
Ceny żywności w grudniu 2022 roku wzrosły o 20% w porównaniu do grudnia 2021 roku. W obliczu
malejącego koszyka zakupowego, Polacy podejmują się dodatkowych zleceń lub próbują się przebranżowić. Myślałeś o rozpoczęciu pracy w spedycji, ale przeraża Cię myśl o braku doświadczenia lub wykształcenia kierunkowego? Dzięki nam wyłuskasz swoje mocne strony i z odwagą wejdziesz w świat transportu!
- Znasz języki obce lub szybko się ich uczysz.
Niezmiennym wymogiem na stanowisku spedytora jest znajomość języka angielskiego na poziomie co najmniej komunikatywnym. Każdy kolejny język jest Twoim atutem. Jesteś w stanie nawiązać nić
porozumienia z Niemcami lub Francuzami? Władasz rumuńskim albo węgierskim? A może wolisz wkroczyć na rynek czeski? Koniecznie zaznacz to w CV.
2. Pracowałeś w handlu albo w obsłudze klienta.
Dobrego sprzedawcę i dobrego spedytora łączy nie tylko literka “s” na pierwszym miejscu, lecz także umiejętność zaspokojenia potrzeb klienta. Jeśli pracowałeś w handlu i słyszałeś, że jesteś ulubionym pracownikiem kupujących, to świetny znak, że masz szansę odnaleźć się w spedycji. Potrafisz odgadnąć myśli nabywcy, zanim on zdąży je wyartykułować? Nie umiesz pożegnać klienta bez poprawienia mu humoru? Wykorzystaj to! Niektórzy sprzedawcy, np. na stacjach paliw, nawiązali już pierwsze relacje z pracownikami firm transportowych lub pozyskiwali klientów biznesowych kart flotowych. O tym wszystkim warto wspomnieć podczas walki o wymarzone stanowisko.

3. Twoja poprzednia praca wiązała się z prowadzeniem negocjacji.
Każdy z nas, mniej lub bardziej świadomie, musiał wynegocjować kiedyś korzystne dla siebie warunki. Czasami był to późniejszy powrót z imprezy, a niekiedy batalia z budzikiem o 5 minut dłuższego snu. Codzienność pracy na niektórych stanowiskach wiąże się z eleganckim i twardym prowadzeniem negocjacji. Doświadczony spedytor wynegocjuje u klienta odpowiednią marżę dla siebie oraz świetną stawkę dla przewoźnika.
Targowaniu się poświęcono liczne publikacje, z których można czerpać wiedzę. Jest to jednak jedna z tych umiejętności, którą najlepiej ćwiczyć w praktyce. Jeśli więc prowadziłeś niegdyś swoje stanowisko na targu, handlowałeś używanymi samochodami bądź trudniłeś się podobnym zajęciem, to wiedz, że praca w spedycji jest na wyciągnięcie Twojej ręki.
4. Obejmowałeś kiedykolwiek stanowisko wymagające dobrego zarządzania czasem.
Obawiasz się, że praca z a biurkiem Cię zanudzi? Nic bardziej mylnego! Każdy dzień w spedycji jest inny. Zrobiona rano kawa może ostygnąć, gdy jedną ręką próbujesz sprzedać ładunek na giełdzie, w drugiej trzymasz telefon uspokajając klienta, że spóźnione auto zaraz podjedzie, a myślami jesteś przy innym transporcie. W związku z tym, że nie tylko spedycja wiąże się ze zdobyciem umiejętności zarządzania
czasem, jest szansa, że potrafisz już zorganizować swoją pracę. Nie zapomnij o tym podczas rozmowy
kwalifikacyjnej.

5. Lubisz prowadzić rozmowy przez telefon.
Czasami firmy transportowe zapominają o wysłaniu dokumentów. Może zdarzyć się, że klient nie zapłaci faktury w uzgodnionym wcześniej terminie. Co jeśli obie strony nie odpowiadają na e-maile? Czas chwycić za telefon! Myśl o wykonaniu połączenia nie wywołuje u Ciebie strachu? Wiesz, że poprowadzony przez Ciebie dialog ma ręce i nogi? Takich ludzi potrzebuje spedycja!
6. Znasz przynajmniej podstawowe funkcje programów z pakietu MS Office.
Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że będzie to jedno z Twoich narzędzi pracy np. podczas wypełniania zlecenia transportowego.

7. Znasz dobrze mapę świata.
W jednym z ogłoszeń o pracę na stanowisko spedytora spotkałam się z informacją, iż przeprowadzony zostanie test ze znajomości mapy świata. Choć w żadnym innym przedsiębiorstwie tego nie zauważyłam, to będąc spedytorem dobrze wiedzieć, że Węgry nie leżą nad Morzem Bałtyckim, Polska wcale nie sąsiaduje z Francją, a Andora jest państwem.
8. Dysponujesz czynnym prawem jazdy kategorii B.
Dla niektórych firm spedycyjnych czynne prawo jazdy kategorii B jest atutem u kandydata. Z czego to wynika? Choćby z tego, że czasami trzeba pojechać do klienta osobiście.

9. Zacznij swoją karierę w spedycji od takich stanowisk jak asystent spedytora czy młodszy spedytor.
Jeśli obawiasz się, że nie podołasz jako spedytor, to zacznij od stanowiska asystenta lub młodszego spedytora. Dzięki temu podejrzysz pracę bardziej doświadczonych osób i nawiążesz pierwsze kontakty w branży.
10. Zdobądź certyfikaty potwierdzające Twoje kompetencje.
Ułożyłeś się wygodnie pod kołdrą, gorące kakao miło łaskocze Twoje podniebienie, długopis lekko sunie po kartce ulubionego notatnika. Nie możesz się doczekać, aż zaraz otrzymasz pierwszy „papierek” dokumentujący Twoją wiedzę w branży TSL. Z rozgorączkowaniem marzysz o wpisaniu zdobytego certyfikatu do CV. Podoba Ci się ta wizja? My pomożemy Ci ją zrealizować!
Dostęp do wiedzy nigdy nie był prostszy, niż teraz. Nie musisz nawet wychodzić z domu, by zdobyć teoretyczne podstawy funkcjonowania spedycji. Gdy nie masz doświadczenia w zawodzie, liczy się każda dodatkowa aktywność np. certyfikaty.
Taki certyfikat możesz zdobyć po zrealizowaniu naszego kursu „Podstawy Spedycji”.
LINK:
https://lp.spedytor.org/podstawy-spedycji/
Przyjrzyj się swojemu dotychczasowemu wykształceniu i doświadczeniu zawodowemu. Z pewnością masz w sobie coś, co pozwoli Ci rozpocząć wspinaczkę na szczyt branży TSL. Biegłość językowa, zdolności analityczne, a może umiejętność negocjowania? Wykorzystaj nadchodzący rok na rozpoczęcie nowego etapu w życiu!
