fbpx

Bezpieczeństwo i weryfikacja towaru po dostawie

Prezentujemy wam ostatni artykuł z serii „Bezpieczeństwo w transporcie”, który powstał przy współpracy z Cargonite.

Po szczegółowym omówieniu przebiegu weryfikacji kontrahenta, dokumentów przewoźnika oraz odpowiedniego zabezpieczenia towaru dziś zwrócimy uwagę na ostatnią kwestię – potwierdzenie szczegółów dostawy i weryfikację listów przewozowych.

Dla wielu z nas, spedytorów po fachu proces łańcucha dostaw i kontrola nad nim często kończy się po otrzymaniu informacji „dostarczone”, „rozładowane”. Ma to miejsce szczególnie w nasilonych okresach, kiedy ilości transportów są zwiększone, a praca przy zleceniach często wygląda jak na linii produkcyjnej. Nasze chwilowe rozproszenie może w takim momencie zostać świetnie wykorzystane.

O czym więc należy pamiętać i na co zwrócić uwagę?

Kompletna weryfikacja listu przewozowego CMR (określonego przez Konwencję) wystawiany w co najmniej trzech egzemplarzach; ta liczba jest obowiązkowa, aby dokumentacja mogła być realizowana, respektowana i stanowiła dowód na treść zawartej umowy przewozu. Pierwszy egzemplarz – pozostawiany u nadawcy, drugi – wydany z chwilą wydania towaru odbiorcy, trzeci zaś dla przewoźnika dla udokumentowania wykonania przewozu.

Kwit magazynowy – krajowy odpowiednik, pozbawiony cech powyższego dokumenty o nieujednoliconej formie.

Dokumenty celne – w przypadku towarów, które wymagają zgłoszenia celnego; tutaj możliwe jest również uzyskanie certyfikatu weryfikacji dostawy.

Weryfikacja dokumentów

W pierwszej kolejności po otrzymaniu od naszego przewoźnika informacji, że towar został dostarczony, wymagajmy zdjęcia podpisanych dokumentów przewozowych, tuż po rozładunku, nie po odjechaniu z placu, czy przy okazji pauzy. Niech to będzie warunek. Po opuszczeniu przez kierowcę miejsca dostawy mamy małą szansę na szybkie reagowanie.

  • Poz. 24 CMR – TOP weryfikacja! Potwierdzenie odbioru ładunku, sprawdzenie podpisów odbiorcy, pieczątki firmowej i ich wierzytelności
  • Poz. 23 CMR – weryfikacja podpisu kierowcy, który zazwyczaj działa na rzecz przewoźnika
  • Poz. 16 i 17 CMR – weryfikacja danych przewoźnika. Pamiętajcie, aby wymagać pełnej nazwy firmy! Niektóre ubezpieczalnie odmawiają wypłaty odszkodowania w przypadku kradzieży, kiedy na liście przewozowym brakuje pełnych danych. 
  • Potwierdzenie dostawy z magazynem odbiorcy
  • Weryfikacja GPS – tutaj warto zachować czujność. Wydawałoby się, że to rzetelne źródło potwierdzenia, iż kierowca znajduje się we właściwym miejscu. Niestety przerabiane zrzuty ekranów są coraz częstszym zjawiskiem.
  • PICTURE CONFIRMING DELIVERY (PCD) – wprowadzanie na rynek nowych systemów weryfikacji dostaw. Aktualnie tę konkretną usługę proponuje dla swoich dostawców RABEN. Po wprowadzeniu przez klienta zamówienia do systemu kierowca w chwili dostawy wykonuje trzy zdjęcia w czasie rzeczywistym; samych etykiet, towaru oraz towaru z etykietami. Jest zobligowany również do potwierdzenia swojej lokalizacji. Takie rozwiązanie daje pewność, że zdjęcia zostały wykonane w danym czasie i miejscu. Ma to również bardzo duży plus, kiedy odbiorca nie może lub nie chce podpisać dokumentu, jest nieczytelny, bądź tylko zaparafowany.

Pamiętajmy, że w obecnym czasie szczególnie ważne stało się poczucie bezpieczeństwa. Równie my jako konsumenci tak nasi klienci chcą czuć się pewnie. Przewozimy często towary luksusowe, elektronikę, automotive, dlatego w trosce o ich wygodę, towary i nasze nerwy pamiętajmy, że pośpiech służy tylko oszustom. Warto sprawdzić trzy razy dokumenty od razu po dostawie i uniknąć kłopotów, które niestety mogą w wielu przypadkach prowadzić do utraty kluczowego klienta. Czego sobie i Wam nie życzymy.

Firma Cargonite prowadzi aktualnie rekrutacje. Jeżeli jesteś zainteresowany, to koniecznie zajrzyj do zakładki kariera na ich stronie.

Bądź zawsze na bieżąco!

Magazyn Transportowy

Podsumowanie najważniejszych informacji z branży TSL, informacje o zmianach w przepisach, dostęp do artykułów od naszych ekspertów, a także przypomnienia o aktualnych zakazach. Wszystko to prosto na Twoją skrzynkę w każdy czwartek!

Najnowsze wpisy

Rodzaje ubezpieczeń w transporcie drogowym

Współczesny rynek transportowy, z jego niezliczonymi ryzykami , wymaga solidnych rozwiązań ubezpieczeniowych. Przedsiębiorstwa transportowe i spedycyjne są codziennie narażone na szereg niebezpieczeństw, od wypadków, przez