fbpx

Prasówka – tydzień 46

Kabotaże we Francji ciężarówkami spełniającymi normę emisji spalin EURO 5

Starsze ciężarówki o dmc przekraczającym 40 ton i o emisji spalin EURO 4 nie mogą już wykonywać kabotażu we Francji. Zakazują tego nowe przepisy. Nowe przepisy obowiązują od października bieżącego roku i są następstwem Dekretu z 28 lipca 2014 . Zakazy dotyczą tylko i wyłącznie kabotaży. Oznacza to, że dekret ten nie ma zastosowania do transportów międzynarodowych z załadunek bądź rozładunkiem na terenie Francji a także tranzytów. Na przewoźników nieprzestrzegających nowych przepisów czekają wysokie kary, nawet do 15 tys. euro.

Rusza realizacja północnej obwodnicy Krakowa w ciągu S52

Obecnie na polskich drogach działa 400 fotoradarów. Okazuje się, że część z nich nie posiada homologacji i musi zostać zdemontowana, a dokładniej fotoradary  Fotorapid CM firmy ZURAD. W Polsce działają 253 takie uprzędzenia z czego 9 z nich została już wyłączona z eksploatacji.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad 13 listopada 2018 r. zawarła umowę na projekt i budowę odcinka drogi ekspresowej S52, stanowiącej północną obwodnicę Krakowa. 12,5-kilometrową trasę zrealizuje turecko-polskie konsorcjum Gülermak i Mosty Łódź za ponad 1,4 mld zł.

Nowy odcinek S52 połączy w jeden ciąg już istniejące i realizowane fragmenty obwodnicy Krakowa. Połączy wszystkie wyloty dróg krajowych (DK 79 i 94) po północnej stronie miasta z A4 i S7. Usprawni przemieszczanie się od strony zachodniej w kierunku północnym (Kielce, Warszawa), zachodnim (Katowice, Wrocław), wschodnim (Tarnów, Rzeszów) bez konieczności przejazdu przez zatłoczone miasto. Przejmie ruch tranzytowy, jak również część ruchu miejskiego, obecnie przechodzącego przez północną część miasta drogą DK 79. Według prognoz ruch na nowym odcinku przekroczy średnio 30 tys. poj./dobę już w roku 2025.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury

Nowy prom towarowy na trasie Oslo-Kilonia 

Norweski operator promowy Color Line zaproponował nową ofertę przewozów. Na popularnej, obsługiwanej przez siebie trasie pomiędzy Oslo a Kilonią popłynie nowy prom przeznaczony do przewozu ładunków.

Popularne połączenie pomiędzy Niemcami Norwegią należy do najważniejszych tras obsługiwanych przez skandynawskiego operatora promowego. Aby sprostać oczekiwaniom rynku, na linii Oslo – Kilonia pojawi się jeszcze jedna nowa jednostka – dedykowana do transportu frachtu. Do dwóch gigantycznych promów pasażersko-towarowych obsługujących połączenie – Color Magic i Color Fantasy, dołączy nowy – Color Carrier.

W nowych barwach statek zadebiutuje w styczniu 2019 roku. Statek będzie realizował w sumie sześć rejsów tygodniowo – po trzy w każdym kierunku. Odejścia z Oslo będą się odbywały w środy, piątki i niedziele – o 19:00. Z Kilonii – we wtorki, czwartki i soboty, także o 19:00. Czas przeprawy wyniesie ok. 21 godzin.

Weekendowe utrudnienia na Niemieckiej A8 

W związku z rozbiórką wiaduktu odcinek pomiędzy Pforzheim-Nord,  a Pforzheim-Ost w najbliższy weekend będzie nieprzejezdny. Przerwa potrwa od dzisiaj (16.11), od godziny 22:00 do poniedziałku (19.11), do godziny 6:00.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nowe miejsca obsługi klienta Viatoll

Jak informowaliśmy w zeszłym tygodniu od 3 listopada 2018 r. poborcą opłaty elektronicznej jest  Główny Inspektor Transportu Drogowego.
W związku ze zmianą poborcy opłaty elektronicznej, dotychczasowe punkty dystrybucji (PD) w Wielkopolsce zostały zastąpione  nowymi Miejscami Obsługi Klienta.

Informujemy, że zlikwidowane zostały: PD Shell, B. Krzywoustego 309, 61-144 Poznań oraz PD Shell, Wrocławska 1a, 62-300 Września.

W miejsce zlikwidowanych PD obsługę klienta przejmują Miejsca Obsługi Klienta:

  • POK – budynek ESA Trucks DAF, ul. Księdza Piotr Wawrzyniaka 1, 62-052 Komorniki;
  • BP, ul. Dąbrowskiego 543, 60-451 Poznań, DK92;
  • PKN Orlen, 63-005 Krzyżowniki, A2;
  • PKN Orlen, Poznańska 110, 62-200 Gniezno, DK5/S5;
  • BP, Miąskowo 26A, 63-023 Sulęcinek, DK11.

 

Bądź zawsze na bieżąco!

Magazyn Transportowy

Podsumowanie najważniejszych informacji z branży TSL, informacje o zmianach w przepisach, dostęp do artykułów od naszych ekspertów, a także przypomnienia o aktualnych zakazach. Wszystko to prosto na Twoją skrzynkę w każdy czwartek!

Najnowsze wpisy

Rodzaje ubezpieczeń w transporcie drogowym

Współczesny rynek transportowy, z jego niezliczonymi ryzykami , wymaga solidnych rozwiązań ubezpieczeniowych. Przedsiębiorstwa transportowe i spedycyjne są codziennie narażone na szereg niebezpieczeństw, od wypadków, przez