fbpx

Prasówka – tydzień 43

1. W 2019 r. stawki myta pójdą w górę.

Opłaty w Niemczech wzrosną  od 1 stycznia 2019 r.   Zwolnione z opłat zostaną pojazdy  elektryczne oraz hybrydowe,a także te na ekologiczne paliwa gazowe.

W skład myta będzie wchodziła:
– składowa myta za infrastrukturę,
– składowa myta za zanieczyszczenie środowiska,
– składowa myta za zanieczyszczenie/obciążenie hałasem.

 

2. Koniec z ograniczeniami do 100km/h na S8.

Od początku obwodnicy Ostrowi Mazowieckiej aż za Mężenin (Podlasie), jeździmy już bez ograniczeń prędkości do 100 km/h. Tym samym od 22 października 2018 cały ten fragment S8 o łącznej długości 59 km możemy przejechać z „kodeksową prędkością” 120 km /h.

Właśnie wczoraj stała organizacja ruchu zastąpiła tymczasową na odcinku od Ostrowi Mazowieckiej do granicy województwa (udostępnionym kierowcom w sierpniu br.,). Niemal 2 tygodnie wcześniej (5.10), taka sama zmiana miałą miejsce na sąsiednim, podlaskim odcinku S8 – od granicy województwa do obwodnicy Zambrowa. A ponieważ obwodnice Ostrowi Mazowieckiej oraz Zambrowa i Wiśniewa od lat są w użytkowaniu, więc pełen standard drogi ekspresowej S8 obwiązuje już na łącznej długości 59 km.

Natomiast tymczasowa organizacja ruchu z ograniczeniem prędkości do 100 km/h obowiązuje jeszcze na właśnie wybudowanych mazowieckich odcinkach S8 (w sumie 29 km), na których ruch na dwóch jezdniach odbywa się od 17 września br. (węzeł Poręba – Ostrów Mazowiecka) i od 19 października br. (Wyszków – węzeł Poręba). Zgodnie z deklaracjami wykonawców, ograniczenia te powinny zniknąć na przełomie listopada i grudnia.

Z kolei na Podlasiu jedynym odcinkiem z ograniczeniem do 100 km/h pozostaje ten, wykonany przez firmę Astaldi – 14,26 km od Mężenina do Jeżewa. Ruch na dwóch jezdniach odbywa się na nim od 30 grudnia ubiegłego roku, ale przez problemy z zakończeniem inwestycji, w tym roku tymczasowa organizacja ruchu prawdopodobnie nie zostanie zmieniona.

Stała organizacja ruchu obwiązuje natomiast na wcześniej wybudowanych odcinkach S8 – obwodnicy Zambrowa i Wiśniewa (2012), fragmencie Wiśniewo – Mężenin (grudzień 2016) i odcinku Jeżewo – Mężenin (2012).

Źródłó: GDDKiA

3. Nowe ograniczenia dla ciężarówek we Włoszech.

Z powodu złego stanu technicznego mostów na autostradach A24 i A25 włoskie Ministerstwo Transportu zadecydowało, że ciężarówki nie mogą się zatrzymywać w zatokach awaryjnych na mostach. Muszą zachować co najmniej 100-metrowy odstęp między sobą. Wprowadzono również zakaz wyprzedzania.

Obecnie ograniczeniami zostało objęte 87 mostów i wiaduktów.

 

Bądź zawsze na bieżąco!

Magazyn Transportowy

Podsumowanie najważniejszych informacji z branży TSL, informacje o zmianach w przepisach, dostęp do artykułów od naszych ekspertów, a także przypomnienia o aktualnych zakazach. Wszystko to prosto na Twoją skrzynkę w każdy czwartek!

Najnowsze wpisy

Czym jest transportochłonność?

Czy wiesz, że za pomocą środków transportu drogowego w 2021 roku przewieziono o 1,7% więcej ładunków niż w 2020 roku? Do grupy najczęściej transportowanych towarów