fbpx

Konwencja WPT i procedura T2 w praktyce

System WPT

WPT jest stosowana gdy podczas przewozu następuje przekroczenie co najmniej jednej granicy pomiędzy krajami, które podpisały Konwencję, a jego główną zaletą jest usprawnienie przewozu przez przejścia graniczne oraz ułatwia stosowanie procedury tranzytowej. 

Kto należy do WPT

Do wspólnej procedury tranzytowej należą kraje Unii Europejskiej, dodatkowo Turcja, Serbia i Macedonia, a także  państwa należące do  EFTA. EFTA to Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu i obecnie należą do niego: Islandia, Lichtenstein, Norwegia oraz Szwajcaria. Od 1 stycznia 2021 roku do WPT należy również Wielka Brytania.

Procedury WPT

Każdy przewóz objętego procedurą celną towaru zarówno wspólnotowego, jak i niewspólnotowego odbywa się z wykorzystaniem procedury tranzytu. Zastosowanie odpowiedniej procedury i odpowiednich dokumentów związanych z daną procedurą zależy tak naprawdę od statusu transportowanych towarów. Rozróżniamy procedurę T1 oraz T2.

Procedura T1

Procedura T1 dotyczy towarów niewspólnotowych, czyli pochodzących z państw, które nie należą do Unii Europejskiej. Wwożąc na teren Wspólnoty właśnie taki towar, trzeba dokonać zgłoszenia tranzytowego T1. Czyli z procedurą T1 będziemy mieć do czynienia np. podczas transportu z Norwegii do Polski, podczas transportu z Wielkiej Brytanii do Polski czy np. podczas transportu z Turcji do Polski.

Procedura T2

Procedura T2 jest tak naprawdę przeciwieństwem procedury T1, ponieważ dotyczy towarów wspólnotowych. Czyli proceurę T2 wykorzystuje się w momencie gdy towar pochodzący z Unii Europejskiej transportuje się do krajów poza Unię. Oczywiście kraje te muszą należeć do WPT. Czyli podczas transportu z Polski do Wielkiej Brytanii czy np. z Holandii do Turcji. 

Przebieg procedury na przykładzie transportu z Polski do Wielkiej Brytanii

Pierwszym krokiem jest oczywiście dokonanie zgłoszenia tranzytowego, które w imieniu nadawcy przesyłane jest przeważnie przez agencję celną. Zgłoszenie trafia do urzędu celnego wyjścia. Czyli właściwego urzędu ze względu na miejsce zgłoszenia. Po przyjęciu zgłoszenia system nada zgłoszeniu numer MRN, który jest numerem referencyjnym w systemie celnym. Następnie, po przeprowadzeniu ewentualnej kontroli towarów w urzędzie wyjścia i przyjęciu zabezpieczenia, towary zostaną dopuszczone do tranzytu. Kierowca z numerem MRN rusza do urzędu tranzytowego, który w przypadku przeprawy promowej Calais – Dover jest właśnie w Calais. Czyli jest to ostatnie miejsce przed przekroczeniem granicy. W Calais kierowca musi okazać numer MRN, jest to etap niezbędny i wymagany przed wpuszczeniem pojazdu na prom. Po weryfikacji numeru pojazd wjeżdża na prom i opuszcza port w Calais. Po dopłynięciu do Dover, kierowca opuszcza port  i jedzie do urzędu celnego miejsca przeznaczenia, gdzie tranzyt zostaje zakończony.

Jeżeli zainteresował Cię temat Odpraw celnych i chciałbyś dowiedzieć się więcej, to zostaw swój kontakt pod tym linkiem, a my poinformujemy Cię o wszystkich nowościach, w tym o nowym kursie dotyczących właśnie odpraw celnych, który swoją premierę będzie miał już 7 czerwca!

Bądź zawsze na bieżąco!

Magazyn Transportowy

Podsumowanie najważniejszych informacji z branży TSL, informacje o zmianach w przepisach, dostęp do artykułów od naszych ekspertów, a także przypomnienia o aktualnych zakazach. Wszystko to prosto na Twoją skrzynkę w każdy czwartek!

Najnowsze wpisy

Rodzaje ubezpieczeń w transporcie drogowym

Współczesny rynek transportowy, z jego niezliczonymi ryzykami , wymaga solidnych rozwiązań ubezpieczeniowych. Przedsiębiorstwa transportowe i spedycyjne są codziennie narażone na szereg niebezpieczeństw, od wypadków, przez