fbpx

Opłaty drogowe w Niemczech

utworzone przez | 14 lutego 2019

W Niemczech operator Toll Collect pobiera opłaty drogowe od każdego poruszającego się po niemieckich autostradach samochodu ciężarowego o masie całkowitej 7,5 tony lub większej.

Zgodnie ze zmienioną ustawą o pobieraniu opłat za korzystanie z dróg federalnych od 1 stycznia 2019 roku opłata drogowa od samochodów ciężarowych jest wyliczana na podstawie klasy emisji spalin i kategorii wagowej, a w pojazdach i zestawach pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 18 ton dodatkowo brana pod uwagę jest liczba osi. Ponadto naliczane są koszty związane z obciążeniem hałasem.

Kategorie wagowe:

  • <7,5 ton (niepodlegające opłatom drogowym)
  • ≥7,5 ton do <12 ton
  • ≥12 ton do ≤18 ton
  • >18 ton

Klasy emisji spalin

Źródło: www.toll-collect.de/pl/toll_collect/bezahlen/maut_tarife/maut_tarife.html

Taryfy opłat drogowych

Całkowita kwota jest sumą opłaty za przejechany płatny odcinek drogi, oraz stawki opłaty wyrażonej w centach za kilometr, która obejmuje udział kosztów związanych z zanieczyszczeniem powietrza, obciążeniem hałasem i infrastrukturą.
Opłaty drogowe w Niemczech mogą być rozliczane za pomocą urządzenia Toll Collect przez Internet na stronie operatora Toll Collect lub w punkcie poboru opłat drogowych.

Źródło: https://www.toll-collect.de

Sieć dróg płatnych

Obowiązek uiszczania opłat drogowych w Niemczech ma zastosowanie do wszystkich autostrad, włącznie ze stacjami benzynowymi i miejscami obsługi podróżnych, a także wszystkich dróg federalnych również w terenie zabudowanym.

Suma dróg objętych obowiązkiem uiszczania opłat wynosi ok. 52 000 kilometrów.

Mapa w wersji PDF.

Z obowiązku uiszczania opłat zwolnione są odcinki autostrad:

  • odcinek autostrady federalnej A 6 od granicy niemiecko-francuskiej do wjazdu Saarbrücken-Fechingen w obu kierunkach ruchu,
  • odcinek autostrady federalnej A 5 od granicy niemiecko-szwajcarskiej i granicy niemiecko-francuskiej do wjazdu Müllheim/Neuenburg w obu kierunkach ruchu,
  • odcinki autostrad federalnych, za korzystanie z których pobierane są opłaty drogowe na podstawie § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 1994 roku o prywatnym finansowaniu budowy dróg ponadregionalnych (Federalny Dz. U. I, s. 2243) w aktualnie obowiązującym brzmieniu.

Zostaw swój komentarz 🙂

Pamiętaj! Szanuj cudze zdanie, zachowaj kulturę.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cześć! Miło nam, że tu jesteś 🙂 Tworzymy to miejsce ponieważ uwielbiamy dzielić się wiedzą. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej odwiedź zakładkę O nas.

Pobierz e-booka

Zróbmy coś razem

Wiemy, że obserwują nas osoby, które przewyższają nas swoją wiedzą kilkukrotnie. Jeżeli jesteś taką osobą, lubisz dzielić się wiedzą i w dodatku pisanie nie stwarza Ci problemu to koniecznie się do nas odezwij. Jeżeli nie lubisz pisać, a chciałbyś dzielić się wiedzą, to też się odezwij 🙂 . Link>>

Polub nas

Archiwum