskę na oczy, kupić wygodny materac, zachęcić partnera do porannego wstawania.

CEL ROCZNY – Zdrowo się odżywiać

OTOCZENIE – nie kupować słodyczy, nie kupować słodzonych napoi (polecamy bolero, saszetki, które wsypuje się do wody. Jest kilkanaście smaków, woda jest smaczna i nie ma kalorii), zainstalować aplikację do liczenia kalorii, kupić wagę łazienkową

Stwórz kontrakt z samym sobą 

W przypadku, gdy masz problem z dotrzymaniem postanowień noworocznych (umówmy się, problem ten dotyczy większości z nas), dobrym i sprawdzonym rozwiązaniem może być wyznaczenie sobie nagród i kar za spełnienie (lub nie) postanowień, a także spisanie takiej umowy z samym sobą. Weź kartkę papieru i wypisz tam wszystkie postanowienia. Najważniejsze, żeby każde zadanie było dokładnie określone.

  1. Zamiast Zarabiać więcej”, napisz “Zarabiać 1500 zł netto więcej”
  2. Zamiast “Schudnąć”, napisz “Schudnąć 7 kg” lub “Zmieścić się w spodnie sprzed roku”.

Oczywiście nie tylko Nowy Rok jest dobrym okresem na wypisanie i ustalenie postanowień, możesz rozpocząć w dowolnym momencie. Na przykład nasz okres trwa od września do czerwca (tak, nawiązanie do roku szkolnego). Dlaczego właśnie od września do czerwca? Wakacje są takim okresem, w którym bardzo się rozluźniamy i pracujemy mniej wydajnie. Dlatego pozwalamy sobie na 2 miesiące „luzu” i we wrześniu wyznaczamy nowe cele na kolejny rok.

Kiedy już przygotujesz wszystkie swoje cele na najbliższy czas, zapisz do kiedy musisz je wykonać. Czyli wcześniejsze postanowienia powinny wyglądać następująco (oczywiście daty wyznaczasz wedle uznania):

  1. Zarabiać 1500 zł netto więcej do końca roku
  2. Schudnąć 7 kg do 1 lipca

Gdy ustalisz sztywny termin, to następnie dopisz, jaka będzie nagroda i kara za wykonanie każdego z nich, lub jak wolisz, możesz ustalić jedną większą nagrodę/karę za wykonanie wszystkich. Ważne, żeby nagroda była czymś, czego naprawdę bardzo chcesz, a np. nie chcesz na to wydawać pieniędzy, a kara czymś dotkliwym. Dla przykładu. Nagrodą może być wycieczka all inclusive. Takie wycieczki zaczynają się już od około 2 tysięcy, a skoro cały rok na nią pracujesz, udało Ci się wynegocjować podwyżkę, to możesz sobie na nią pozwolić. To był bardzo dobry rok, zasługujesz na taką nagrodę. Karą niech będzie coś, przed czym bardzo się wzbraniasz, np. jeżeli nigdy nie zmywasz naczyń, zawsze wyręcza Cię w tym partner/partnerka, to niech karą będzie zmywanie naczyń przez najbliższy miesiąc/dwa. Jeżeli już uzupełnisz cele, kary i nagrody, to na końcu złóż pod tym podpis, tak jak podpisujesz ważne dokumenty, czytelny z dokładną datą. Jeżeli chcesz jeszcze bardziej wzmocnić siłę takiego kontraktu, wręcz go bliskiej osobie. Niech ona na końcu zadecyduje czy należy Ci się nagroda, czy kara.

Ten artykuł jest tylko częścią czegoś większego, a dokładniej kursu Zarządzanie czasem w spedycji. Kurs jest stworzony na zasadzie poradnika, który składa się z 20 lekcji, każda lekcja dotyczy inne zagadnienia, ale cel jest ten sam – pokazać Ci jak lepiej planować swoje działania, jak lepiej zarządzać czasem i automatyzować niektóre czynności. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tym kursie, to zapraszamy Cię na stronę – Zarządzenie czasem w spedycji.

Bądź zawsze na bieżąco!

Magazyn Transportowy

Podsumowanie najważniejszych informacji z branży TSL, informacje o zmianach w przepisach, dostęp do artykułów od naszych ekspertów, a także przypomnienia o aktualnych zakazach. Wszystko to prosto na Twoją skrzynkę w każdy czwartek!

Najnowsze wpisy

Rodzaje ubezpieczeń w transporcie drogowym

Współczesny rynek transportowy, z jego niezliczonymi ryzykami , wymaga solidnych rozwiązań ubezpieczeniowych. Przedsiębiorstwa transportowe i spedycyjne są codziennie narażone na szereg niebezpieczeństw, od wypadków, przez