fbpx

Procedury celne

Procedury celne

Międzynarodowy przewóz towarów jest realizowany na podstawie odpowiednich procedur celnych, w których używa się między innymi dokumentów T1, T2 i T2L. Chcesz dowiedzieć się o nich więcej? Przygotowaliśmy dla Ciebie wyczerpujące informacje na ten temat.

Odprawy celne

Każdy, kto prowadzi firmę specjalizującą się w transporcie międzynarodowym, wielokrotnie musi mierzyć ze skomplikowanymi procedurami związanymi z odprawą celną. Obowiązują one przede wszystkim tych przewoźników, którzy wykonują transporty do lub z krajów spoza Unii Europejskiej (np. Rosja, Ukraina, Turcja itd.), a także przewożą towary do lub z tych krajów unijnych, w których nie są stosowane dyrektywy podatkowe (np. Wyspy Kanaryjskie).

Zgłoszenie celne

Zanim jednak przewoźnik dostarczy ładunek na granicę, musi dokonać jego zgłoszenia celnego. Można to zrobić za pomocą papierowego formularza (SAD) lub za pośrednictwem strony internetowej urzędu celnego (wersja elektroniczna). Każdy przewóz objętego procedurą celną towaru zarówno wspólnotowego, jak i niewspólnotowego odbywa się z wykorzystaniem procedury tranzytu. Zastosowanie odpowiedniej procedury i odpowiednich dokumentów związanych z daną procedurą zależy tak naprawdę od statusu transportowanych towarów.

Dokument T1

Zacznijmy od procedury T1 i dokumentu z tym samym oznaczeniem. W procedurze celnej symbolem T1 oznacza się towary pochodzące z państw, które nie należą do Unii Europejskiej. Wwożąc na teren Wspólnoty właśnie taki towar, trzeba dokonać zgłoszenia tranzytowego T1.

Dokument ten pozwala na transport ładunku pomiędzy dwoma urzędami celnymi i zapewnia przez cały czas kontrolę nie tylko nad jego ilością, ale również wartością. Towar niewspólnotowy powinien zostać oclony w pierwszym urzędzie celnym zaraz po wjeździe na teren Unii Europejskiej. Jednak nie zawsze się tak dzieje, a wtedy dokument T1 kierowca musi mieć przy sobie aż do miejsca odbioru, gdzie dokonywana jest ostateczna odprawa celna.

Należy pamiętać, że za każdym razem celnik określa termin zamknięcia T1 na podstawie zadeklarowanych danych: odległość między urzędami otwarcia i zamknięcia, procedury i środka transportu. To oznacza, że przewoźnik ma ograniczony czas na dostarczenie i oclenie towaru. Procedurę T2 stosuje się przy imporcie towaru spoza Unii Europejskiej.


Odprawy celne – podstawy

W kursie znajdziesz wszystkie podstawowe informacje dotyczące odpraw. Jeżeli temat ten jest dla Ciebie w tym momencie niejasny, to po przerobieniu tego kursu będziesz wiedział dużo więcej, a co za tym idzie, będziesz bardziej wiarygodny w oczach klienta. Szczególnie w obecnych czasach, gdy odpraw celnych trzeba dokonywać przy transportach do i z Wielkiej Brytanii.


Dokument T2

Procedura T2 i dokument celny T2 jest tak naprawdę przeciwieństwem dokumentu T1, ponieważ dotyczą towarów wspólnotowych. Mamy tu do czynienia z procedurą unijnego tranzytu wewnętrznego.

Dokument celny T2 jest wystawiany, gdy ładunek jest przewożony z jednego miejsca do drugiego na obszarze celnym Unii Europejskiej, jednak po drodze transport przebiega przez państwo lub państwa, które nie są członkami Wspólnoty. Ważne jest jednak to, że taki towar nie zmienia swojego statusu celnego. Należy jednak pamiętać, że procedurę T2 stosuje się tylko przy transporcie lądowym.

Dokumentu celnego T2 nie można wystawić, gdy transport odbywa się drogą morską lub lotniczą. Warto o tym pamiętać, organizując przewóz ładunku na terenie Unii Europejskiej, gdy przejazd obejmuje na przykład również przeprawę promową. Między innymi dla takiego przypadku stosuje się nieco inną procedurę celną.

Dokument T2L

W przypadku, gdy towar jest przewożony między portami znajdującymi się na terenie Unii Europejskiej drogą morską lub lotniczą, może być potrzebne udowodnienie, że to towar o statusie wspólnotowym i ten status nie został utracony. Zgodnie bowiem z prawem obowiązującym w Unii Europejskiej zarówno morze, jak i przestrzeń powietrzna są traktowane pod względem celnym jako terytorium kraju trzeciego.

Aby zatem załadować dany towar na statek, prom lub do samolotu, a potem wyładować go bez problemu w porcie morskim lub lotniczym i uniknąć przy tym procedury celnej, trzeba dysponować dokumentem T2L. Właśnie on potwierdza status wspólnotowy towaru. To świadectwo celne jest wystawiane w urzędzie celnym w miejscu załadunku towaru i jego wywozu.

Dokument T2L jest przesyłany w formie elektronicznej do systemu AES, natomiast forma papierowa jest dostarczana do urzędu celnego. T2L jest ważny przez 90 dni od daty wystawienia i dotyczy towarów o wartości przekraczającej 15 tys. euro.

Podsumowanie

T1, T2 i T2L to procedury tranzytowe, które konieczne są w przypadku transportu towarów wspólnotowych i niewspólnotowych. Pozwalają one służbom celnym mieć skuteczną kontrolę nad przewożonymi ładunkami. Aby uniknąć problemów i wysokich kar, trzeba pamiętać o dopełnieniu tych procedur.

Bądź zawsze na bieżąco!

Magazyn Transportowy

Podsumowanie najważniejszych informacji z branży TSL, informacje o zmianach w przepisach, dostęp do artykułów od naszych ekspertów, a także przypomnienia o aktualnych zakazach. Wszystko to prosto na Twoją skrzynkę w każdy czwartek!

Najnowsze wpisy

Rodzaje ubezpieczeń w transporcie drogowym

Współczesny rynek transportowy, z jego niezliczonymi ryzykami , wymaga solidnych rozwiązań ubezpieczeniowych. Przedsiębiorstwa transportowe i spedycyjne są codziennie narażone na szereg niebezpieczeństw, od wypadków, przez