fbpx

Czy muszę skończyć studia by pracować w spedycji?

Jeżeli myślisz o pracy jako spedytor na pewno zastanawiałeś się czy do rozpoczęcia kariery w tym zawodzie, potrzebne będzie Ci ukończenie odpowiednich studiów, które przygotowałby Cię do pracy w branży TSL (Transport, Spedycja, Logistyka). Niewątpliwie warto mieć szeroko rozbudowaną wiedzę teoretyczną, a taką właśnie można zdobyć dzięki ukończeniu studiów. Lecz zastanówmy się czy jest to jedyna droga, która doprowadzi nas do rozpoczęcia przygody w świecie frachtów?

Studia dziennie zapewnią niewątpliwie ogromną dawkę wiedzy, zapoznamy się tam zarówno z tematem spedycji bezpośrednio jak i całego świata logistyki, który to dokładnie poznamy na zajęciach. Musimy jednak pamiętać o tym, że studia, które zbudują u nas solidne podstawy teoretyczne nie będą pełnym kompendium wiedzy na tematy związane z pracą spedytora. Okazać się może jednak bowiem, że teoria i praktyka w pewnym stopniu mijają się ze sobą, a proza codzienności okazuje się stawiać przed nami zupełnie inne wyzwania niż te przed którymi byliśmy postawieni na studiach. Praca pod presją czasu, wielowątkowość naszych działań, pracowanie z niepełnymi, a nieraz wręcz szczątkowymi informacjami będą codziennością, a popełniony błąd w tym festiwalu chaosu, e-maili i dezinformacji może nas kosztować sporo nerwów. W takich sytuacjach ważniejsze okażą się nasze predyspozycje, takie jak umiejętność radzenia sobie ze stresem, pewność w podejmowaniu szybkich decyzji czy zdolność logicznego i trzeźwego myślenia pod presją czasu.

Posługując się moim przykładem powiem wam, że rozpocząłem pracę w spedycji bez wykształcenia w tym kierunku (tak jak wiele osób w firmie w, której pracuję). Początki jako asystent spedytora były ciężkie, wszystko było bardzo nowe i brzmiało poważnie, a ilość wiedzy do przyswojenia była ogromna. Nauka obsługi wielu narzędzi informatycznych, z których korzystamy oraz wiele nazw i akronimów, które były dla mnie zagadką. Pojawiły się też wymiary i ładowność samochodów oraz kontenerów, które warto byłoby przyswoić i zapamiętać. Jednak koledzy z pracy zawsze służyli dobrą radą i pomagali rozwiać wszelkie wątpliwości. Dlatego jestem zdania, że przy odpowiednim zaparciu i chęci pozyskania wiedzy, na własną rękę jesteśmy w stanie z powodzeniem rozpocząć pracę w spedycji bez wykształcenia w tym kierunku.

Pamiętajmy, że mamy na wyciągnięcie ręki wspaniałe narzędzie, którym jest Internet, który to z tygodnia na tydzień staje się bogatszy w kolejne pigułki wiedzy, ważne aby wiedzieć gdzie szukać, a jeżeli trafiłeś na stronę spedytor.org oznacza to, że został postawiony przez Ciebie krok w dobrą stronę. Wspomnę tutaj, że warto zajrzeć do sekcji [Elementarz Spedytora], który powinien zapewnić Ci zastrzyk wiedzy która rozjaśni zamglony dotąd temat i będzie świetnym początkiem na drodze do poznania świata spedycji i rozpoczęcia pracy jako samodzielny spedytor.

Bądź zawsze na bieżąco!

Magazyn Transportowy

Podsumowanie najważniejszych informacji z branży TSL, informacje o zmianach w przepisach, dostęp do artykułów od naszych ekspertów, a także przypomnienia o aktualnych zakazach. Wszystko to prosto na Twoją skrzynkę w każdy czwartek!

Najnowsze wpisy

Podatność transportowa ładunków

W trzecim kwartale 2022 roku Polska nabyła gaz od Nigerii, Kataru, Norwegii i USA. Rodzi się tym samym potrzeba przetransportowania niecodziennego ładunku na dużą odległość.

Czym jest transportochłonność?

Czy wiesz, że za pomocą środków transportu drogowego w 2021 roku przewieziono o 1,7% więcej ładunków niż w 2020 roku? Do grupy najczęściej transportowanych towarów