fbpx

Cztery rzeczy, których warto się nauczyć, jeśli chcesz komunikować się klientami w języku niemieckim.

Niemiecki dla spedytora ma niewiele wspólnego z naszym często negatywnym skojarzeniem z nauką języka niemieckiego. Aby sprawnie komunikować się w tym języku w pracy nie musisz umieć opowiadać o pogodzie czy ulubionych potrawach, a chcesz jedynie opanować kilka fundamentalnych umiejętności, które umożliwią Ci w szybki sposób: pozyskiwanie zleceń od niemieckich firm, informowanie o aktualnym przebiegu transportu, rozwiązywanie bieżących problemów (uszkodzenia, braki towaru, niezgodności w dokumentach itp.). W tym artykule dzielę się moim doświadczeniem z pracy spedytorki i z wieloletniego nauczania niemieckiego w tej branży. Dowiesz się czego musisz się nauczyć, żeby bez stresu wykonywać telefony służbowe w języku niemieckim i budować trwałe relacje z klientami z Niemiec. Jako motywację dodam tutaj tylko, że moi kursanci potrafią opanować w 3 miesiące podstawy języka niemieckiego dla spedytora.

Podstawy gramatyki

Wiem, że wiele osób jak tylko słyszy słowo “gramatyka” to ma ochotę obrócić się na pięcie, wyjść i nigdy nie wrócić. I mam tu pocieszenie dla wszystkich tych, którzy nie lubią i nie chcą uczyć się gramatyki. Do pracy spedytora potrzebujesz bardzo okrojonych podstaw! Oczywiście możesz z niej zrezygnować, ale na pewno nie uda Ci się zbudować trwałej relacji z niemieckimi klientami. Poniżej zamieszczam listę zagadnień gramatycznych, które dobrze byłoby opanować, żeby Twoja komunikacja w tym języku była sprawna, klarowna i mogła przynosić dużo korzyści w postaci kolejnych zleceń transportowych.

Gramatyka j.niemieckiego dla spedytora:

-podstawowe czasowniki, używane w branży (ich odmiana i zastosowanie w zdaniach w czasie teraźniejszym)

-czasowniki modalne (znaczenie, odmiana i budowa zdań w czasie teraźniejszym i przeszłym)

-budowa zdań oznajmujących i pytających

-czas przeszły Imperfekt (tylko dla kilku czasowników!)

-czas przeszły Perfekt (dla większości czasowników, używanych w branży transportowej)

-czas przyszły Futur I

-Akkusativ i Dativ

Chcesz sprawdzić, jak wygląda przykładowa lekcja z kursu: Niemiecki dla spedytora, która zawiera zagadnienie gramatyczne? Możesz ją odebrać tutaj – LINK

Niezbędne słownictwo

Wszystkich tych podstaw gramatycznych najlepiej uczyć się od razu w oparciu o branżowe słownictwo. Z moimi kursantami podczas nauki tworzymy różnego rodzaju listy, które pomagają zapamiętać wszystkie nowe czasowniki i rzeczowniki wraz z rodzajnikami. Pamiętaj, że bez uczenia się rodzajników będzie Ci trudno zadbać o komunikację na wysokim poziomie. Na całe szczęście nie musisz uczyć się całego słownika na pamięć. Słownik spedytora zawiera około 50 rzeczowników, których rodzajniki powinno się znać. Poza tym jest kilka trików, które pomagają odgadnąć i zapamiętać rodzajnik (der, die, das) danego słowa.Kurs języka niemieckiego dla spedytorów: Niemiecki w spedycji od podstaw został stworzony właśnie tak, żeby uczyć się od początku tylko tego, co jest potrzebne i wartościowe w pracy.

Rozumienie ze słuchu danych liczbowych. Szybko podawanych!

Wydaje się, że to nic trudnego? Przecież prawie każdy umie liczyć po niemiecku? Nic bardziej mylnego. Po pierwsze: komunikacja w języku obcym przez telefon jest często dużo trudniejsza niż na żywo, twarzą w twarz. Po drugie: podczas jednej rozmowy telefonicznej w sprawie oferty transportowej pada wiele danych liczbowych (daty, godziny, waga towaru, ilości palet, wymiary ładunku lub wymaganego auta, cena) w bardzo krótkim czasie. Zrozumienie wszystkiego i zapisanie tak, aby nic nie umknęło wymaga dobrego rozumienia ze słuchu. Aby wyćwiczyć w sobie tą umiejętność najlepiej wykonywać dużo ćwiczeń audio, zawierających treści odzwierciedlające komunikaty słyszane w słuchawce telefonu spedytora. W praktyce wykonywanie takiego ćwiczenia polega na odsłuchaniu komunikatu i zapisanie konkretnych danych, a następnie sprawdzenie, czy udało się zrozumieć i zapisać wszystko poprawnie. Rozmowa spedytora z klientem po niemiecku w sprawie oferty transportowej polega na zadawaniu pytań i pozyskiwaniu informacji – głównie liczbowych. Jeśli chcesz czuć się pewnie podczas wykonywania telefonów to polecam zacząć pracować nad rozumieniem ze słuchu. Od swoich kursantów często słyszę, że zaledwie kilka ćwiczeń znacząco poprawia zrozumienie niemieckojęzycznego rozmówcy.

Gdzie znajdziesz takie ćwiczenia? Kurs języka niemieckiego dla spedytorów: Niemiecki w spedycji od podstaw zawiera ćwiczenia dla osób początkujących. Z niego nauczysz się rozumieć terminy, ilości palet, wagę ładunku i ceny za fracht. Jeśli jesteś już bardziej zaawansowany w nauce to polecam kurs: Niemiecki w słuchawce spedytora. W tym kursie zawarte są nagrania audio z pełnymi ofertami ładunków. Zaczynamy od tempa powolnego, w następnym kroku przechodzimy do naturalnego, a wisienkę na torcie stanowią nagrania komunikatów od zdenerwowanego klienta.

Wychodzenie z sytuacji, gdy nic nie rozumiesz.

To może zdarzyć się każdemu, nawet osobie płynnie mówiącej po niemiecku. Branża transportowa jest trudna pod kątem komunikacji, ponieważ mieszanka stresu, innych odgłosów w biurach, szumów na linii nie ułatwia nam zadania. Jeśli chcesz nauczyć się kilku przydatnych zdań, które pomogą Ci wybrnąć z takiej sytuacji możesz obejrzeć nasz webinar: LINK

Po przeczytaniu tego artykułu na pewno czujesz głód nauki i wielką motywację, żeby zacząć komunikować się w języku niemieckim w pracy spedytora. Jak to zrobić?

  1. Możesz poszukać lektora na własną rękę. Tutaj moja wskazówka: Sprawdź, czy osoba, z która się będziesz uczyć na pewno zna branżę i ma doświadczenie w uczeniu niemieckiego w transporcie.
  2. Możesz teraz dołączyć do kursu online: Niemiecki w spedycji od podstaw. Na nim nauczysz się niezbędnych podstaw gramatycznych, słownictwa i rozumienia ze słuchu.
  3. Możesz zapytać mnie o lekcje indywidualne i uczyć się ze mną w swoim tempie i według własnych potrzeb.

Pamiętaj, że nauka niemieckiego nie musi być drogą przez mękę. Wręcz nie może, ponieważ nie przyniesie żadnych efektów. Język niemiecki ma służyć Ci w pracy, usprawniać ją i pomagać w uzyskiwaniu coraz lepszych wyników. I przede wszystkim język niemiecki jest do nauczenia. Tylko trzeba wybrać najlepszą dla siebie opcję. Życzę powodzenia i mam nadzieję do zobaczenia!

Bądź zawsze na bieżąco!

Magazyn Transportowy

Podsumowanie najważniejszych informacji z branży TSL, informacje o zmianach w przepisach, dostęp do artykułów od naszych ekspertów, a także przypomnienia o aktualnych zakazach. Wszystko to prosto na Twoją skrzynkę w każdy czwartek!

Najnowsze wpisy