fbpx

Czym jest transportochłonność?

Czy wiesz, że za pomocą środków transportu drogowego w 2021 roku przewieziono o 1,7% więcej ładunków niż w 2020 roku? Do grupy najczęściej transportowanych towarów należą produkty spożywcze, rudy metali i inne produkty górnictwa, produkty rolnictwa oraz chemikalia.

Pokaż mi funkcjonowanie transportu w kraju, w którym mieszkasz, a powiem Ci, kim jesteś. Stosunki społeczno-gospodarcze danego państwa określić można na podstawie zapotrzebowania na usługi przewozowe. Istnieje wiele pojęć opisujących relacje między gospodarką i transportem. Jednym z nich jest transportochłonność.

Mianem transportochłonności określa się stopień zaangażowania działalności transportowej w aktywność innych działów gospodarki. Na jej wielkość wpływa zużycie materiałów, pracy żywej oraz energii. Każdy dział gospodarki charakteryzuje się indywidualnym stopniem transportochłonności. Wskaźnik ten jest jednym z najwyższych m.in. w przemysłowym przetwórstwie żywności.

Wzrost transportochłonności wiąże się z podniesieniem cen produktów. Dlaczego?

Transport jest procesem produkcyjnym, a usługa przewozowa jest jego wyrobem. Wartość produkcji transportowej przenoszona jest na przewożone dobra materialne, przez co wzrasta stawka samego ładunku. To z kolei wiąże się z wyższymi kosztami wytwarzania, a następnie ze wzrostem cen.

Ważne jest więc, by dążyć do minimalizacji transportochłonności. Chodzi jednak o osiągnięcie interesującego poziomu, na pułapie którego wzrost działalności transportowej jest ekonomicznie celowy, dochodzi do zmniejszenia kosztów wytwarzania i obserwuje się wzrost wydajności pracy.

W jaki sposób bada się wielkość transportochłonności gospodarki narodowej?

Pod uwagę można wziąć 3 czynniki:

  • tonokilometry pracy przewozowej w stosunku do wartości produktu globalnego i dochodu narodowego,
  • wartość przewozów i innych usług transportowych w stosunku do wartości produktu globalnego i dochodu narodowego,
  • tony przewozów w stosunku do wartości produktu globalnego i dochodu narodowego.

Gospodarka żadnego państwa nie może funkcjonować bez dobrze rozwiniętego transportu. Dlatego jest to w interesie kraju, by zadbać m.in. o odpowiednią infrastrukturę. Wystarczy spojrzeć na kolej w Polsce, gdzie określa się, że tylko 51% linii kolejowych jest w dobrym stanie. Znacznie wpływa to na prędkość i bezpieczeństwo taboru.

Źródła:

  • „Transport” praca zbiorowa pod redakcją W. Rydzkowskiego i K. Wojewódzkiej-Król, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2005, ISBN: 83-01-14260-X,
  • „Transport – wyniki działalności w 2021 r.”, stat.gov.pl, Warszawa i Szczecin 2022 [dostęp: 13.01.2023 r.],
  • R. Urban, E. Mikłaszewicz, „Transportochłonność produkcji przemysłu spożywczego”. Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych 1988, z. 348, Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w Warszawie [dostęp: 13.01.2023 r.],
  • I. Dembińska, „Zmiana podejścia w interpretacji i mierzeniu transportochłonności gospodarki”, Ekonomiczne Problemy Usług nr 59, 65-88, Szczecin 2010 [dostęp: 13.01.2023 r.].

Bądź zawsze na bieżąco!

Magazyn Transportowy

Podsumowanie najważniejszych informacji z branży TSL, informacje o zmianach w przepisach, dostęp do artykułów od naszych ekspertów, a także przypomnienia o aktualnych zakazach. Wszystko to prosto na Twoją skrzynkę w każdy czwartek!

Najnowsze wpisy

Podatność transportowa ładunków

W trzecim kwartale 2022 roku Polska nabyła gaz od Nigerii, Kataru, Norwegii i USA. Rodzi się tym samym potrzeba przetransportowania niecodziennego ładunku na dużą odległość.