Spedytor międzynarodowy to specjalista zajmujący się organizowaniem transportu towarów na obszarze międzynarodowym. Dba o to, by dany ładunek został przewieziony bezpiecznie, terminowo i z poszanowaniem obowiązujących przepisów. Zakres obowiązków spedytora międzynarodowego zależy od indywidualnych potrzeb zatrudniającego go przedsiębiorstwa przewozowego. Do najczęściej wykonywanych przez niego zadań należą:
W zależności od potrzeb przedsiębiorstwa przewozowego lub konkretnego zlecenia, spedytor międzynarodowy może również brać czynny udział w takich czynnościach, jak pakowanie, składowanie, załadunek oraz rozładunek towarów. Osoba zatrudniona na tym stanowisku musi więc posiadać szeroką wiedzę i być w stanie łączyć ze sobą obowiązki różnego typu.
Aby spedytor międzynarodowy mógł skutecznie realizować swoje zadania, musi podporządkować się wytycznym dla osób zatrudnionych na tym stanowisku. Wynikają one z szeregu aktów prawnych regulujących transport i spedycję.
Międzynarodowe akty prawne, które regulują pracę spedytorów, to różnorodne Rozporządzenia i Dyrektywy Parlamentu Europejskiego, dotyczące konkretnych gałęzi transportu, Konwencja o Wspólnej Procedurze Tranzytowej, a w szczególności Konwencja CMR, czyli genewska Konwencja o Umowie Międzynarodowego Przewozu Drogowego Towarów. Wyróżnić u można także Incoterms, czyli międzynarodowe warunki sprzedaży.
Oferowany przez Akademię Spedytora kurs spedytora międzynarodowego pozwala osobom realizującym eksporty i importy poznać przysługujące im prawa oraz spoczywające na nich obowiązki.
Szkolenie z transportu międzynarodowego przeznaczone jest dla wszystkich osób zainteresowanych pracą w branży transportowej, a szczególnie tych, które chcą znaleźć zatrudnienie na stanowisku spedytora międzynarodowego.
Osoby uczestniczące w szkoleniach z reguł Incoterms i Konwencji CRM zdobywają wiedzę z zakresu najważniejszych regulacji prawnych w transporcie międzynarodowym. Uczą się między innymi:
Pod lupę brane są ponadto różne sytuacje, z jakimi można się spotkać, wykonując obowiązki zawodowe spedytora międzynarodowego. Kurs wyjaśnia, które rozwiązania problemów są zgodne, a które pozostają w sprzeczności z obowiązującym prawem transportowym.
Szkolenie z międzynarodowego prawa transportowego daje szerokie perspektywy osobom interesującym się branżą TSL. Pozwala uczestnikom usystematyzować i pozyskać nową wiedzę, opanować umiejętności i zdobyć kompetencje zawodowe w dziedzinie prawa w transporcie międzynarodowym. Ukończenie szkolenia wiąże się z otrzymaniem certyfikatu potwierdzającego zdobytą wiedzę, co pozwala zwiększyć swoje szanse na sukces w transporcie i osiągnąć wymierne korzyści finansowe.
Jest to jeden z modułów kursu „Prawo w transporcie„.
Zgodnie z regulaminem z zakupionego kursu może korzystać tylko i wyłącznie jeden użytkownik. Jeśli chcesz nabyć to szkolenie dla większej ilości osób, napisz do nas na biuro@spedytor.org lub zadzwoń 727-984-784 w celu omówienia szczegółów.
Od początku naszą misją było i jest tworzenie interaktywnej platformy, której użytkownicy będą mogli zdobywać doświadczenie, osiągać cele zawodowe i nawiązywać nowe znajomości.