fbpx

W jaki sposób towar trafia do Twojego ulubionego sklepu?

Pewnie wiele z Was zastanawiało się czasem, w jaki sposób Wasz ulubiony produkt trafia do pobliskiego sklepu? Temat wydaje się na pozór błahy, a odpowiedź dość prosta. Przywozi ciężarówka/bus – przecież widzicie to każdego dnia. Owszem, przywozi, ale skąd?

Mając pewne doświadczenie z branży kurierskiej, posłużę się tym przykładem: byłem świadkiem jak miłe Panie, z jednego z Urzędów Marszałkowskich znajdującego się w dużym wojewódzkim mieście, były mocno zdziwione, nadając kilka małych paczek, płacąc za nie po kilkadziesiąt złotych, że kurier nie jedzie z nimi bezpośrednio do odbiorcy, w tym wypadku było to na drugim końcu Polski 🙂

Wygląda więc na to, że Twojego ulubionego sera nie przywieziono prosto od producenta do sklepu Pani Basi.

Przypadek 1: Duże sieci handlowe

Wszystkie duże sieci handlowe (poza jednym znanym mi przypadkiem) posiadają swoje centra dystrybucyjne zlokalizowane w całym kraju. Ich ilość i lokalizacje pozwalają na sprawne dostarczanie towarów do rozsianych, w bliższej lub dalszej okolicy, sklepów. I tak, jeśli sklepów jest bardzo dużo, “co kawałek”, jak w przypadku najbardziej znanej sieci dyskontów, tych centrów dystrybucyjnych mamy w Polsce kilkanaście, gdzie każde pokrywa teren w promieniu mniej więcej 100 km (gęściej np na Śląsku) 

lub jeśli sklepy danej sieci znajdują się tylko w większych miastach, powiedzmy 1-2 obiekty wielkopowierzchniowe na metropolię, wtedy centra dystrybucyjne są powiedzmy dwa, obsługujące połowę obszaru kraju.

W centrach tych towary są konfekcjonowane i rozwożone do sklepów za pomocą własnej lub zakontraktowanej floty pojazdów (zazwyczaj są to popularne tzw. TIR-y). Dodajmy odpowiedniej dla zarówno lokalizacji sklepów jak i specyfiki przewożonego towaru np. chłodnie dla nabiału.

Przypadek 2: Mniejsze sklepy

Zazwyczaj mniejsze sklepy zaopatrują się w lokalnych hurtowniach. Lokalnych, mam na myśli zlokalizowanych mniej więcej również w odległości 100 km od sklepu.

To właśnie do tych hurtowni, jak do centrów dystrybucyjnych, trafiają duże ilości towarów, tam są dzielone i przekazywane do dystrybucji wg zamówień mniejszych klientów. Do tych sklepików właśnie przyjeżdżają mniejsze pojazdy dystrybucyjne, jakie widujecie na swoim osiedlu.

Dostawy do centrów dystrybucyjnych i hurtowni

Wiemy już mniej więcej jak towar trafia do pobliskiego sklepu. Zobaczmy teraz w jaki sposób producenci dostarczają zamówienia do centrów dystrybucyjnych bądź hurtowni.

Jeśli weźmiemy przykład np. wody mineralnej (nazwijmy ją na potrzeby artykułu towarem masowym), to sprawa jest dość prosta. Producent ładuje jeden, lub kilka samochodów i wysyła je, w całości zapakowane wodą, do odbiorcy jakim jest centrum logistyczne danej sieci.

A co jeśli producent jest mniejszy, lub jeśli jego towar jest stosunkowo niewielkich rozmiarów?Dla przykładu niech to będzie producent czekolady. Tabliczki czekolady zajmują niewiele miejsca, na palecie euro zmieści się ich naprawdę duża ilość (w porównaniu do wspomnianej wody), w dodatku jest to towar lekki. Owszem zdarzają się sytuacje, gdy sieć zamawia całe auto czekolady, ale jest to sytuacja rzadka, i wiąże się z sezonowymi (zazwyczaj tylko przedświątecznymi) pikami sprzedażowymi.

Przez okrągły rok producent taki wysyła dajmy na to po max. kilka palet na konkretne centrum dystrybucyjne, co kilka dni. Wozi zatem tą czekoladę mniejszymi autami? Rzadko spotykane, mało opłacalne.Rozwiązaniem jest wejście we współpracę z firmą świadczącą usługi logistyczne, najlepiej taką, mającą sporą, zróżnicowaną flotę pojazdów i sieć magazynów przeładunkowych.Nasz producent przygotowuje palety z towarem, dowolną ilość, zleca firmie odbiór i wymaga terminowej realizacji. Bardzo wygodne.

Jak firma logistyczna radzi sobie z wyzwaniem? Jedzie z kilkoma paletami od producenta czekolady prosto do odbiorcy? No nie.Firma logistyczna ma zazwyczaj wielu klientów, a klienci ci, wysyłają towary do sieci handlowych.

W danym dniu do magazynu przeładunkowego firmy trafia kilka palet od producenta czekolady, kilka palet od producenta powiedzmy musztardy i kilka palet od producenta mąki. Adresatem tych wszystkich palet jest ten sam punkt dystrybucyjny. W ten sposób skompletować można całą naczepę towaru i wysłać ją bezpośrednio do CD.

Co jeśli w danym dniu w magazynie przeładunkowym jest za mało palet, żeby uzbierać pełną naczepę i wysłać ją do odbiorcy?Wtedy palety, jako przesyłki paletowe, są wysyłane samochodem tzw. Liniowym z magazynu A (odpowiadającego za obsługę klienta-producenta czekolady) do magazynu B (zlokalizowanego w pobliżu centrum dystrybucyjnego dużej sieci handlowej). Rzeczony magazyn B, w tej konkretnej firmie logistycznej, odpowiada za obsługę m.in. tego właśnie CD. Spływają do niego drobniejsze przesyłki paletowe z całego kraju. Tam są dzielone i konfekcjonowane. W magazynie B łatwiej jest już uzbierać ilość towaru potrzebną do wypełnienia pojazdu i wysłania go do pobliskiego magazynu sieci handlowej, bo tenże magazyn otrzymuje towar z terenu całej Polski. W ten sposób firma logistyczna dostarcza towary wszystkich mniejszych producentów na czas, a przy tym, optymalizując koszta, zarabia swoją działkę.

W ten uproszczony sposób chciałem nakreślić w jaki sposób Wasz ulubiony ser trafia z drugiego końca Polski wprost na Wasz stół. Trafia szybko i sprawnie, przez co jest świeży i zawsze dostępny.

Jeśli coś pominąłem lub pojawią się jakieś pytania, zapraszam do komentowania.

Bądź zawsze na bieżąco!

Magazyn Transportowy

Podsumowanie najważniejszych informacji z branży TSL, informacje o zmianach w przepisach, dostęp do artykułów od naszych ekspertów, a także przypomnienia o aktualnych zakazach. Wszystko to prosto na Twoją skrzynkę w każdy czwartek!

Najnowsze wpisy

Rodzaje ubezpieczeń w transporcie drogowym

Współczesny rynek transportowy, z jego niezliczonymi ryzykami , wymaga solidnych rozwiązań ubezpieczeniowych. Przedsiębiorstwa transportowe i spedycyjne są codziennie narażone na szereg niebezpieczeństw, od wypadków, przez