fbpx

Procedury celne związane z eksportem i importem towarów z krajów UE na terytorium Euroazjatyckiej Unii Celnej cz.1

Transfer towarów pomiędzy krajami jest w dzisiejszych czasach rzeczą normalną. Odbywa się on codziennie, w przeróżnych konfiguracjach, różnymi drogami i środkami transportu. Mało kto zastanawia się jaką drogę pokonały rzeczy, których używamy na co dzień, a czasami jest to bardzo długa droga. O ile transport towarów w ramach Unii Europejskiej odbywa się bez ograniczeń, o tyle procedury związane z transportem poza UE są już bardziej skomplikowane.

Procedury celne

Dziś chciałabym skupić się głownie na przybliżeniu przebiegu transportu z krajów Unii Europejskiej do Rosji i z powrotem. Już na początku należy zaznaczyć, że dokumentacja różni się w zależności od tego czy ładujemy towar w Polsce czy w innym kraju członkowskim.

Ale zacznijmy od początku…

Przewoźnik, który chce rozpocząć swoją przygodę z transportem do Rosji powinien zacząć od uzyskania stosownych zezwoleń. Zezwolenia wydawane są przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego i dzielą się na:

  • zezwolenie dwustronne (tzw. zezwolenie krótkie) – takie zezwolenie uprawnia do wykonania przewozu z Polski do Rosji (i z powrotem)– oznacza to, że jedno zezwolenie pozwala nam na załadowanie towaru w Polsce, rozładowanie go w Rosji oraz załadowanie innego towaru w Rosji i rozładowanie w Polsce;
  • zezwolenie tranzytowe– pozwala na przejazd przez terytorium kraju EUC bez możliwości załadunku czy rozładunku – w tym wypadku jadąc do Rosji na rozładunek, będziemy potrzebowali zezwolenia tranzytowego na przejazd przez terytorium Białorusi. Na tym samym zezwoleniu możemy także wrócić z Rosji;
  • zezwolenie ogólne – uprawnia do wykonania albo przewozu dwustronnego albo tranzytowego;
  • zezwolenie kraje trzecie (tzw. zezwolenie długie) – pozwala na wwóz do Rosji towaru, załadowanego w innym kraju, niż kraj rejestracji pojazdu (czyli w naszym wypadku poza Polską)oraz wywóz z Rosji do innego kraju niż Polska.

WAŻNE: mimo posiadania zezwoleń, polski przewoźnik nie może robić przewozów kabotażowych po terenie Rosji.

Przewoźnik ubiegający się o zezwolenia musi złożyć odpowiedni wniosek wraz z potrzebnymi dokumentami (licencja itp.) do GITD, zaś Komisja Społeczna dokonuje podziału zezwoleń pomiędzy zainteresowanych przedsiębiorców. Po szczegółowe informacje odsyłam na stronę https://gitd.gov.pl/dla-przedsiebiorcow/zezwolenia/przewoz-rzeczy/regulamin-wydawania-zezwolen/.

Wymagane dokumenty

Ważną kwestią jest również dokumentacja załadunkowa. W standardowych transportach na terenie UE mamy do czynienia głownie z dokumentem CMR. W przypadku transportów do Rosji otrzymujemy dużo więcej dokumentów. Takim złotym standardem jest oprócz CMRki, faktura sprzedażowa (invoice), specyfikacja towarowa, packing list oraz EX-1 (export declaration) czyli wspólny dokument międzynarodowy, który potwierdza eksport towarów. Deklaracja musi towarzyszyć przesyłce do końca jej trasy.

Oryginalna deklaracja wywozowa opatrzona pieczęcią nadawcy ładunku, pozwala nadawcy na sprzedaż towarów bez płacenia podatku VAT. Jak widzicie, dopilnowanie dokumentów jest tu niezwykle ważne, gdyż jakiekolwiek braki mogą skutkować niemożnością odprawy celnej towaru.

O odprawie celnej, różnicach pomiędzy odprawą na karnecie TIR a gwarancji celnej opowiem Wam następnym razem. Mam nadzieję, że chociaż trochę rozjaśniłam Wam zawiłości rosyjskiego eksportu. Spasiba!

Bądź zawsze na bieżąco!

Magazyn Transportowy

Podsumowanie najważniejszych informacji z branży TSL, informacje o zmianach w przepisach, dostęp do artykułów od naszych ekspertów, a także przypomnienia o aktualnych zakazach. Wszystko to prosto na Twoją skrzynkę w każdy czwartek!

Najnowsze wpisy

Rodzaje ubezpieczeń w transporcie drogowym

Współczesny rynek transportowy, z jego niezliczonymi ryzykami , wymaga solidnych rozwiązań ubezpieczeniowych. Przedsiębiorstwa transportowe i spedycyjne są codziennie narażone na szereg niebezpieczeństw, od wypadków, przez