fbpx

Mała firma produkcyjna, duża korporacja, a może spedycja? Czyli z jaką firmą współpracować

W codziennej pracy spedytora mamy styczność z różnymi rodzajami klientów. Są to firmy produkcyjne, firmy logistyczne, a także inne spedycje. W zasadzie naszym klientem może być jakakolwiek firma, która ma towar do przewiezienia.
Pojawia się więc pytanie, z jaką firmą najlepiej podjąć współpracę? I w tym artykule spróbujemy na nie odpowiedzieć.


Modele biznesowe Spedycji


Zanim jednak zaczniemy wymieniać plusy i minusy współpracy z konkretnymi typami firm musimy wyjaśnić sobie, że mamy 2 modele funkcjonowania spedycji. Model sprzedażowy i tak zwane prowadzenie aut. To właśnie od tego w głównej mierze będzie zależało, z jaką firmą najlepiej podjąć współpracę.

Model sprzedażowy najprościej mówiąc polega na pozyskiwaniu ładunków od firm produkcyjnych, a następnie sprzedawaniu ich przewoźnikom. W tym przypadku firma zarabia na marży wliczonej w cenę organizacji transportu.

Model prowadzenia aut wygląda nieco inaczej i zbliżony jest do funkcjonowania firmy transportowej. W tym przypadku spedytor skupia się na prowadzeniu auta swojego podwykonawcy. Czyli planuje trasy, organizuje ładunki oraz ma kontakt z kierowca.


Rodzaje firm i jak wygląda współpraca z nimi?


Jak już wspomniałem na początku możemy wyróżnić kilka rodzajów firm i zacznijmy od firm produkcyjnych.

Firmy produkcyjne możemy podzielić zasadniczo na 3 typy pod względem wielkość

– mała firma produkcyjna
– średnia firma produkcyjna
– duża korporacja



Mała firma produkcyjna

Za Małe firmy możemy uznać  takie z kilkoma pracownikami, które nie mają dużej produkcji i zlecają bardzo mało transportów. Może to być jeden transport na tydzień co jest już całkiem fajną liczbą  lub 1 transport na miesiąc co się częściej zdarza.
Takich firm jest wiele na rynku, bardzo często współpracujemy bezpośrednio z właścicielem firmy, który również zajmuje się sprawami związanymi z transportem. Z takimi klientami można łatwo nawiązać lepsze relacje.
W tym przypadku bywa tak, że z racji tego, że są to małe firmy często negocjują stawki – szczególnie jeżeli transport zleca bezpośrednio właściciel.

Warto nawiązywać współpracę z takimi firmami jednak to nie są klienci, którzy przynoszą nam największe zyski. Najczęściej spedytorzy mają kilka – kilkanaście takich firm w swoim portfelu gdzie łącznie przynoszą całkiem fajne zyski jednak jednostkowo jest to mały ułamek.


Średnia firma produkcyjna

Kolejnym typem są firmy średnie, są to większe przedsiębiorstwa, które zatrudniają od kilkunastu do kilkuset pracowników. Takie firmy zazwyczaj mają większe moce przerobowe, za czym idzie większa liczba towarów do transportu. Często takie firmy działają już międzynarodowo co jest dużym plusem, ponieważ zlecają również wysyłki za granicę.
Zdarza się, że taka firma ma kilka oddziałów więc transporty również realizowane są z różnych miejsc.
Tacy klienci zlecają więcej transportów, może to być od kilku do kilkudziesięciu w miesiącu.
Nie zawsze wiąże się to z podpisaniem umowy i współpracy na sztywnych warunkach.

Duża korporacja

Ostatnią grupą są duże firmy –  mowa tutaj o wielkich korporacjach, które często mają tylko swoje oddziały lub fabryki w Polsce. Ta grupa jest dość specyficzna, ponieważ zazwyczaj, aby w ogóle nawiązać współpracę z takim klientem trzeba wziąć udział w przetargu. Ewentualnie  zdarzają się sytuacje kiedy logistycy rozsyłają w ciągu roku j zapytania  dotyczące transportów, które nie były w przetargach uwzględnione. Tacy klienci zlecają bardzo dużą ilość transportów, transporty te właśnie rozdzielane są podczas tych przetargów – można wygrać przetarg na jeden lub kilka kierunków.
Wszystko odbywa się w ramach podpisanej umowy, w której zawarte są wszystkie warunki współpracy.

A może współpraca ze spedycją?

Współpracę możemy podjąć również z innymi firmami spedycyjnymi, jednak ma to sens jedynie kiedy prowadzimy auta zarówno swoje jak i naszych podwykonawców.  Prowadząc auta warto nawiązywać współpracę na stałych relacjach, ułatwia nam to później planowanie pracy. Często jest tak, że dana firma spedycyjna ma wyłączność na jakimś kierunku i nie ma możliwości otrzymania takiego ładunku bezpośrednio od firmy produkcyjnej wtedy warto dogadać się ze spedycją, aby zabierać dany ładunek systematycznie.
W przypadku kiedy działamy głównie sprzedażowo, taka współpraca raczej nie ma sensu, ponieważ większość spedycji sprzedaje swoje ładunki na giełdach i byłyby one tylko powielane.


To z kim w końcu najlepiej nawiązać współpracę?


Jak już zapewne udało Ci się zauważyć, nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko będzie zależało od tego, w jakim modelu spedycji działamy, jakie mamy możliwości pod względem obsłużenia ilości zleconych transportów oraz od tego, z jakim klientem nam się będzie dobrze współpracowało.

Więcej na temat skutecznego pozyskiwania klientów mówimy w dedykowany kursie – LINK 

Bądź zawsze na bieżąco!

Magazyn Transportowy

Podsumowanie najważniejszych informacji z branży TSL, informacje o zmianach w przepisach, dostęp do artykułów od naszych ekspertów, a także przypomnienia o aktualnych zakazach. Wszystko to prosto na Twoją skrzynkę w każdy czwartek!

Najnowsze wpisy

Rodzaje ubezpieczeń w transporcie drogowym

Współczesny rynek transportowy, z jego niezliczonymi ryzykami , wymaga solidnych rozwiązań ubezpieczeniowych. Przedsiębiorstwa transportowe i spedycyjne są codziennie narażone na szereg niebezpieczeństw, od wypadków, przez