Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /home/server922893/ftp/spedytor_www/wp-content/plugins/unyson/framework/includes/hooks.php on line 259
Kiedy klient wybiera nasze usługi? – Akademia Spedytora

Kiedy klient wybiera nasze usługi?

Branża TSL jest dość specyficzna jeżeli chodzi o sprzedaż usług transportowych. Przez nałożone ograniczenia w postaci czasu pracy kierowców oraz maksymalnych gabarytów transportowanych ładunków usługi oferowane przez wszystkich spedytorów wyglądają praktycznie tak samo -przeważnie nie jesteśmy w stanie dostarczyć towaru znacznie szybciej i w większych ilościach niż konkurencja. Oczywiście mówimy tutaj o transportach całopojazdowych  gdzie wykorzystujemy duże standardowe firanki. Z tego powodu w większości przypadków klienci patrzą na cenę transportu i to jest priorytetem przy wyborze spedycji, która zorganizuje dla nich transport. Szczególnie w przypadku dużych firm gdzie tych transportów są setki w miesiącu i koszty transportu odgrywają dużą rolę.
Jednak czy tylko i wyłącznie stawka decyduje o tym, czy klient wybierze nasze usługi? Według mnie nie!


Terminy realizacji transportu

Kolejnym czynnikiem wpływającym na decyzję klienta są możliwości, jakie oferujemy, a dokładniej terminy, w jakich jesteśmy zrealizować transport. Często bywa też tak, że klient jest w stanie zapłacić trochę więcej jeżeli jesteśmy w stanie zapewnić szybszą dostawę.
Na przykład w podwójnej obsadzie lub w przypadku mniejszych ładunków expresem busem

Weźmy sobie taki przykład, że klient potrzebuje pilnie towaru pod groźbą zatrzymania linii produkcyjnej co będzie generowało straty kilku – kilkunastu tysięcy, to oczywiste, że dołoży do transportu paręset euro więcej, aby mieć towar na czas.

Czas reakcji spedytora

Mówiąc czas reakcji mam na myśli czas, w jakim jesteś w stanie odpowiedzieć klientowi na zapytanie. Zapewne spotkasz takich klientów, którzy chcą jak najszybciej zamknąć temat i zlecają transport pierwszej spedycji, która potwierdzi możliwość realizacji transportu.
Chyba nikt nie chce czekać na wycenę transportu tydzień 


Zaufanie

Zaufanie jest jednym z ważniejszych elementów jednak, aby o tym mówić musi minąć trochę czasu i raczej nie możemy na to liczyć przy pierwszym transporcie. Dopiero po kilku transportach klient jest w stanie stwierdzić czy rzetelnie wykonujemy swoją pracę i z każdym kolejnym transportem ma większe zaufanie do nas, dzięki czemu chętniej będzie nam zlecał.
Jest tylko jedno, ale… musimy wykonywać swoją pracę rzetelnie tak, aby klient chciał z nami współpracować i częściej wybierał nas, a nie konkurencję czasami nawet pomimo wyższych stawek, jakie będziemy oferować. O tym jak zbudować zaufanie i dobrze obsłużyć klienta mówimy w naszym kursie.

Co jeśli klient ma już zaufaną spedycję? Co motywuje klienta do zmiany?

Zapewne zdajesz sobie sprawę z tego, że przed Twoim telefonem klient zapewne ma już jakieś spedycje, z którymi współpracuje. Więc pojawia się pytanie, dlaczego miałby akurat teraz wybrać usługi Twojej firmy? Przecież ma już spedycje, która go obsługuje, ma całkiem dobre stawki  – może nie jest najlepsza na świecie, ale jest.
Zanim powiem Ci dlaczego, to zacznijmy może od tego, że klient takie decyzję podejmuje zazwyczaj z jakiegoś powodu. Musi mieć dobry powód, żeby zrobić jakiś ruch.  I może to być:

– problem
– wyzwanie

Problem tyczy się tego co zdarzało się wcześniej lub ma miejsce teraz, zaś wyzwanie dotyczy tego, z czym klient będzie się musiał dopiero zmierzyć.
Jest to dość istotne, bo zazwyczaj bardziej przemawiają do nas rzeczy, z którymi borykamy się teraz – nie jutro lub za miesiąc. Okej problem, ale jaki problem?

Problem
Problemem może być na przykład nieterminowość dostaw realizowanych transportów przez obecnego spedytora  albo brak auta w danym momencie  – takie sytuacje zdarzają się bardzo często.
Spedytorzy nie są w stanie podstawić auta na czas i klient musi szukać rozwiązania gdzie indziej, wtedy pojawiamy sie my na białym koniu i ratujemy klienta.
Gwarancja terminowości może być rozwiązaniem problemu klienta – dzięki temu może podjąć decyzję o współpracy właśnie z nami. Nawet jeśli nasze stawki będą wyższe

Poza problemami są również wyzwania, przed jakimi staje klient.
Wyzwanie 
Powiedzmy, że firma klienta mocno się rozwinęła w ciągu roku i ma kilkukrotnie więcej wysyłek w miesiącu, przez co obecny przewoźnik nie daje rady i klient musi się posiłkować innymi firmami.

Chcąc zachęcić klienta do wyboru naszych usług musimy mu pokazać, że jesteśmy w stanie rozwiązać jego problem, który nie zawsze musi być wysoką stawką.
Jeżeli interesuje Cię ten temat i chcesz dowiedzieć się więcej koniecznie zobacz nasz kurs „Skuteczne pozyskiwanie klientów”

Bądź zawsze na bieżąco!

Magazyn Transportowy

Podsumowanie najważniejszych informacji z branży TSL, informacje o zmianach w przepisach, dostęp do artykułów od naszych ekspertów, a także przypomnienia o aktualnych zakazach. Wszystko to prosto na Twoją skrzynkę w każdy czwartek!

Najnowsze wpisy

Podatność transportowa ładunków

W trzecim kwartale 2022 roku Polska nabyła gaz od Nigerii, Kataru, Norwegii i USA. Rodzi się tym samym potrzeba przetransportowania niecodziennego ładunku na dużą odległość.

Ask ChatGPT
Set ChatGPT API key
Find your Secret API key in your ChatGPT User settings and paste it here to connect ChatGPT with your Tutor LMS website.