fbpx

Prasówka – tydzień 48

Ustalony kontyngent Polska-Białoruś na rok 2019 

22-23 listopada br. w Warszawie obradowała polsko-białoruska Komisja Mieszanej ds. Międzynarodowych Przewozów Drogowych, w której uczestniczyli przedstawiciele Transport i Logistyka Polska. Podczas zakończonych późnym wieczorem obradach uzgodniono finalnie wielkość kontyngentu zezwoleń na rok 2019. Wynosić on będzie po 199 000 zezwoleń dla każdego z krajów. W ramach ustalonego kontyngentu polskim i białoruskim przewoźnikom przysługiwać będzie po 170 000 zezwoleń ogólnych, po 22 000 zezwoleń tranzytowych oraz po 7 000 zezwoleń kr-3. Oznacza to niewielkie obniżenie liczby zezwoleń w odniesieniu do kontyngentu na rok 2018, który wynosi po 203 000 zezwoleń.

Kolejny niespokojny weekend na francuskich drogach

Manifestacje spowodowane są gwałtownym wzrostem paliw oraz zapowiedzianym na 1 stycznia 2019 roku wzrostem podatku od oleju napędowego. Protesty trwają od 17 listopada br. i nie zapowiada się, aby miały szybko się zakończyć. Co więcej na sobotę „żółte kamizeli” mają spotkać się na Placu la Concordia w Paryżu między 8, a 11 i następnie przemaszerować pod Pałac Elizejski.

Grudniowe ograniczenia ruchu w Madrycie

Utrudnienia potrwają od 23 listopada do 7 stycznia 2019 roku. W tym czasie  autami ciężarowymi o masie całkowitej powyżej 3,5 t. nie będzie można poruszać się ulicą Gran Via (od Plaza de Espana do skrzyżowania z Calle Alcala). Dodatkowym utrudnieniem będzie całkowity zakaz ruchu w godzinach 11:00 – 23:00 na ulicach Jardines oraz Aduana.

Weekendowe utrudnienia na niemieckiej A8 w Pforzheim

Autostrada będzie zamknięta na odcinku od Pforzheim-Nord do Pforzheim-Ost. Zamknięcie drogi potrwa od piątku od godziny 22:00 do poniedziałku 5:00

Girteka poszerzy flotę o kolejne 1500 ciągników

Litewska firma złożyła zamówienie na kolejne 1500 ciągników.  Związane jest to w dużej mierze z planami Girteki dotyczącej ekspansji na niemiecki rynek, który obecnie odczuwa braki kierowców. Obecnie w litewska firma może się poszczycić parkiem ciężarowym liczącym 5600 ciągników i 5800 naczep. Przewoźnik w tej chwili zatrudnia ponad 13 tys. pracowników. Do 2021 r. firma chce zwiększyć tabor do 10 tys. ciągników i zatrudniać 20 tys. pracowników.

Porozumienie w sprawie Brexitu

Udało się wypracować porozumienie dotyczące wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty. Jedno z najważniejszych ustaleń zakłada, że do grudnia 2020 r. kraj ten będzie pozostawał w unii celnej z UE. Aby tak się stało, trakt musi zatwierdzić jeszcze brytyjski parlament. Do głosowania w Izbie Gmin ma dojść w połowie grudnia.

Bądź zawsze na bieżąco!

Magazyn Transportowy

Podsumowanie najważniejszych informacji z branży TSL, informacje o zmianach w przepisach, dostęp do artykułów od naszych ekspertów, a także przypomnienia o aktualnych zakazach. Wszystko to prosto na Twoją skrzynkę w każdy czwartek!

Najnowsze wpisy

Rodzaje ubezpieczeń w transporcie drogowym

Współczesny rynek transportowy, z jego niezliczonymi ryzykami , wymaga solidnych rozwiązań ubezpieczeniowych. Przedsiębiorstwa transportowe i spedycyjne są codziennie narażone na szereg niebezpieczeństw, od wypadków, przez