fbpx

Kursy online czy szkolenia stacjonarne?

Doświadczony spedytor, handlowiec lub dyspozytor to fundament firmy spedycyjnej i transportowej. Jednak doświadczeni pracownicy, jezeli mają dobre warunki pracy niechętnie
zmienią pracodawcę. Dlatego alternatywą dla zatrudniania doświadczonych pracowników jest zatrudnienie tych z mniejszym doświadczeniem i ich odpowiednie przeszkolenie.

Do niedawna jedyną formą szkoleń były szkolenia stacjonarne. Najczęściej wyglądało to tak, że do oddziału przyjeżdżał trener i  przez 1-2 szkolił określoną grupę pracowników. Jednak od niedawna coraz popularniejsze stają się szkolenia online ale czy sprawdzą się również w naszej branży? Porównajmy sobie te dwie formy szkoleń

Szkolenie stacjonarne – jak wygląda?

Zazwyczaj takie szkolenia odbywają się w siedzibie firmy lub w jednym z oddziałów firmy, do którego zjeżdżają się pracownicy. Tam pod nadzorem instruktora lub trenera grupa zdobywa wiedzę i aktywnie uczestniczy w szkoleniu. Takie szkolenia zazwyczaj trwają jeden lub dwa dni, a czasami i więcej jeżeli temat jest obszerny.  Oczywiście takie szkolenia mają swoje zalety oraz wady, które wypiszemy niżej:

Zalety

  • Zaletą takich szkoleń na pewno może być aktywne uczestniczenie w szkoleniu i kontakt z instruktorem, który na bieżąco może odpowiadać na pytania 
  • Integracja pracowników. Z doświadczenia wiemy, że takie szkolenia pozwalają na zbudowanie relacji pomiędzy pracownikami z różnych oddziałów.

Wady

  • Wysokie koszty szkoleń. Poza kosztem samego szkolenia zazwyczaj trzeba uwzględnić koszt dojazdu pracowników, noclegu oraz wyżywienia.
  • Zorganizowanie szkolenia dla większej grup może być problematyczne ze względu na ograniczenia technicznie (wielkość pomieszczenia)
  • Szkolenie odbywa się jednorazowo i zazwyczaj, kilka tygodni po szkoleniu część tej wiedzy po prostu idzie w zapomnienie

Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi nowinkami z branży TSL?

Zapisz się do naszego newslettera. Co czwartek otrzymasz tygodniową dawkę wiedzy prosto na Twoją skrzynkę.


Kursy online – jak wygląda nauka?

Szkolenia online mogą mieć różną formę. Mogą to być szkolenia w czasie rzeczywistym, gdzie instruktor na żywo prowadzi szkolenie co jest bardzo podobne do szkoleń stacjonarnych, a także mogą to być kursy online, na których właśnie się skupimy. Kurs online to zazwyczaj nagrane lekcje wideo z danego tematu. W zależności od zagadnienia lekcje mogą mieć różną formę. Mogą to być teoretyczne prezentacje wideo lub bardziej praktyczne lekcje wyjaśniające daną czynność. 

Zanim przejdziemy do pokazania jak to wygląda w naszej Akademii Spedytora przedstawimy jeszcze zalety takich szkoleń oraz ich wady. 

Zalety

  • Takie rozwiązanie na pewno będzie o wiele tańsze w porównaniu do szkoleń stacjonarnych. Same szkolenia są zazwyczaj dużo tańsze, jak i odchodzą nam koszta związane z dojazdami, noclegiem i cateringiem. 
  • Dużym plusem takich kursów jest dostępność w każdym miejscu i o dowolnej porze. W odróżnieniu od szkoleń stacjonarnych czy szkoleń online w czasie rzeczywistym z kursów można korzystać w dogodnej dla nas chwili. 
  • Kursy online są w postaci zapisanych lekcji wideo, do których można powracać kilkukrotnie. W momencie kiedy musimy sobie przypomnieć jakieś zagadnienie wystarczy obejrzeć lekcję od nowa.
  • Szkolenie za pomocą kursów może odbywać się zarówno w miejscu pracy jak i w domowym zaciszy gdzie w pełni można się skoncentrować na nauce

Wady

  • Zasadniczą wadą może być ograniczona wiedza w kursie, w przeciwności do szkoleń stacjonarnych zazwyczaj nie można zadawać pytań na bieżąco (w Akademii Spedytora rozwiązaliśmy ten problem, kursanci mogą zadawać nam pytania)

Jak wygląda nasza platforma szkoleniowa?

Akademia Spedytora to platforma szkoleniowa głównie dla spedytorów, handlowców i dyspozytorów, ale także dla pozostałych pracowników z branży TSL. W akademii znajdują się kursy online, z różnych dziedzin transportu. Znajdują się tam kursy dla pracowników bez jakiegokolwiek doświadczenia, dla spedytorów, którzy działają również jako handlowcy. Są też szkolenia specjalistyczne dla bardziej zaawansowanych wyjaśniające takie zagadnienia jak transport towarów niebezpiecznych czy ładunków ponadnormatywnych i wiele innych.

Wszystkie kursy są dostępne, zarówno dla osób, które samodzielnie chcą się rozwijac jak i dla firm, dla których stworzyliśmy specjalne rozwiązanie. W postaci pakietu dla firm, który umożliwia dobór odpowiednich kursów dla pracowników oraz nadzorowanie szkolenia swoich pracowników

Więc szkolenie stacjonarne czy kurs online?

Pomimo że nauka z kursów online nie jest jeszcze popularną metodą jak widać z powyższego tekstu ma więcej zalet niż wad i jeżeli zależy nam jedynie na edukacji naszych pracowników będzie to lepsze rozwiązanie. Jest to jednak nasza opinia, a każdy pracodawca może sobie sam odpowiedzieć na to pytanie biorąc pod uwagę wady i zalety obu metod.

Bądź zawsze na bieżąco!

Magazyn Transportowy

Podsumowanie najważniejszych informacji z branży TSL, informacje o zmianach w przepisach, dostęp do artykułów od naszych ekspertów, a także przypomnienia o aktualnych zakazach. Wszystko to prosto na Twoją skrzynkę w każdy czwartek!

Najnowsze wpisy

Rodzaje ubezpieczeń w transporcie drogowym

Współczesny rynek transportowy, z jego niezliczonymi ryzykami , wymaga solidnych rozwiązań ubezpieczeniowych. Przedsiębiorstwa transportowe i spedycyjne są codziennie narażone na szereg niebezpieczeństw, od wypadków, przez