fbpx

Jak poprawnie czytać tablice ADR?

 Każdy środek transportu, który przewozi towary niebezpieczne musi być oznakowany tablicami ADR, jedna tablica powinna być umieszczona na przodzie, a druga z tyłu pojazdu.

Tablica ADR 

Jest to pomarańczowa odblaskowa tablica informacyjna, umieszczona na pojazdach przewożących substancje niebezpieczne. Zawiera dwa numery rozpoznawcze przewożonej substancji. Obowiązuje w transporcie drogowym w krajach objętych umową ADR.

Tablica ma wymiary 40 x 30 cm, natomiast numery rozpoznawcze musza mieć wysokość minimum 10 cm.

Każdemu z materiałów szczególnie niebezpiecznych nadane zostały dwa odpowiednie numery rozpoznawcze tj. numer rozpoznawczy niebezpieczeństwa składający się z dwóch lub trzech cyfr i numer rozpoznawczy materiału (zgodny z katalogiem) składający się z czterech cyfr.

Numer HIN

Pierwszy numer rozpoznawczy niebezpieczeństwa jest to numer HIN – i tak jak wspominałem, są to dwie lub trzy cyfry (w liczniku), W naszym przykładzie jest to numer 66.

Numer UN

Drugi numer rozpoznawczy materiału (UN) składa się z czterech cyfr (w mianowniku). W naszym przykładzie jest to 1557.

Wiemy już jakie wymiary powinna mieć taka tablica, oraz z czego się składa. A teraz rozszyfrujmy te oznaczenia.

Numer HIN – jak rozszyfrować

Pierwsza cyfra numeru rozpoznawczego określa właściwość materiału:

2 – gaz,
3 – materiał ciekły zapalny,
4 – materiał stały zapalny,
5 – materiał utleniający, podtrzymujący palenie lub nadtlenek organiczny,
6 – materiał trujący,
8 – materiał żrący.

Druga i trzecia cyfra numeru precyzują:

a) rodzaj niebezpieczeństwa,
b) stopień zagrożenia,
c) dodatkowe cechy niebezpieczne. 

Znaczenie oznaczeń cyfrowych drugiej i trzeciej cyfry numeru: 

0 – brak dodatkowego zagrożenia (zagrożenie jest dostatecznie scharakteryzowane pierwszą cyfrą),
1 – wybuchowość,
2 – zdolność wytwarzania gazu,
3 – łatwozapalność,
5 – właściwości utleniające,
6 – toksyczność,
7 – promieniotwórczość,
8 – działanie żrące,
9 – niebezpieczeństwo gwałtownej reakcji w wyniku samoczynnego rozpadu lub polimeryzacji.

* do oznaczeń cyfrowych niebezpieczeństwa wprowadzono dodatkowo znak „X”. Znak ten podstawiony przed numerem rozpoznawczym niebezpieczeństwa oznacza absolutny zakaz kontaktu tego materiału z wodą.
** Powtórzenie cyfry w numerze oznaczającym niebezpieczeństwo (pierwsza i druga cyfra są takie same) oznacza nasilenie niebezpieczeństwa głównego. 

66 – numer składa się z 6, co oznacza materiał trujący oraz z drugiej 6, a powtórzenie cyfry oznacza nasilenie niebezpieczeństwa głównego, czyli czytamy to jako materiał silnie trujący

Numer HIN – przykłady

60 – numer składa się z 6, co oznacza materiał trujący oraz z 0, co oznacza brak dodatkowego zagrożenia, czyli jest to po prostu materiał trujący.
X88 – numer poprzedzony jest znakiem „X”, co oznacza zakaz kontaktu tego materiału z wodą. 8, co oznacza materiał żrący oraz z kolejnej 8, czyli mamy powtórzenie, co oznacza nasilenie niebezpieczeństwa głównego. Całość czytamy jako materiał silnie żrący, reagujący niebezpiecznie z wodą.


Wozisz towary ADR?

Jeżeli w codziennej pracy masz do czynienia z towarami niebezpiecznymi lub chciałbyś rozpocząć pracę z ADR, to może zainteresować Cię jeden z naszych kursów. Omawiamy tam wyczerpująco wszystkie trzy tematy: Odpady, ADR i SENT.


Numerem UN – jak rozszyfrować

Numer UN rozszyfrować możemy za pomocą tabeli A, która jest składową konwencji ADR. Konwencję ADR znajdziecie w naszej bazie plików – Konwencje i ustawy.Tabela A zaczyna się na 309 stronie.

Jak widzimy numer 1557 oznacza ZWIĄZEK ARSENU STAŁY

Czyli podsumowując, po rozszyfrowaniu całej tablicy wiemy, że jest to związek arsenu stały, który jest silnie trujący. 

Tablice graficzne

Konwencja ADR wymaga również posiadania tablic graficznych według klasyfikacji. Poniżej widoczne są wszystkie tablice graficzne.

To, jaka naklejka wymagana jest przy konkretnym materiale niebezpiecznym, możemy również sprawdzić w tabeli A, dokładniej w kolumnie 5.2.2 nazwanej NALEPKI.

W przypadku kodu z naszego przykładu, czyli 1557 wymagana jest nalepka 6.1 oznaczająca materiały trujące. Czyli jest to nalepka, która znajduje się w lewym dolnym rogu tablic graficznych.

Bądź zawsze na bieżąco!

Magazyn Transportowy

Podsumowanie najważniejszych informacji z branży TSL, informacje o zmianach w przepisach, dostęp do artykułów od naszych ekspertów, a także przypomnienia o aktualnych zakazach. Wszystko to prosto na Twoją skrzynkę w każdy czwartek!

Najnowsze wpisy

Rodzaje ubezpieczeń w transporcie drogowym

Współczesny rynek transportowy, z jego niezliczonymi ryzykami , wymaga solidnych rozwiązań ubezpieczeniowych. Przedsiębiorstwa transportowe i spedycyjne są codziennie narażone na szereg niebezpieczeństw, od wypadków, przez