fbpx

Skuteczne pozyskiwanie klientów

Ostatnio zaczęliśmy dość prężnie promować kurs, który premierę będzie miał 7 grudnia, a tematem, który poruszamy jest „Skuteczne pozyskiwanie klientów”. Dzisiejszy artykuł będzie w pewnym sensie wprowadzeniem do tego co tam znajdziecie.

Kto powinien pozyskiwać klientów? 

Przede wszystkim punktem wyjściowym będzie to czym zajmujemy się w firmie i jak wyliczane jest nasze wynagrodzenie. Jeżeli prowadzimy auta, to wiadomo, że większość ładunków bierzemy od klientów z okolicy lub za pośrednictwem spedycji czy giełd. Samo prowadzenie aut jest dość wymagającym i czasochłonnym zajęciem, więc ciężko tutaj jeszcze znaleźć czas na pozyskiwanie klientów i sprzedawanie ładunków, po prostu zabrakłoby nam doby. W takim przypadku nie ma sensu pozyskiwać nowych klientów, lepiej spróbować wziąć udział w jakichś przetargach lub zapewnić sobie stałą współpracę z lokalnymi firmami. Jednak jest jeszcze drugi model pracy w spedycji, czyli pozyskiwanie i sprzedawanie ładunków z marzą. Jeżeli na tym opiera się nasza praca, to działania handlowe w celu pozyskania nowych klientów sprawią, że będziemy pracować lepiej, a co za tym idzie zarabiać więcej. Tylko właśnie, jak jest z tym zarabianiem. W każdej firmie podejście do wynagrodzenia jest zupełnie inne. Może to być podstawa + premia wyliczana na podstawie wyrobionej marży, może być również tak, ze umawiamy się z pracodawcą na konkretną marzę w miesiącu i na podstawie tego wyliczana jest nasze wynagrodzenie. Warto zacząć od tego, żeby sprawdzić sobie i policzyć „ile będę zarabiał więcej jeżeli zacznę robić 500, 1000, 1500€ marży w miesiącu?”, „ilu klientów będę musiał pozyskać, żeby robić 500, 1000, 1500€ marży”, „ile czasu może mi to zająć?”  i na koniec przeanalizować czy firma, w której pracuje daj mi fajne warunki do tego, żebym się rozwijał. Nie chce podawać konkretnych przykładów, ale wyrabiając taką samą marże w firmie A i B, różnica w wynagrodzeniu może być kolosalna! Nie namawiam nikogo do zmiany pracy, ale warto zadać sobie tych kilka pytań, żeby wiedzieć w jakim miejscu jesteśmy i gdzie możemy być za pół roku, rok czy 5 lat. 

Od pozyskiwania klientów jest handlowiec

Nie wiem jakie doświadczenie z handlowcami macie wy, ale moje nie jest najlepsze. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że jeżeli na oddział przypada jeden handlowiec, a w oddziale pracuje przykładowo 10 osób, to ciężko rozdzielić firmy pozyskane przez handlowca sprawiedliwie. Przeważnie najlepsze trafiają do najbardziej doświadczonych, a pozostałe do reszty pracowników. Nie twierdzę, że jest to złe podejście, w pewien sposób osoby najdłużej pracujące są w taki sposób nagradzane. Jednak warto na to spojrzeć z drugiej strony, jeżeli będziemy czekać aż handlowiec pozyska nam jakiegoś klienta, to możemy się nie doczekać. Jest to bardziej kwestia szczęścia, niż coś na co mamy jakikolwiek wpływ. Dlatego warto wziąć sprawy w swoje ręce. Jeżeli przeanalizowaliśmy i stwierdziliśmy, że w firmie w której pracuje za każde dodatkowe 500 czy 1000 € dostanę fajną podwyżkę czy premię, to dlaczego mielibyśmy czekać na handlowca? W pewnym sensie sami możemy dać sobie podwyżkę. Zgadza się, praca ta jest trudna i czasochłonna, ale wartościowa! W spedycji można zarabiać naprawdę fajne pieniądze, trzeba tylko chcieć i włożyć w to trochę pracy. Niestety w bardzo wielu przypadkach na chęciach się kończy. Dlatego jeżeli w Twojej firmie jest handlowiec, to super! Będziesz miał dodatkowe źródło klientów, ale to co wypracujesz sam przybliży Cię do celu duuuuużo szybciej.

Zalety pozyskiwania klientów

  • Budujemy długotrwałe relacje z klientami. Nawet jeżeli zmienimy firmę, to klient przejdzie razem z nami (jeżeli klient będzie pozyskany przez handlowca, to ciężko będzie go „zabrać” ze sobą do innej firmy,
  • Stałe zlecenia transportowe,
  • Im więcej klientów pozyskamy, tym więcej zarobimy,
  • Stabilna praca, nie trzeba się martwić co będzie za miesiąc (oczywiście czasami klienci rezygnują z wysyłek, znajdują inne firmy itd. ale wówczas jest to sygnał, że na miejsce utraconego klienta trzeba znaleźć dwóch nowych),
  • Przyjemniejsza praca. Jeżeli zbudujecie z klientem fajną relację, to będzie wam się pracowało dużo lepiej niż z przypadkowymi osobami.

Czy kurs jest dla mnie? 

Tak, artykuł ten ma na celu promocje naszego kursu, ale nikogo do tego nie zmuszamy 🙂 Możesz dalej nas obserwować zupełnie za darmo! W kursie nie znajdziesz przepisu na to jak w tydzień pozyskać 15 klientów i gdzie zadzwonić, żeby zarabiać dwa razy więcej. Takie sposoby nie istnieją, dlatego jeżeli liczycie, że kupicie kurs i za miesiąc będziecie zarabiać miliony monet, to niestety ale nie.  Pokazujemy sprawdzone sposoby na to jak prawidłowo powinien przebiegać cały proces pozyskiwania klientów, kilkanaście sposobów na to jak wyszukiwać potencjalne firmy, jak przeprowadzać rozmowy, na co zwracać uwagę i jak budować długotrwałe relacje. Żadnych czarów i magii, po prostu sprawdzone metody.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat naszego kursu, to po szczegóły odsyłamy do linku -> Skuteczne pozyskiwanie klientów

Bądź zawsze na bieżąco!

Magazyn Transportowy

Podsumowanie najważniejszych informacji z branży TSL, informacje o zmianach w przepisach, dostęp do artykułów od naszych ekspertów, a także przypomnienia o aktualnych zakazach. Wszystko to prosto na Twoją skrzynkę w każdy czwartek!

Najnowsze wpisy

Rodzaje ubezpieczeń w transporcie drogowym

Współczesny rynek transportowy, z jego niezliczonymi ryzykami , wymaga solidnych rozwiązań ubezpieczeniowych. Przedsiębiorstwa transportowe i spedycyjne są codziennie narażone na szereg niebezpieczeństw, od wypadków, przez