fbpx

Spedytor, kim on właściwie jest?

Czym jest spedycja? 

Aby odpowiedzieć na  pytanie kim jest spedytor musimy zacząć od wyjaśnienia czym w ogóle jest spedycja.
Najprościej mówiąc spedycja to działalność zajmująca się organizowaniem transportu. Możemy wyróżnić dwa typy spedycji:

Publiczna: w której przedsiębiorstwo wykonuje usługi zarobkowe na zlecenie innych podmiotów gospodarczych,
Własna: w której realizowanie spedycji jest we własnym zakresie w stosunku do towarów własnego obrotu handlowego,

Kim jest spedytor i czym się zajmuje?

Spedytor jest osobą prawną lub fizyczną, która zawodowo i za odpowiednie wynagrodzenie (o którym również napiszemy kilka słów) organizuje transport towarów oraz wykonuje szereg czynności z tym związanych. Można powiedzieć, że spedytor jest pośrednikiem pomiędzy klientem a przewoźnikiem.

Jak wygląda praca spedytora?

Wiele osób uważa, że praca spedytora polega na spędzaniu 8 godzin w klimatyzowanym biurze, na popijaniu kawy i czasami wysłaniu jakiegoś maila czy wykonaniu telefonu – nic bardziej mylnego! Dzień pracy zaczyna się przeważnie od godziny 8:00 chyba, że wcześniej zadzwoni do nas kierowca z problemem dotyczącym załadunku lub rozładunku, który trzeba rozwiązać. Pojawiamy się w biurze, w pierwszej kolejności odpalamy komputer i wszystkie giełdy transportowe. Następnie w ruch idzie skrzynka mailowa, odpowiadamy na zapytania klientów oraz przygotowujemy oferty dla firm z którymi już współpracujemy. Dopijamy zimną już kawę i działamy dalej.

Dobija godzina 12:00,  wszyscy działają na pełnych obrotach. Ładunki schodzą jak ciepłe bułeczki, telefony się urywają wystawiamy zlecenie za zleceniem w międzyczasie rozwiązując problemy związane z  załadunkiem jednego auta i rozładunkiem innego. W międzyczasie znajdujemy chwilę aby zadzwonić do nowego klienta z propozycją współpracy. Po 20 minutach spoglądasz na zegarek i jest godzina 15:00, czyli czas na podsumowanie dnia. Awizujemy auta u klientów, sprawdzamy czy wszystkie transporty z dzisiejszego dnia załadowały się i rozładowały bez problemów i co najważniejsze – w terminie! Wybija godzina 16:00, co oznacza, że dobiegł koniec pracy, jednak niekoniecznie dla spedytora. Niestety zdarzają się telefony po pracy, w weekendy czy w czasie urlopów. Powody mogą być różne i nie musi to świadczyć o złej organizacji transportu. Często są to takie sytuacje jak awaria auta, złe warunki pogodowe, opóźnienie przeprawy promowej, awaria maszyn na produkcji, kontrole na drogach.

Jakie są zarobki spedytora?

Dochodzimy do kolejnego pytania, dla większości jednego z najważniejszych, a mianowicie ile zarabia spedytor?
Średnie miesięczne wynagrodzenie spedytora wynosi około 3500 PLN netto, jednakże wynagrodzenie osoby dopiero zaczynającej prace jako spedytor prawdopodobnie będzie mieściło się w przedziale 1700-2500zł netto.Doświadczony spedytor może osiągnąć zarobki wysokości nawet 10 000zł netto i więcej. Bardzo często do podstawowego wynagrodzenia spedytora doliczana jest premia, wysokość premii uzależniona jest od prowizji od zleceń.
Powyższe liczby to i tak tylko uśrednione stawki w rzeczywistości wysokość wynagrodzenia to indywidualna sprawa.
Na wysokość pensji może wpływać: wielkość firmy, region zatrudnienia, wykształcenie i doświadczenie pracownika.

Jaki powinien być spedytor?

Według mnie najważniejszymi cechami u spedytora będzie podzielność uwagi, odpowiedzialność, dokładność, wytrwałość. Spedytor również musi umieć pracować w stresie i pod presją czasu.

Jeżeli macie jakieś pytania do nas, lub innych spedytorów zapraszamy na naszą grupę na facebooku, gdzie powinniście znaleźć odpowiedzi.

Zalety pracy spedytora

Zarabiaj tyle ile chcesz!

Praca jako spedytor może wiązać się z naprawdę dobrymi zarobkami.Najlepsi potrafią zarobić kilkanaście tysięcy złotych. Większość spedycji rozlicza pracę na zasadzie podstawa + prowizja. Podstawa jest naprawdę różna, w zależności od doświadczenia danego pracownika. Osoby zaczynające pracę muszą jednak liczyć się z podstawą w granicach najniższej krajowej (sam również tak zaczynałem). No i teraz najważniejsze, czyli prowizja. Jej wysokość zależy już tylko i wyłącznie od naszego zaangażowania, doświadczenia i szczęścia (często również od znajomości). Ale w przypadku osób, które dopiero zaczynają najważniejsze jest zdecydowanie zaangażowanie. Co do wysokości prowizji to jest ona już kwestią indywidualną każdej firmy.

Możliwość pracy z każdego miejsca na świecie

Do pracy potrzebujemy telefonu, laptopa i stałego dostępu do internetu. Czyli coś, bez czego większość ludzi nie wyobraża sobie obecnie życia. Oczywiście można dyskutować o produktywności pracy w domu i biurze. Jednak pewnie niejedna osoba chciałaby wstać z łóżka, zaparzyć kawę i nie wychodząc z domu zacząć pracę. W spedycji – chociaż nie jest to powszechne – taka możliwość istnieje. Wszystko zależy od polityki firmy i relacji z pracodawcą.

Praca, w której nie będziesz narzekać na nudę

Przychodząc do pracy nie wiesz czego możesz się spodziewać, codziennie czekają Cię nowe wyzwania. Możesz dopiąć wszystko na ostatni guzik, a mimo to mieć opóźnienie z powodu zbyt długiego załadunku, rozładunku czy nieoczekiwanej awarii auta. Codziennie masz okoliczności do poznania nowych ludzi, czy to przewoźników czy klientów. Dodatkowym atutem tej pracy jest to, że możesz współpracować z klientami z całej Europy, co daje możliwości jeszcze szybszego rozwoju. Transport jest tak obszernym tematem, że codziennie jesteśmy w stanie uczyć się czegoś nowego.

Poczucie spełnienia i satysfakcja z tego co robisz

Czasami są takie zlecenia czy transporty, przy których trzeba naprawdę się nagimnastykować, żeby „zadowolić” klienta i zrealizować cały transport bez jakiejkolwiek wtopy. Są zlecenia gdzie z dokumentów na załadunku kierowca dowiaduje się, że ma jechać w całkowicie inne miejsce niż było to początkowo planowane. Również transporty z kilkoma, albo co lepsze z kilko nastoma rozładunkami. Wystarczy jedno opóźnienie lub pomyłka, żeby narobił się niezły kocioł. Jednak gdy towar pojawia się w miejscu docelowym bez żadnych problemów albo gdy potrafimy stanąć na wysokości zadania i szybko sobie z nimi poradzić, wówczas naprawdę przynosi to ogromną satysfakcję!

Wady pracy spedytora

Fajna ta praca spedytora, tylko taka stresująca…

Praca, w której musisz mieć nerwy ze stali i duuuużą odporność na stres. Nierzadko trzeba naprawdę się „nagimnastykować”, żeby dotrzymać terminów dostaw. Stres szczególnie daje się we znaki na początku przygody z transportem. Z czasem doświadczenie bierze górę i do problemów, na które nie mamy wpływu, podchodzimy z dystansem. Mimo wszystko przy współpracy z ważnymi kontrahentami nie możemy pozwolić sobie na błędy, a to kosztuje nas często sporo nerwów.

Nielimitowane godziny pracy

Pomimo tego, że zazwyczaj pracujemy 8 godzin, od 8:00 do 16:00, to nie zawsze wyjście z biura równoznaczne jest zakończeniu pracy w tym konkretnym dniu. Zdarzają się załadunki czy rozładunki, które odbywają się godzinach wieczornych lub nawet nocnych, a do kogo wówczas zadzwoni kierowca w przypadku problemów? Wiadomo, że do nas! Podobnie jest z transportami, które odbywają się w weekendy. Oczywiście jest to tylko pewien odsetek wszystkich transportów, ale takie przypadki (niestety) się zdarzają.

PS. Jeżeli wziąłeś dzień wolnego, to Twój służbowy telefon NA PEWNO zadzwoni o 8:00 rano, potwierdzone info! 🙂

Duża konkurencja

Złote czasy, gdy telefon wykonany do firmy produkcyjnej wiązał się z rozpoczęciem współpracy, niestety, ale bezpowrotnie minęły. Firm spedycyjnych przybywa, a co za tym idzie konkurencja na rynku jest naprawdę ogromna. Są klienci, którzy cenią sobie jakość i stawiają na długą współpracę (o takich trzeba i warto dbać), ale są też tacy, dla których jedynym wyznacznikiem jest najniższa cena. Sprawdza się tutaj jedna zasada – im trudniej pozyskać jakiegoś klienta, tym jest on bardziej wartościowy.

Wpływ czynników zewnętrznych

W transporcie doskonale sprawdza się powiedzenie „czas to pieniądz”. Kierowca chce zrobić miesięcznie jak najwięcej kilometrów, klient chce, żeby jego towar trafił na czas do odbiorcy, a my musimy zadbać aby jedni i drudzy byli zadowoleni. Tylko co w przypadku gdy rozplanujemy trasę (czasami nawet z kilku godzinym zapasem czasu), a nasze auto z powodu złych warunków atmosferycznych lub korków spóźnia się na rozładunek. Dojeżdża gdy firma jest już zamknięta i zaczyna się lawina problemów. Przez opóźnienia nie jesteśmy w stanie podjąć kolejnego ładunku, ponieważ mamy nierozładowane auto. Klient wydzwania z pretensjami, bo zapewnił swojemu odbiorcy, że towar dojedzie w danym terminie. A pomiędzy tym wszystkim spedytor, który musi stanąć na głowie, żeby jakoś wybrnąć z tej sytuacji. Uważam, że jest to jeden z czynników, który potrafi zdemotywować najbardziej.

Oczywiście nie próbujemy się nad sobą użalać. Gdybyśmy nie lubili swojej pracy, to ten blog nigdy by nie powstał, a my już dawno nie pracowalibyśmy w transporcie.

Bądź zawsze na bieżąco!

Magazyn Transportowy

Podsumowanie najważniejszych informacji z branży TSL, informacje o zmianach w przepisach, dostęp do artykułów od naszych ekspertów, a także przypomnienia o aktualnych zakazach. Wszystko to prosto na Twoją skrzynkę w każdy czwartek!

Najnowsze wpisy

Rodzaje ubezpieczeń w transporcie drogowym

Współczesny rynek transportowy, z jego niezliczonymi ryzykami , wymaga solidnych rozwiązań ubezpieczeniowych. Przedsiębiorstwa transportowe i spedycyjne są codziennie narażone na szereg niebezpieczeństw, od wypadków, przez