fbpx

[PILNE] Pakiet mobilności – jakie zmiany wprowadza?

Pakiet mobilności – czyli nowe przepisy UE dotyczące transportu międzynarodowego, to bez wątpienia jeden  z najczęściej pojawiających się ostatnio tematów.

Rada UE większością głosów przyjęła 3 grudnia br. przepisy niekorzystne dla przedsiębiorstw z państw peryferyjnych UE, w tym Polski. Chodzi o określenie czasu jazdy i odpoczynku kierowców, delegowania ich do innych państw, a także o kwestie kabotażu i zakładania firm transportowych. Jakie niesie to skutki dla Polskich przewoźników? 

Inteligentne tachografy przed końcem 2024 r.

Pojazdy wykonujące przewozy międzynarodowe będą musiały być wyposażone w drugą generację inteligentnego tachografu przed końcem 2024 r. Te urządzenia mają automatycznie rejestrować miejsce i czas przekroczenia granic państwowych oraz lokalizować czynności ładowania i rozładowywania. Pojazdy wykonujące przewozy międzynarodowe będą musiały wracać co cztery tygodnie do bazy eksploatacyjnej przewoźnika w państwie, w którym ma on siedzibę.

Nowa zasady dotyczące wykonywania kabotaży

Rada proponuje wprawdzie utrzymanie zasady dopuszczającej maksymalnie trzy operacje w ciągu siedmiu dni, ale wprowadza „cooling period” -następujący po tych operacjach pięciodniowy okres, w którym wykonywanie kolejnych przewozów kabotażowych będzie zabronione.

Delegowanie pracowników

Kierowca na terenie innego kraju będzie traktowany jako pracownik delegowany do tego kraju (poza niektórymi dopuszczalnymi formami kabotażu). A to oznacza konieczność spełniania licznych obowiązków administracyjnych i płacowych właściwych dla miejsca delegowania. Szczególnie uciążliwe będzie to dla polskich firm transportowych, które mają największy udział w przewozach na terenie UE.

Wyłączone z tego przepisu mają być operacje bilateralne z możliwością w sumie dwóch załadunków/rozładunków na trasie. Przykładowo przewoźnik jadący z Polski do Portugalii i z powrotem będzie mógł po drodze zabrać jeszcze towar z Niemiec, a wracając do kraju – choćby z Francji (czyli łącznie 2 dodatkowe załadunki, jeden przy wyjeździe z kraju, a drugi wracając do Polski). Ewentualnie może jechać bezpośrednio do Portugalii, wówczas w drodze powrotnej będzie mógł wykonać jeszcze dwa załadunki np.  z Hiszpanii do Niemiec i z Niemiec do Polski.

Wyłączenie ma też dotyczyć tranzytu. Pozostałe przewozy mają być całkowicie objęte delegowaniem.

Powrót co trzy lub cztery tygodnie

Przewoźnik będzie zobowiązany organizować harmonogramy pracy kierowców w taki sposób, aby mogli co najmniej wracać do domu co cztery tygodnie – lub, jeśli kierowca zdecyduje się na dwa skrócone tygodniowe odpoczynki, po trzech tygodniach podróży. Regularny tygodniowy odpoczynek musi być obowiązkowo odebrany poza kabiną. Kierowca będzie musiał mieć przy sobie i okazywać podczas kontroli zapisy tachografu z 56 dni.

 

Bądź zawsze na bieżąco!

Magazyn Transportowy

Podsumowanie najważniejszych informacji z branży TSL, informacje o zmianach w przepisach, dostęp do artykułów od naszych ekspertów, a także przypomnienia o aktualnych zakazach. Wszystko to prosto na Twoją skrzynkę w każdy czwartek!

Najnowsze wpisy

Rodzaje ubezpieczeń w transporcie drogowym

Współczesny rynek transportowy, z jego niezliczonymi ryzykami , wymaga solidnych rozwiązań ubezpieczeniowych. Przedsiębiorstwa transportowe i spedycyjne są codziennie narażone na szereg niebezpieczeństw, od wypadków, przez