fbpx

Windykacja polubowna w transporcie

utworzone przez | 5 maja 2021

W branży transportowej bardzo często możemy się spotkać z firmami, które nie płaca. Jednak nie wszystkie sprawy trzeba kierowca od razu do sądu. Powody niespłaconych należności mogą być różne, nie każdy dłużnik unika płacenia za transport z własnej woli. Co nie zmienia faktu, że za zrealizowane transportu należy się zapłata. Najlepszym rozwiązaniem w momencie powstania przeterminowanych należności będzie windykacja polubowna, o której powiemy w tym artykule.

Windykacja polubowna to pozasądowa forma dochodzenia roszczeń polegającą na ugodowym podejściu do dłużnika. Celem windykacji polubownej jest uregulowanie należności na warunkach korzystnych dla obu stron.

Na czym polega windykacja polubowna 

Najprościej mówiąc windykacja polubowna jest dyscyplinowaniem klientów, którzy zalegają z płatnościami do ich regulowania w wyznaczonych terminach. Przypomnienia takie powinny być już wysyłane nawet jeden dzień po terminie – pozwoli to uniknąć większych zatorów w płatnościach.


Czynności, jakie powinno się podjąć na tym etapie to:

– wysyłanie monitów I pism przypominających o spłacie zadłużenia

– negocjacje spłaty zadłużenia

– zawieranie porozumień

-stosowanie sankcji wobec dłużnika (może to być np. dopisanie klienta do bazy dłużników, blokada kredytu kupieckiego lub naliczanie odsetek).

Narzędzia stosowane na etapie windykacji polubownej

Źródło: Bekas.M” Windykacja Praktyczny podręcznik dla wierzycieli” Wydawnictwo Wolters Kluwer,2021.

Windykacja na własną rękę lub firma zewnętrzna

Do windykowania należności można podejść na dwa sposoby, zrobić to na własną rękę lub zlecić to firmie zewnętrznej specjalizującej się w windykacji.

Jeżeli firma zdecyduje się na samodzielną na pewno musi być konsekwentna w swoich działaniach. O tym, w jaki sposób rozmawiać z dłużnikami, jak negocjować oraz jakie procedury wprowadzić powiemy w kolejnych artykułach, jeżeli nie chcesz ich przegapić zapisz się do naszego newslettera poświęconego wyłącznie Windykacji należności i Weryfikacji kontrahentów – formularz na dole strony.

Drugim rozwiązaniem jest skorzystanie z doświadczenia innych, czyli podjąć współpracę z firmami windykacyjnymi. Jeżeli zdecydujemy się na współpracę z firmą windykacyjną powinniśmy dokładnie zapoznać się z ofertą danej firmy. Warto sprawdzić, czy firma jest członkiem stowarzyszeń branżowych takich jak Polski Związek Windykacji, czy Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych. 

Jeżeli chcesz  być na bieżąco z naszymi artykułami dotyczącymi windykacji należności i weryfikacji klientów zapisz się do specjalnego newslettera. Będziesz otrzymywać od nas informacje wyłącznie związane z tym tematem.

 

 

Zostaw swój komentarz 🙂

Pamiętaj! Szanuj cudze zdanie, zachowaj kulturę.

0 komentarzy

Pobierz e-booka