fbpx

Prasówka – tydzień 44

utworzone przez | 2 listopada 2018

12 listopada bez ograniczeń dla pojazdów ciężarowych

Na stronie Ministerstwa Infrastruktury możemy przeczytać, że  nie prowadzą prac legislacyjnych w sprawie wprowadzenia ograniczeń w ruchu pojazdów 12 listopada 2018 r. Co za tym idzie w tym dniu nie będą obowiązywały żadne zakazy dla pojazdów ciężarowych. Oczywiście jest to nawiązanie do ostatnich informacji, że dzień ten ma być dniem wolnym od pracy.

Brak porozumień w sprawie kontyngentu zezwoleń na rok 2019 pomiędzy Rosją, a Polską

Na polsko-rosyjskim posiedzeniu, trwającym w dniach 29-30 października nie wypracowania porozumienia dotyczącego limitu zezwoleń na rok 2019. Zgodnie z postulatami polskich przewoźników, Polska zaproponowała obniżenie kontyngentu zezwoleń na 2019 rok. Rosjanie z kolei dążyli do jego podwyższenia. Padły również propozycje przekazania dodatkowej puli zezwoleń jeszcze na rok 2018. Kolejne posiedzenie odbędzie się w Polsce, termin na tę chwilę jest jeszcze nieznany.

GITD nowym operatorem Krajowego Systemu Poboru Opłat

Jak czytamy na stronie GITD: Od 3 listopada 2018 r. poborcą opłaty elektronicznej staje się Główny Inspektor Transportu Drogowego. Zmienia się operator, ale nie zmieniają się zasady użytkowania systemu.

GITD przejmuje także wszelkie prawa i obowiązki Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, wynikające z umów zawartych z użytkownikami systemu viaTOLL. Począwszy od 3 listopada 2018 r. GITD staje się stroną tych umów i będzie od tej pory realizował ich postanowienia w celu zapewnienia użytkownikom warunków niezbędnych do korzystania z systemu viaTOLL i uiszczania należnych opłat.

Jednak co najważniejsze: Zmiana poborcy opłaty elektronicznej i opłaty za przejazd płatnymi odcinkami autostrad, wprowadzana z dniem 3 listopada 2018 r., nie wymaga żadnych dodatkowych czynności po stronie użytkownika systemu viaTOLL, a zgromadzone środki na koncie użytkownika pozostają do wykorzystania w celu przyszłych opłat za przejazd siecią dróg płatnych i autostrad.

1 listopada zostały otwarte dla ruchu dwa hiszpańskie tunele

Po prawie pięciu miesiącach ograniczeń ruchu, 1 listopada tunele Belate i Almandoz zostały otwarte dla kierowców.  Na hiszpańskich drogach przy granicy z Francją – N-121-A, N-121-B i NA-1210 – w związku z robotami prowadzonymi w tunelach Belate oraz Almandoz, ruch pojazdów ciężarowych w tranzycie posiadających cztery lub więcej osi był ograniczony.  Za niestosowanie się do ograniczeń kierowcom groziły mandaty w wysokości 200 euro (ok. 840 złotych).

Zostaw swój komentarz 🙂

Pamiętaj! Szanuj cudze zdanie, zachowaj kulturę.

0 komentarzy

Pobierz e-booka