fbpx

Numer EORI oraz MRN

Numer EORI

Jest to numer Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych (z ang. Economic Operators’ Registration and Identification) i jest on warunkiem niezbędnym do dokonania odprawy celnej towarów. To bardzo ważne, bo bez numeru EORI nic nie załatwimy. Sam numer EORI to ciąg znaków, który:

 • w przypadku podmiotów krajowych składa się z liter „PL”, numeru NIP i ciągu do 17 znaków,
 • w przypadku podmiotów z krajów trzecich składa się z liter „PL” i ciągu 14 cyfr ze znakiem „Z” na końcu. 

Przykład: PL – Numer NIP przedsiębiorstwa (10 znaków) – dopełnienie numeru (5 znaków) – Z (w przypadku podmiotów z krajów trzecich)

 • PL512512512500000
 • PL512512512500000Z

Ile kosztuje nadanie numeru EORI?

Samo uzyskanie numeru jest bezpłatne. Należy zarejestrować się w Systemie Informacyjnym Skarbowo-Celnym (SISC) i złożyć odpowiedni wniosek. SISC dostępny jest w ramach portalu PUESC. Czas oczekiwania na wydanie numeru EORI jest różny, bardzo często nadawany jest on jeszcze w dniu złożenia wniosku. W ramach ciekawostki napiszę, że jeżeli chcielibyście zlecić to agencji celnej, to będzie to wiązało się z kosztem około 100 zł. 

Dwa numery EORI podczas odprawy

W przypadku Wielkiej Brytanii niezbędny jest numer EORI kupującego i sprzedającego, w pozostałych przypadkach tylko numer EORI sprzedającego. 

Podsumowując

 • numer EORI jest niezbędny podczas dokonywania odprawy celnej,
 • jego nadanie jest bezpłatne,
 • zgłoszenia można dokonać przez internet.

Poniżej wstawiamy dwa linki, pierwszy kieruje do strony rządowej, na której opisany jest krok po kroku proces składania wniosku o wydanie numeru EORI oraz drugi link, jest to strona, na której możecie zweryfikować czy podany przez waszego kontrahenta numer EORI jest poprawny.

 1. Jak uzyskać numer EORI
 2. Weryfikacja numeru EORI

Odprawy celne – podstawy

W kursie znajdziesz wszystkie podstawowe informacje dotyczące odpraw. Jeżeli temat ten jest dla Ciebie w tym momencie niejasny, to po przerobieniu tego kursu będziesz wiedział dużo więcej, a co za tym idzie, będziesz bardziej wiarygodny w oczach klienta. Szczególnie w obecnych czasach, gdy odpraw celnych trzeba dokonywać przy transportach do i z Wielkiej Brytanii.


Numer MRN

Numer MRN (z ang. Movement Reference Number) jest unikalnym numerem identyfikacyjnym, który pozwala na szybką i sprawną identyfikację czynności przewozowej. Ponadto jest również potwierdzeniem przejścia wszelkich procedur wywozu i odprawy. 

Numer MRN jest drukowany jako kod paskowy na zgłoszeniu przewozowym (w ten sposób fizycznie towarzyszy przewożonym towarom). Zostaje on też zapisany przez urząd celny wyjścia lub urząd celny wprowadzenia w karnecie TIR. Numer ten towarzyszy ładunkowi od momentu jego rozpoczęcia do samego zakończenia.

Eksportowy dokument towarzyszący

Sam dokument składa się z takich danych jak:

 • Dane nadawcy/eksportera,
 • dane odbiorcy,
 • dane podmiotu zgłaszającego/przedstawiciela (przeważnie Agencja Celna),
 • opis przewożonego towaru, ilość i waga,
 • kraj wywozu oraz przeznaczenia,
 • urząd wprowadzenia,
 • numer MRN (w prawym górnym rogu – numer oraz kod paskowy).

Śledzenie numeru MRN

Śledzenie MRN- TRANZYT

Bądź zawsze na bieżąco!

Magazyn Transportowy

Podsumowanie najważniejszych informacji z branży TSL, informacje o zmianach w przepisach, dostęp do artykułów od naszych ekspertów, a także przypomnienia o aktualnych zakazach. Wszystko to prosto na Twoją skrzynkę w każdy czwartek!

Najnowsze wpisy

Rodzaje ubezpieczeń w transporcie drogowym

Współczesny rynek transportowy, z jego niezliczonymi ryzykami , wymaga solidnych rozwiązań ubezpieczeniowych. Przedsiębiorstwa transportowe i spedycyjne są codziennie narażone na szereg niebezpieczeństw, od wypadków, przez