fbpx

Bezpieczeństwo podczas transportu

Bezpieczeństwo w transporcie to bardzo ważne zagadnienie w branży TSL. Jednak wiele firm nie przykłada do tego odpowiedniej uwagi. Z jednej strony uważają, że chroni ich ubezpieczenie i jakoś to będzie, z drugiej strony bardzo często pracownicy, szczególnie niedoświadczeni spedytorzy podchodzą do organizowania transportu mało odpowiedzialnie, bo to przecież koniec końców na kierowcy spoczywa odpowiedzialność pilnowania i zadbania o bezpieczeństwo towaru.


Co zatem powinniśmy zrobić, aby bardziej zadbać o bezpieczeństwo podczas transportu?

Chcąc zwiększyć poziom bezpieczeństwa przewożonego przez nas towaru, powinniśmy pochylić się nad dwoma aspektami:

  • zabezpieczenie towaru przed uszkodzeniami
  • zabezpieczenie towaru przed kradzieżą

Zabezpieczenie towaru przed szkodą

Podczas transportu towar jest narażony na uszkodzenia z różnych przyczyn. Niektóre są niezależne od nas takie jak np. wypadki drogowe. Dodatkowo ryzyko zwiększa się kiedy towar jest nieodpowiednio zabezpieczony lub przewożony nieodpowiednim środkiem transportu.

Wybór odpowiedniego środka transportu

Chcąc zminimalizować ryzyko szkody podczas transportu w pierwszej kolejności musimy wybrać odpowiedni środek transportu. Dopasowany do specyfiki przewożonego ładunku.
Częstym takim przykładem jest przeładowywanie małych busów o DMC do 3,5t. Po pierwsze jest to stwarzanie ryzyka podczas transportu, a dodatkowo ubezpieczyciel na pewno nie wypłaci nam odszkodowania w takim przypadku (Kiedy przeładujemy auto)

Odpowiednie zabezpieczenie towaru

Kolejną kwestią jest odpowiednie zabezpieczenie towaru. Tutaj większa odpowiedzialność spoczywa na kierowcy. To kierowca musi zadbać o to, aby towar był odpowiednio zabezpieczony. Szczegółowo temat zabezpieczenia I rozmieszczenia towaru poruszaliśmy w osobnym artykule [LINK]

Zabezpieczenie towaru przed kradzieżą

Przejdźmy zatem do drugiej części artykułu gdzie powiemy co zrobić, aby odpowiednie zabezpieczyć towar przed kradzieżą.

Pośrednictwo w transporcie

Tutaj nie do końca ma to miejsce w trakcie transportu, ale warto o tym również wspomnieć, ponieważ na rynku są też oszuści podszywający się pod przewoźników.
Jeżeli działamy jako pośrednik w transporcie, musimy zadbać o odpowiedni wybór przewoźnika/podwykonawcy.  Szczegółowo omówimy to w osobnym artykule.

Odpowiednie miejsce parkingowe

Istotną kwestią jest wybór odpowiedniego parkingu. To w czasie postoju dochodzi do kradzieży, a najczęściej w godzinach nocnych kiedy kierowcy śpią. Dlatego przewożąc wartościowe towary powinno stawać się na strzeżonych parkingach. Taki parking powinien mieć:

  • monitoring
  • bezpieczne ogrodzenie
  • rejestracje wjazdu i wyjazdu
  • strzeżony całodobowo
  • odpowiednie oświetlenie

Jak znaleźć bezpieczny parking?

Rozwiązania technologiczne zabezpieczające przed kradzieżą

Na rynku dostępne są również różne rozwiązania technologiczne, które pomagają odpowiednie zabezpieczyć towar przed kradzieżą. Stosując wszystkie powyższe kroki, a do tego kilka rozwiązań technologicznych można zminimalizować ryzyko kradzieży niemal do zera.
Są to między innymi:

  • czujnik otwarcia drzwi naczepy
  • stały monitoring GPS pozycji ciężarówki oraz alarm do bazy, gdy zatrzyma się w niedozwolonym miejscu
  • w przypadku transportu chłodniczego, czujniki zmiany temperatury w naczepie.

Podsumowując

Stosując kilka lub wszystkie czynności związane z poprawą bezpieczeństwa w trakcie transportu, a także korzystając z udogodnień technologicznych możemy znacząco zminimalizować ryzyko zarówno szkody w transporcie jak i ryzyko związane z kradzieżą towaru.

Bądź zawsze na bieżąco!

Magazyn Transportowy

Podsumowanie najważniejszych informacji z branży TSL, informacje o zmianach w przepisach, dostęp do artykułów od naszych ekspertów, a także przypomnienia o aktualnych zakazach. Wszystko to prosto na Twoją skrzynkę w każdy czwartek!

Najnowsze wpisy