fbpx

Zezwolenia na przewóz ładunków nienormatywnych

W dokumentacji związanej z transportem ponadgabarytów należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby posiadać zezwolenie odpowiedniej kategorii. To właśnie temat zezwoleń poruszymy w tym artykule.
Zanim jednak zaczniemy, odpowiemy na jedno pytanie:

Kiedy zezwolenia nie są wymagane?

Nie każdy pojazd, który w świetle przepisów jest uznawany za ponadnormatywny wymaga pozwolenia. Niewymagane są zezwolenia dla autobusów, które służą do przewozu osób w zakresie nacisku osi.
Kolejnym przykładem, są pojazdy czy pojazd, którego szerokość oraz długość bez ładunku nie jest większa od dopuszczalnych wymiarów, a przewożony ładunek wystaje poza przednie, tylne i boczne obrysy pojazdu.
Dodatkowe wytyczne szczegółowo mówią o konkretnych parametrach i przykładach, tj.:
a) ładunek wystający poza boczne płaszczyzny obrysy pojazdu ma być umieszczony w taki sposób, aby całkowita szerokość pojazdu z ładunkiem nie przekraczała 2,55 m, natomiast przy szerokości pojazdu 2,55 m nie przekraczała 3 m, jednak pod warunkiem umieszczenia ładunku tak, aby z jednej strony nie wystawał na odległość większą niż 0,23 m;

Czyli w skrócie na standardowej platformie może wystawać po 23 cm z każdej strony

b) ładunek nie może wystawać z tyłu pojazdu na odległość większą niż 2 m od tylnej płaszczyzny obrysu pojazdu lub zespołu pojazdów. Wyjątkiem jest przyczepa kłonicowa, gdzie odległość liczy się od osi przyczepy;
c) ładunek nie może wystawać z przodu pojazdu na odległość większą niż 0,5 m od przedniej płaszczyzny obrysu i większej niż 1,5 od siedzenia dla kierującego.
Ogólna zasada dla każdego wyżej wymienionego przykładu pojazdu jest taka, że jeżeli ładunek wystaje poza pojazd, musi być odpowiednio oznakowany. Zasady dotyczące oznakowania są podane w ustawie o ruchu drogowym.

Wiemy już kiedy nie są wymagane zezwolenia na przejazd, przejdźmy teraz do omówienia poszczególnych zezwoleń na przewóz ładunków ponadnormatywnych.

Zezwolenia transportowe w Polsce

W Polsce możemy wyróżnić V kategorii zezwoleń na przewóz ładunków nienormatywnych, każde z tych zezwoleń obowiązuje przy poszczególnych gabarytach ładunków, w tej lekcji omówimy każde z nich.

Od dnia 13 marca 2021 weszły zmiany dotyczące zezwoleń na przewóz ładunków nienormatywnych.

  • Wszystkie drogi publiczne w Polsce dopuszczone będą do ruchu dla pojazdów z pojedynczą osią napędową o nacisku do 11,5 tonyUsunięto dotychczasowe zezwolenia kat. I.
  • Dotychczasowa kategoria III stanie się kategorią II.
  • Dotychczasowa kategoria IV stanie się kategorią III (przy zachowaniu dopuszczalnych nacisków osi i DMC).
  • Dotychczasowa kategorii V zostanie połączona z kategorią VI i otrzymają nowy numer kategorii IV.
  • Bardzo ważną i korzystną dla firm transportowych zmianą będzie obowiązywanie zezwolenia kat. IV (dotychczasowa kat. VI) na wszystkich drogach publicznych, a nie jak to miało miejsce dotychczas tylko na drogach wskazanych przez GDDKIA.
  • Dotychczasowa kategoria VII stanie się kategorią V na tych samych zasadach jak dotychczas.

Tabela kategorii zezwoleń i opłat oraz organy wydające

Bądź zawsze na bieżąco!

Magazyn Transportowy

Podsumowanie najważniejszych informacji z branży TSL, informacje o zmianach w przepisach, dostęp do artykułów od naszych ekspertów, a także przypomnienia o aktualnych zakazach. Wszystko to prosto na Twoją skrzynkę w każdy czwartek!

Najnowsze wpisy

Rodzaje ubezpieczeń w transporcie drogowym

Współczesny rynek transportowy, z jego niezliczonymi ryzykami , wymaga solidnych rozwiązań ubezpieczeniowych. Przedsiębiorstwa transportowe i spedycyjne są codziennie narażone na szereg niebezpieczeństw, od wypadków, przez