fbpx

Środki transportu wykorzystywane do transportu ponadgabarytów

Do transportu olbrzymów w większości przypadków konieczne jest użycie specjalistycznego sprzętu, który różni się nieco od standardowej firanki. W tym wpisie pokażemy czego używa się podczas realizowania takich transportów.

Ciągniki

Zacznijmy od siły napędowej, czyli od ciągników. Ciągniki, które są wykorzystywane w transporcie nienormatywnym dzielą się na dwie kategorie:

  • ciągniki siodłowe
  • ciągniki balastowe.

Ciągnik siodłowy to pojazd, którego zadaniem jest ciągnięcie innego pojazdu drogowego bez napędu własnego, czyli przede wszystkich naczep. Naczepa jest podpinana do ciągnika siodłowego poprzez siodło.

Ciągnik balastowy to pojazd, który jest przystosowany do ciągnięcia naczep o dużej ładowności. Charakteryzuje go krótka skrzynia ładunkowa, na której jest umieszczony balast. Zadaniem balastu jest dociążanie napędzanych kół. Masa własna ciągnika balastowego jest zazwyczaj dużo większa od ciągnika siodłowego.

Naczepy

Najbardziej popularne typy naczep to:

  • platforma
  • platforma mega
  • niskopodwoziowe SEMI
  • niskopodwoziowe TIEFFBET
  • rozciągane (telesattel)
  • pojazd modułowy.

Platformy

Naczepy typu platforma to naczepy z otwartą przestrzenią ładunkową. Wysokość podłogi (wysokość umieszczenia ładunku) najczęściej wynosi 1,3 m.
Naczepy typu platforma mega to również naczepa z otwartą przestrzenią ładunkową. Różnica pomiędzy “zwykłą” platformą to wysokość podłogi – w tym przypadku waha się ona w przedziale 0,95 – 1,1 m.

Naczepy niskopodwoziowe SEMI

Naczepy niskopodłogowe jak sama nazwa wskazuje są naczepami, których platforma ładunkowa (podłoga) jest położona znacznie niżej niż w typowej naczepie.
Najbardziej popularne i uniwersalne naczepy semi, czyli pojazdy z tzw. balkonem i ze znajdującym się niżej właściwym pokładem ładunkowym, który znajduje się na wysokości 700-1.050 mm nad podłożem (najczęściej ok. 900 mm). Pokład ten często wyposażony jest w wysuwane poszerzenia pozwalające (po wypełnieniu ich) na zwiększenie jego gabarytów. Najczęściej z 2,54 m do 3 m, ale np. naczepę z pokładem ładunkowym o szerokości 2,75 m można poszerzyć do 3,25 m
Najpopularniejsze naczepy semi mają trzy osie z podwójnymi kołami 17,5 cala, ale są również wersje cztero-, pięcio-, sześcio-, siedmio-, ośmio-, dziewięcio-, a nawet dziesięcioosiowe. W naczepach z osiami skrętnymi z hydrauliką można sterować ich skrętem za pomocą pilota.

Naczepy te są najczęściej wyposażone w:

  • hydrauliczne rampy wjazdowe
  • poszerzenia
  • skrętne osie (ostatnia bądź wszystkie)
  • możliwość wjazdu na balkon (wyższa część przestrzeni ładunkowej oparta na siodle).

W zależności od typu naczepy istnieje możliwość rozciągnięcia jej pokładu (podłogi). Ładowność zależy od ilości osi. Podłogi w niektórych naczepach posiadają specjalne zagłębienia do kół dla maszyn.

Naczepy niskopodwoziowe TIEFBETT

Naczepy niskopodwoziowe TIEFBETT są to naczepy, które są rozwiązaniem przeznaczonym do transportu wysokich ładunków. Naczepy tiefbett to pojazdy z zagłębionym właściwym pokładem ładunkowym (najczęściej na wysokości ok. 500 mm nad podłożem), czyli poniżej wysokości pokładu nad wózkiem jezdnym. Ten ostatni jest przesunięty maksymalnie do tyłu, co wymusza zastosowanie skrętnych, hydraulicznie sterowanych osi. Popularne w Europie tiefbetty mają najczęściej dwie, trzy albo cztery osie.

Naczepy te są najczęściej wyposażone w:

  • regulowany hydraulicznie i wyczepiany balkon
  • skrętne osie
  • dwa poziomy montażu podłogi
  • poszerzenia
  • najazdy
  • zagłębienie koparkowe w tylnym wózku.

Tak jak w przypadku naczepy niskopodłogowej SEMI istnieje możliwość rozciągnięcia jej pokładu (podłogi) bądź wstawienia przedłużek. Ładowność zależy od ilości osi. W naczepach typu TIEFBETT wyróżniamy następujące typy pokładów:

  • standard
  • kessel (do przewozu zbiorników)
  • bagger (pokład do transportu np. wysokich maszyn budowlanych)
  • flashget (do ładunków, które potrzebują pełnego podparcia).

Naczepy rozciągane TELESATTEL

Naczepy typu telesattel są przeznaczone do transportu ładunków dłużycowych. Są one rozciągane, a ich ładowność zależy od ilości osi. Najczęściej wszystkie osie są skrętne. Naczepy telesattel możemy spotkać jako naczepy typu mega – to znaczy o obniżonej wysokości pokładu (0,95 – 1,1 m).

Pojazdy modułowe

Pojazd modułowy to pojazd przeznaczony do ekstremalnie ciężkich ładunków. W zależności od ładunku istnieje możliwość zastosowania odpowiedniej konfiguracji modułów (wózków) w zależności od zapotrzebowania. Wszystkie osie są skrętne, kierowane pilotem.Naczepy modułowe to najbardziej skomplikowane i najdroższe naczepy niskopodwoziowe, przeznaczone do transportu najcięższych i największych ładunków. Możliwości łączenia modułów są praktycznie nieograniczone (można je łączyć zarówno w konfiguracji jeden za drugim, jak i jeden obok drugiego), podobnie, jak ich ładowność. W Polsce spotykane są naczepy modułowe o ok. 20 osiach. 

Bądź zawsze na bieżąco!

Magazyn Transportowy

Podsumowanie najważniejszych informacji z branży TSL, informacje o zmianach w przepisach, dostęp do artykułów od naszych ekspertów, a także przypomnienia o aktualnych zakazach. Wszystko to prosto na Twoją skrzynkę w każdy czwartek!

Najnowsze wpisy

Rodzaje ubezpieczeń w transporcie drogowym

Współczesny rynek transportowy, z jego niezliczonymi ryzykami , wymaga solidnych rozwiązań ubezpieczeniowych. Przedsiębiorstwa transportowe i spedycyjne są codziennie narażone na szereg niebezpieczeństw, od wypadków, przez