fbpx

Nadchodzą nowe, cyfrowe czasy

utworzone przez | 22 maja 2019

Coraz większymi krokami zbliżamy się do daty 15 czerwca, która w temacie cyfrowych tachografów będzie przełomem. Komisja Europejska podjęła decyzję w skutek której w każdym samochodzie ciężarowym oraz autobusie wyprodukowanym po dniu 15 czerwca zainstalowany będzie nowy inteligentny tachograf.

Pojazdy wyprodukowane przed połową czerwca będą miały 15 lat na zastosowanie się do nowego rodzaju tachografów. Zastanawiacie się czym będą się różnić nowo zainstalowane aparatury od tych, z których na co dzień korzysta kilkuset tysięcy kierowców na terenie naszego kraju? Największą różnice widać w zakresie monitorowania poruszających się po drogach pojazdów, nowy sprzęt przynajmniej w teorii ma dać kontrolującemu o wiele więcej informacji o pracy kierowcy a są plany by tachograf mógł nawet sczytywać naciski na oś.

Projekt ustawy dotknął również producentów i wszystkich powiązanych z urządzeniami służącymi do manipulowania pracą tachografów, po wprowadzeniu będzie grozić im kara grzywny, a nawet pozbawienie wolności do 2 lat . Nowe tachografy mają być skrzyżowaniem szabli z tymi którzy dotychczas manipulowali pracą poczciwych już tachografów analogowych. Pamiętać jednak warto, iż to już trzecia modernizacja urządzeń kontrolujących czas pracy, poprzednio w 2012 roku wprowadzony tachograf miał być lekarstwem na manipulacje. Naruszanie czasu pracy jest jednym z najpoważniejszych problemów z punktu widzenia Inspektorów Transportu Drogowego – często zatrzymywani kierowcy informują iż dyspozycja o włożeniu drugiej karty czy zastosowaniu nielegalnego „wzmacniacza” pochodzi od przełożonego lub spedytora, dlatego też w wypadku nałożenia mandatu pracodawca również dostaje swoją, lwią część kary.

Jak na zmianę reaguje branża? Przeglądając fora branżowe można odnieść wrażenie, że sami zainteresowani podchodzą do sprawy nad wyraz spokojnie. Można więc zastanawiać się, czy problem naruszania czasu przez kierowców zanika i mało który z samochodów mijających nas na co dzień narusza limity swojego czasu pracy, czy jako branża tak dobrze opanowaliśmy umiejętność manipulacji i „radzenia sobie” że nie straszne nam są kolejne obostrzenia idące do nas z zachodniej Europy.

 

fot. : fleet.vdo.com

Zostaw swój komentarz 🙂

Pamiętaj! Szanuj cudze zdanie, zachowaj kulturę.

0 komentarzy

Pobierz e-booka