Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /home/server922893/ftp/spedytor_www/wp-content/plugins/unyson/framework/includes/hooks.php on line 259
Bezpieczeństwo i weryfikacja towaru po dostawie – Akademia Spedytora

Bezpieczeństwo i weryfikacja towaru po dostawie

Prezentujemy wam ostatni artykuł z serii „Bezpieczeństwo w transporcie”, który powstał przy współpracy z Cargonite.

Po szczegółowym omówieniu przebiegu weryfikacji kontrahenta, dokumentów przewoźnika oraz odpowiedniego zabezpieczenia towaru dziś zwrócimy uwagę na ostatnią kwestię – potwierdzenie szczegółów dostawy i weryfikację listów przewozowych.

Dla wielu z nas, spedytorów po fachu proces łańcucha dostaw i kontrola nad nim często kończy się po otrzymaniu informacji „dostarczone”, „rozładowane”. Ma to miejsce szczególnie w nasilonych okresach, kiedy ilości transportów są zwiększone, a praca przy zleceniach często wygląda jak na linii produkcyjnej. Nasze chwilowe rozproszenie może w takim momencie zostać świetnie wykorzystane.

O czym więc należy pamiętać i na co zwrócić uwagę?

Kompletna weryfikacja listu przewozowego CMR (określonego przez Konwencję) wystawiany w co najmniej trzech egzemplarzach; ta liczba jest obowiązkowa, aby dokumentacja mogła być realizowana, respektowana i stanowiła dowód na treść zawartej umowy przewozu. Pierwszy egzemplarz – pozostawiany u nadawcy, drugi – wydany z chwilą wydania towaru odbiorcy, trzeci zaś dla przewoźnika dla udokumentowania wykonania przewozu.

Kwit magazynowy – krajowy odpowiednik, pozbawiony cech powyższego dokumenty o nieujednoliconej formie.

Dokumenty celne – w przypadku towarów, które wymagają zgłoszenia celnego; tutaj możliwe jest również uzyskanie certyfikatu weryfikacji dostawy.

Weryfikacja dokumentów

W pierwszej kolejności po otrzymaniu od naszego przewoźnika informacji, że towar został dostarczony, wymagajmy zdjęcia podpisanych dokumentów przewozowych, tuż po rozładunku, nie po odjechaniu z placu, czy przy okazji pauzy. Niech to będzie warunek. Po opuszczeniu przez kierowcę miejsca dostawy mamy małą szansę na szybkie reagowanie.

  • Poz. 24 CMR – TOP weryfikacja! Potwierdzenie odbioru ładunku, sprawdzenie podpisów odbiorcy, pieczątki firmowej i ich wierzytelności
  • Poz. 23 CMR – weryfikacja podpisu kierowcy, który zazwyczaj działa na rzecz przewoźnika
  • Poz. 16 i 17 CMR – weryfikacja danych przewoźnika. Pamiętajcie, aby wymagać pełnej nazwy firmy! Niektóre ubezpieczalnie odmawiają wypłaty odszkodowania w przypadku kradzieży, kiedy na liście przewozowym brakuje pełnych danych. 
  • Potwierdzenie dostawy z magazynem odbiorcy
  • Weryfikacja GPS – tutaj warto zachować czujność. Wydawałoby się, że to rzetelne źródło potwierdzenia, iż kierowca znajduje się we właściwym miejscu. Niestety przerabiane zrzuty ekranów są coraz częstszym zjawiskiem.
  • PICTURE CONFIRMING DELIVERY (PCD) – wprowadzanie na rynek nowych systemów weryfikacji dostaw. Aktualnie tę konkretną usługę proponuje dla swoich dostawców RABEN. Po wprowadzeniu przez klienta zamówienia do systemu kierowca w chwili dostawy wykonuje trzy zdjęcia w czasie rzeczywistym; samych etykiet, towaru oraz towaru z etykietami. Jest zobligowany również do potwierdzenia swojej lokalizacji. Takie rozwiązanie daje pewność, że zdjęcia zostały wykonane w danym czasie i miejscu. Ma to również bardzo duży plus, kiedy odbiorca nie może lub nie chce podpisać dokumentu, jest nieczytelny, bądź tylko zaparafowany.

Pamiętajmy, że w obecnym czasie szczególnie ważne stało się poczucie bezpieczeństwa. Równie my jako konsumenci tak nasi klienci chcą czuć się pewnie. Przewozimy często towary luksusowe, elektronikę, automotive, dlatego w trosce o ich wygodę, towary i nasze nerwy pamiętajmy, że pośpiech służy tylko oszustom. Warto sprawdzić trzy razy dokumenty od razu po dostawie i uniknąć kłopotów, które niestety mogą w wielu przypadkach prowadzić do utraty kluczowego klienta. Czego sobie i Wam nie życzymy.

Firma Cargonite prowadzi aktualnie rekrutacje. Jeżeli jesteś zainteresowany, to koniecznie zajrzyj do zakładki kariera na ich stronie.

Bądź zawsze na bieżąco!

Magazyn Transportowy

Podsumowanie najważniejszych informacji z branży TSL, informacje o zmianach w przepisach, dostęp do artykułów od naszych ekspertów, a także przypomnienia o aktualnych zakazach. Wszystko to prosto na Twoją skrzynkę w każdy czwartek!

Najnowsze wpisy

Podatność transportowa ładunków

W trzecim kwartale 2022 roku Polska nabyła gaz od Nigerii, Kataru, Norwegii i USA. Rodzi się tym samym potrzeba przetransportowania niecodziennego ładunku na dużą odległość.

Ask ChatGPT
Set ChatGPT API key
Find your Secret API key in your ChatGPT User settings and paste it here to connect ChatGPT with your Tutor LMS website.